Miliardy z našich daní končí neznámo kde. České zákony umožňují, aby veřejné peníze mohla získat firma s anonymními vlastníky. Stát nemůže zabránit tomu, aby se některé firmy schovávaly za schránkami v daňových rájích. Může však přestat takovým firmám přidělovat dotace a veřejné zakázky. Poslancům k tomu zbývá jen poslední krok. Schválit zákon o evidenci skutečných majitelů v takové podobě, aby úřady mohly efektivně ověřovat pravdivost údajů.
Neprůhledné kšefty ČEZu, čerpání stamilionových dotací anonymy, tajemné schůzky, kvůli kterým padají ministři, nenasytní exekutoři nebo korupční skandály na úřadě, který má dohlížet na férovost veřejných zakázek. To jsou jen některé z průšvihů, kterým by se dalo předejít, pokud by politici schválili potřebné protikorupční zákony. Řada z nich má ale obří zpoždění a do voleb už mnoho času nezbývá. Podívejte se na první pětku zákonů v kontextu aktuálních událostí.
Zákon o evidenci skutečných majitelů, za který Rekonstrukce státu od roku 2017 aktivně lobbovala, konečně prošel Sněmovnou. Jsme tak už jen krůček od odtajnění anonymních firem, které čerpají veřejné peníze. Poslanci zároveň podpořili náš pozměňovací návrh, který ze zákona odstranil spornou výjimku pro určování majitele firem vložených do svěřenského fondu.
Protikorupční legislativa nabírá obrovské zpoždění. Opoziční poslanci proto iniciovali dvě mimořádné schůze, kde by se některá klíčová opatření měla projednat. Jde zejména o evidenci skutečných majitelů, zákon o soudech a soudcích nebo novely zákona o státním zastupitelství, které čekají na první čtení už skoro rok a půl. Předseda Sněmovny Radek Vondráček se však nechal slyšet, že mimořádnou schůzi poslanci ANO nepodpoří. Jaké zákony jsou v sázce?
Zákon o evidenci skutečných majitelů půjde již tento pátek ve Sněmovně do finále. Vládní návrh měl vnést světlo do vlastnických poměrů firem. Stále však obsahuje speciální režim pro určení majitele obchodní korporace vložené do svěřenských fondů. To vzbudilo již na jaře velké kontroverze. Sporný paragraf je totiž jako šitý na míru osobním zájmům premiéra Babiše. Poslanci na Ústavně-právním výboru navrhli dvě cesty, jak zadní vrátka v zákoně zabouchnout. Klíčové však bude hlasování na plénu Sněmovny.
Rekonstrukce státu prosadila ve Sněmovně další důležité protikorupční opatření. Poslanci schválili zákon proti praní špinavých peněz, díky kterému se o dotace nebudou moci ucházet firmy, které nemají jasnou vlastnickou strukturu. To samé bude platit i pro uchazeče o veřejné zakázky. Potřebné změny posvětil následně i Senát, návrh však vrátil Sněmovně s několika vylepšeními.
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) včera oznámil, že vyzve předsedy sněmovních klubů ke spolupráci na přijetí protikorupčních zákonů. Mezi priority pro poslední rok před volbami zařadil novelu pro transparentnější soudy, nový zákon o lobbování a etický kodex poslanců. Rekonstrukce státu však připomíná, že by politici měli popohnat hlavně opatření s velkým dopadem na celou státní správu. Stále není schváleno 10 zákonů, které mohou pomoci ušetřit až stamiliardy ze státního rozpočtu.