Zákon o evidenci skutečných majitelů půjde již tento pátek ve Sněmovně do finále. Vládní návrh měl vnést světlo do vlastnických poměrů firem. Stále však obsahuje speciální režim pro určení majitele obchodní korporace vložené do svěřenských fondů. To vzbudilo již na jaře velké kontroverze. Sporný paragraf je totiž jako šitý na míru osobním zájmům premiéra Babiše. Poslanci na Ústavně-právním výboru navrhli dvě cesty, jak zadní vrátka v zákoně zabouchnout. Klíčové však bude hlasování na plénu Sněmovny.
Říkáme to vládě už od jara. Stát by si měl připravit lepší právní rámec pro dlouhodobé zvládání pandemie. Ministerstvo vnitra se pustilo do komplexní úpravy Ústavního zákona o bezpečnosti a krizového zákona. Experti Rekonstrukce státu si na ni posvítili a odhalili řadu nejasností a problematických míst. Značně problematické je omezení práva na informace spojené s krizovým řízením. Kontroverzní je také zúžení náhrady škody.
Vláda se letos již podruhé kvůli pandemii koronaviru chystá vyhlásit nouzový stav. Rekonstrukce státu už v dubnu letošního roku upozornila vládu, že řešit pandemii musí v mezích zákonů a transparentně. Nouzový stav není jedinou ani nejlepší cestou, jak právně zajistit boj proti šíření nákazy koronaviru. Pojďme si projít čtyři argumenty, které je třeba zvážit, než dnes členové vlády o dalším vyhlášení nouzového stavu rozhodnou.
Pandemie koronaviru naplno ukázala, že stát potřebuje zlepšit online komunikaci s občanem. Rekonstrukce státu proto přichází s dalším balíčkem doporučení z projektu NEZHASÍNAT! Stát by měl ještě před možnou druhou vlnou epidemie koronaviru dotáhnout digitalizaci všech záležitostí, které s ním jako občané běžně řešíme. Odborníci zdůrazňují, že stát má zajistit jasné a srozumitelné informace o krizi na jednom místě. Mnoho užitečných změn přitom může stát zajistit rychle.
Vláda dnes schválila návrhy zákonů implementující evropskou směrnici proti praní špinavých peněz včetně kontroverzních částí, které opakovaně kritizovala Rekonstrukce státu. V návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů zůstává nesystémová výjimka pro korporace vložené do svěřenských fondů. Předloha stále nepočítá s tím, že by své skutečné vlastníky museli prokázat žadatelé o dotace. Současná podoba zákonů nezískala na vládě hlasy ministrů vládní ČSSD. Finální slovo k ní budou mít poslanci, kteří můžou ještě největší problémy návrhů opravit.
Rekonstrukce státu dlouhodobě monitoruje kroky vlády v době nouzového stavu. V rámci doporučení pro vládu z projektu NEZHASÍNAT! jsme opakovaně upozorňovali na to, že je potřeba zajistit jasný právní rámec pro dlouhodobý boj s epidemií. V úterý jsme apelovali veřejnou výzvou na členy vlády, aby svůj návrh řešení urychleně představili a zahájili o něm jednání s opozicí. Dnes vláda návrh speciální pandemické legislativy schválila. Návrh má řadu pozitiv, nicméně některá významná rizika zůstala.
Vláda dnes předvedla velký obrat. Dopoledne předložila zásadní novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by ministrovi zdravotnictví zřejmě protiústavním způsobem umožňovala zásadní zásahy do práv občanů. Na dnešní schůzi vlády ovšem jednání o novele zákona přerušila, a nově chce jít cestou změny ústavního zákona o bezpečnosti. Je pozitivní, že by tento postup musel být postaven na široké politické shodě, protože bez Senátu nepůjde návrh schválit. Přináší to však zásadní otazníky, jak bude vláda situaci po 17.5. řešit, pokud v Senátu rychle nenajde podporu. Rekonstrukce státu proto upozorňuje, že vláda může situaci řešit i beze změn ústavních zákonů a pokusů o jejich obcházení.