Co je klíčové pro boj s korupcí a kdo nyní drží protikorupční étos? Pro skutečné změny k lepšímu nejsou klíčová silná prohlášení politiků, rozhodující je zpravidla práce na postupném zlepšování zákonů, které prostor pro korupci systémově omezují a do budoucna brání, aby korupční kauzy nastávaly. V roce 2013 zvedlo protikorupční rukavici velmi viditelně hnutí ANO přísliby nekompromisního boje s korupcí. Ve vládě však silný protikorupční étos postupně oslaboval. Výsledky za poslední 4 roky jsou pak již vyloženě slabé a nevýrazný je i program ANO do budoucna. Mravenčí práce se chopili někteří opoziční poslanci a s velkou vervou zejména Piráti. Na protikorupční autobus s kauzami dokázali navázat intenzivní snahou o potřebné změny zákonů a do dalšího období nabízí v koalici se STAN nejkomplexnější protikorupční program.
Zítra je poslední školní den a školáci si půjdou vyzvednout vysvědčení. Kromě školních prázdnin ale brzy začnou i ty parlamentní. Rekonstrukce státu proto připravila vysvědčení pro vládu, ve kterém hodnotí její dosavadní bilanci v prosazování protikorupčních opatření. A nevychází to zrovna nejlépe, na mnohých zákonech má hlavní podíl opozice a jiné zase vláda nestíhá do konce svého volebního období schválit.
Nejvyšší kontrolní úřad je stále poloslepý. Nedohlédne totiž na hospodaření státem vlastněných akciových společností, jako jsou třeba České dráhy, ČEZ nebo OKD. Sněmovna už změnu nutnou pro rozšíření pravomocí NKÚ odkývala. Potřebná změna ústavy však už více než rok leží v Senátu. Podle Rekonstrukce státu je rozšíření kontrol NKÚ jedním z klíčových systémových opatření pro boj proti korupci. Neexistuje jediný relevantní důvod, proč by jeho projednání měl Senát blokovat.
Jak fungovala veřejná správa během první vlny pandemie COVID - 19? Byla demokracie v ohrožení? Experti Sítě k ochraně demokracie přináší hodnocení fungování veřejné správy za první pololetí roku 2020. Upozorňují zejména na pochybení vlády při vyhlašování nouzového stavu, populismus při přijímání krizových opatření nebo ekonomické výzvy, které mohou zasáhnout fungování státní správy i obcí.
Česko má první Síť k ochraně demokracie. Síť monitoruje politické dění, hodnotí rizika pro demokracii a přináší řešení k jejich odvrácení. Propojuje experty, veřejnost, spolky a firmy z různých názorových bublin. Jejím posláním je upevňovat základní hodnoty, které nás napříč názory a postoji spojují. Síť aktuálně tvoří více než šedesát organizací a přibližně padesátka expertů. Její řady se neustále rozrůstají o nové členy. Nová iniciativa má ambici rychle oslovit miliony občanů.
Dnes skončilo meziresortní připomínkové řízení k návrhu zákona o podpoře jaderné energie z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu. Rekonstrukce státu apeluje na vládu, aby návrh vrátila ministerstvu k přepracování. V současném znění by návrh mohl vést k tomu, že české domácnosti a firmy budou muset splácet stovky miliard korun na jaderné bloky v Dukovanech ve svých účtech za elektřinu.
Česká společnost v současnosti čelí krizi související s dopady pandemie koronaviru. V těžkých dobách je demokracie obzvlášť zranitelná. Pečovat o ni však musíme průběžně, aby obstála i v náročných časech. Rekonstrukce státu dlouhodobě hlídá mantinely demokracie a varuje před možnými riziky. Nezávislí odborníci přináší hodnocení trendů, hrozeb a příležitostí pro zlepšení demokracie v druhé polovině roku 2019. Jako první přinášíme zprávu o stavu demokracie v oblasti politických stran a voleb a v oblasti veřejné správy.