S pokračováním epidemie covid-19 podle expertů pokračuje i bezprecedentní omezování lidských práv a svobod. To sice není doprovázeno tak zjevnými přešlapy jako na jaře minulého roku, ale rozhodně se ani nadále neděje zcela podle práva. Proto je dobrou zprávou, že soudy ve svých rozhodnutích převážně udržují vysoký standard ochrany lidských práv. Špatnou zprávou je, že se jim nedaří při ochraně práv postupovat včasně a držet krok s exekutivou. Negativně hodnotí experti i pokračující snahu o změny ve stavebním právu, které povedou ke snížení ochrany veřejných zájmů a omezení zapojení veřejnosti do povolování staveb. Přečtěte si hlavní závěry hodnocení stavu politických a občanských, jak je vidí experti Sítě k ochraně demokracie.
Poslanci dnes schválili návrh, aby nižší soudy povinně zveřejňovaly svá rozhodnutí ve veřejně dostupné centrální databázi. Povinnost dosud nařizovala pouze ministerská instrukce, soudy však svá rozhodnutí publikovaly jen minimálně. Opatření, které Rekonstrukce státu dlouhodobě prosazovala, posílí transparentnost soudů, jejich předvídatelnost a pomůže i sjednocení judikatury.
Většina českých soudů nezveřejňuje svá pravomocná rozhodnutí. Zatímco Ústavní soud a nejvyšší soudy je zveřejňují, okresní a krajské soudy tuto povinnost neplní. Rozhodování soudů by přitom mělo být předvídatelné, a občané by měli mít přehled o tom, jak soudy postupují. Aktuálně vzniká nová databáze, v níž by se rozsudky všech soudů v anonymizované podobě měly objevit. Pokud má ovšem lépe fungovat, je třeba tuto povinnost uložit soudům zákonem, ne pouze ministerskou instrukcí.
Prezident Miloš Zeman podle informací článku Deníku N odmítá veřejně sdělit jméno nového předsedy Nejvyššího soudu, kterého dnes oficiálně jmenuje do funkce. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová přitom oznámila, že nepůjde o kandidáta, jehož prezidentovi již dříve doporučila. Netransparentní výběr osoby zastávající jeden z nejvýznamnějších soudcovských postů je přitom skandální a v přímém rozporu s požadavky Rekonstrukce státu na posílení nezávislosti a průhlednosti justice.
Rekonstrukce státu se dnes setkala s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou kvůli požadavkům výzvy Sedm pojistek pro nezávislou justici. Ministryně Benešová výslovně odmítla podporu úzké poslanecké novely zákona o státním zastupitelství a nevidí ani důvody pro zpřísnění směrnice pro výběr soudních funkcionářů.
Předseda vlády odmítl urychlené přijetí pojistek pro nezávislost justice. K demonstracím podle něj není důvod. V médiích přitom uvádí, že se o justici jedná a zaštiťuje se schůzkou s Rekonstrukcí státu. Vláda však dosud nepřijala žádnou z pojistek pro nezávislost justice. Protikorupční platforma proto začala jednat s poslanci opozičních a vládních stran.
Předseda vlády Andrej Babiš v dopise pro Rekonstrukci státu přislíbil, že se vláda aktivně zasadí o posílení nezávislosti státních zastupitelství a soudů. Naše protikorupční platforma však požaduje jednoznačné garance, ne pouze obecné přísliby. Premiérovi jsme proto zaslali výčet konkrétních kroků, kterými může vláda a vládní poslanci vrátit důvěru veřejnosti v nezávislý výkon spravedlnosti. Přečtěte si náš dopis premiérovi v plném znění.