Vláda Petra Fialy má za sebou první rok. Zhodnotili jsme proto, jestli a jak začala plnit některé sliby ze svého programového prohlášení, které se týkají témat Rekonstrukce státu. V boji s korupcí zatím Fialův kabinet nepředvedl mnoho. Lepší výkony podala vláda v oblasti digitalizace státní správy nebo svou reakcí na válku na Ukrajině. Pojďme se na to podívat podrobněji.
Majetková přiznání politiků opět online, lepší evidence skutečných majitelů nebo rozumnější pravidla pro malé veřejné zakázky. To je jen stručná ukázka opatření, které Rekonstrukce státu letos prosadila. Kromě protikorupčních témat věnovali naši experti velkou pozornost také nezávislosti médií, svobodě projevu v online prostředí, vytvoření a vymáhání sankcí proti ruskému režimu, a samozřejmě ochraně demokracie.
Organizovanému zločinu i nepřátelským mocnostem se stále daří prát špinavé peníze a dokonce čerpat veřejné prostředky v Česku i v Evropě. Schválení sankčního zákona nestačí. Odborníci vyzývají politiky, aby prosadili další komplexní exekutivní i legislativní kroky. Experti Rekonstrukce státu, spolku Lexperanto, Datlab Institutu, Evropských hodnot a Asociace pro mezinárodní otázky, spojení v platformě Odolnější Česko, dnes představili konkrétní kroky pro omezení vlivu nedemokratických režimů v Česku.
Zatímco Evropská komise navrhuje veškerá sankční opatření proti Rusku, jejich provádění je v kompetenci členských zemí. Postup orgánů je však nerovnoměrný a komplikuje sankční politiku. Rekonstrukce státu a partnerská organizace Lexperanto se proto rozhodly předložit doporučení, jak by měly příslušné orgány států EU při vymáhání sankcí spolupracovat.
Zítra bude vláda schvalovat návrh sankčního zákona a návrh novely zákona o provádění mezinárodních sankcí. Vítáme předložení této legislativy, která reaguje na ruskou agresi na Ukrajině a potřebu posílit odolnost ČR vůči vlivu nedemokratických režimů. O sankcích ale nestačí jen mluvit, je třeba je skutečně uplatňovat. Rekonstrukce státu a partnerská organizace Lexperanto připravily návod, jak zjišťovat a ověřovat podíly osob ze sankčních seznamů.
Letošní první červenec odstartuje nejen oficiální sezónu festivalů, zmrzliny a dovolených u babičky, ale také novou roli Česka v Evropské unii. Za méně než měsíc se totiž ujmeme historicky už druhého předsednictví EU. Přečtěte si, jaké jsou priority vlády a jaká témata k prioritnímu řešení na evropské úrovni doporučuje Rekonstrukce státu.
Evropské země včetně Česka v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu zavádějí ekonomické sankce proti Rusku. To je podle expertů dobrou příležitostí pro řešení omezení ruského vlivu v Česku. Kromě podniknutí bezprostředních kroků, jako je zmrazení majetků ruských oligarchů, je podle nich třeba důsledněji využívat a zlepšovat stávající systémové nástroje, například zákon proti praní špinavých peněz, a zavést i nástroje nové, zejména Magnitského zákon.