Zákon o evidenci skutečných majitelů půjde již tento pátek ve Sněmovně do finále. Vládní návrh měl vnést světlo do vlastnických poměrů firem. Stále však obsahuje speciální režim pro určení majitele obchodní korporace vložené do svěřenských fondů. To vzbudilo již na jaře velké kontroverze. Sporný paragraf je totiž jako šitý na míru osobním zájmům premiéra Babiše. Poslanci na Ústavně-právním výboru navrhli dvě cesty, jak zadní vrátka v zákoně zabouchnout. Klíčové však bude hlasování na plénu Sněmovny.
Vláda dnes schválila návrhy zákonů implementující evropskou směrnici proti praní špinavých peněz včetně kontroverzních částí, které opakovaně kritizovala Rekonstrukce státu. V návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů zůstává nesystémová výjimka pro korporace vložené do svěřenských fondů. Předloha stále nepočítá s tím, že by své skutečné vlastníky museli prokázat žadatelé o dotace. Současná podoba zákonů nezískala na vládě hlasy ministrů vládní ČSSD. Finální slovo k ní budou mít poslanci, kteří můžou ještě největší problémy návrhů opravit.
Vláda dnes předvedla velký obrat. Dopoledne předložila zásadní novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by ministrovi zdravotnictví zřejmě protiústavním způsobem umožňovala zásadní zásahy do práv občanů. Na dnešní schůzi vlády ovšem jednání o novele zákona přerušila, a nově chce jít cestou změny ústavního zákona o bezpečnosti. Je pozitivní, že by tento postup musel být postaven na široké politické shodě, protože bez Senátu nepůjde návrh schválit. Přináší to však zásadní otazníky, jak bude vláda situaci po 17.5. řešit, pokud v Senátu rychle nenajde podporu. Rekonstrukce státu proto upozorňuje, že vláda může situaci řešit i beze změn ústavních zákonů a pokusů o jejich obcházení.
Vláda stáhla z programu jednání vlády zákon o evidenci skutečných vlastníků a související změnový zákon. Rekonstrukce státu o víkendu upozornila na to, že vláda tyto návrhy dodatečně přidala na program svého jednání. Jde o klíčové protikorupční zákony, které reagují na směrnici EU proti praní špinavých peněz. Návrhy se však na vládu dostaly ve velmi nevyhovující podobě. Požádali jsme proto vládu o stažení obou návrhů zákona a jejich dopracování. V příštích dnech chceme vést odbornou diskuzi o sporných bodech návrhů včetně výjimky, která může zvýhodnit korporace ve svěřenských fondech.
Zástupci Rekonstrukce státu se 28. února 2020 setkali s premiérem Andrejem Babišem, ministryní spravedlnosti Marií Benešovou a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou. Společně jsme jednali o posunech v prosazování protikorupčních opatření na vládní úrovni. Navázali jsme tak na schůzku s premiérem z podzimu minulého roku. Hlavními tématy setkání bylo zlepšení dohledu nad zadáváním veřejných zakázek, rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu, zveřejňování soudních rozsudků a transparentnost firem, které žádají stát o dotace.
Rok 2020 je klíčovým rokem pro přijetí nových protikorupčních opatření. Vláda má právě letos příležitost předložit legislativní návrhy, aby stihly projít legislativním procesem do konce volebního období. Rekonstrukce státu proto přichází se souhrnem toho, s čím vláda ve svých plánech počítá a jaká důležitá protikorupční opatření v nich naopak chybí. Vycházíme přitom z Plánu legislativních prací vlády na rok 2020 a také Akčního plánu boje s korupcí na rok 2020.
Protikorupční organizace Transparency International upozornila na podezřelou výjimku v návrhu zákona o evidenci skutečných vlastníků firem. Obchodní korporace vložené do svěřenských fondů by kvůli výjimce nemusely uvádět své skutečné majitele. Výjimka se přitom do zákona dostala na poslední chvíli a vztahuje se na relativně úzký okruh firem. Podle expertů jde ustanovení proti smyslu zákona, který má zabránit praní špinavých peněz, a reaguje na příslušnou směrnici EU. Rekonstrukce státu přitom nalezla v návrhu zákona další významné nedostatky.