Verdikt zní jasně: jarní dopis Národního centra kybernetických operací nebyl závazným příkazem k vypnutí dezinformačních webů. Díky tomu poskytovatelé internetových služeb do budoucna ví, že obdobná „opatření“ mohou bezpečně ignorovat. Kdyby se stát snažil takové omezení vynutit, šlo by o vážný zásah do svobody slova.
Majetková přiznání politiků opět online, lepší evidence skutečných majitelů nebo rozumnější pravidla pro malé veřejné zakázky. To je jen stručná ukázka opatření, které Rekonstrukce státu letos prosadila. Kromě protikorupčních témat věnovali naši experti velkou pozornost také nezávislosti médií, svobodě projevu v online prostředí, vytvoření a vymáhání sankcí proti ruskému režimu, a samozřejmě ochraně demokracie.
Konec divokého západu v online světě je na dosah - alespoň v zemích EU. Evropský Akt o digitálních službách (DSA) přináší nové záruky pro uživatele na všech online platformách - sociálních sítích, obchodech s aplikacemi, online tržištích, nebo třeba vyhledávačích. Nyní čeká DSA na implementaci členských států EU. Experti se snaží zkoordinovat napříč Evropou, aby bylo například jasné, které úřady mají nové povinnosti vymáhat.
Letošní první červenec odstartuje nejen oficiální sezónu festivalů, zmrzliny a dovolených u babičky, ale také novou roli Česka v Evropské unii. Za méně než měsíc se totiž ujmeme historicky už druhého předsednictví EU. Přečtěte si, jaké jsou priority vlády a jaká témata k prioritnímu řešení na evropské úrovni doporučuje Rekonstrukce státu.
Průlomová sada pravidel pro provozovatele platforem, Digital Services Act, leží na stole Evropského parlamentu a čeká na schválení. Má mimo jiné řešit i pravidla pro moderaci obsahu na sociálních sítích, aby nebyla jen na libovůli jejich majitelů.