Stáhněte si aplikaci Reflektor a posviťte si s námi na politiky.

Google PlayApp Store

Média

Sdílet:

Nezávislost veřejnoprávních médií je zásadní pro fungující demokracii. Sledujeme, jestli je politici nedostávají pod nežádoucí tlak a zároveň ctí svobodu slova i u soukromých médií.

Rizikové

Aktuální vývoj

24. 6. 2020

Analýza: Čínský vliv na český mediální trh

Čínská finanční skupina CITIC získala v dubnu letošního roku majoritní podíl v jedné z největších tuzemských mediálních agentur Médea. Oslovili jsme experty Sítě k ochraně demokracie, aby zhodnotili rizika čínské akvizice na českou mediální scénu. Odprodej agentury podle expertů otevírá dveře pro prosazování státních zájmů Číny. Česká média jsou totiž na příjmech z inzerce často závislá.

číst více
22. 6. 2020

Spouštíme Síť k ochraně demokracie: Organizace a občané překonali názorové rozdíly a brání společné hodnoty

Česko má první Síť k ochraně demokracie. Síť monitoruje politické dění, hodnotí rizika pro demokracii a přináší řešení k jejich odvrácení. Propojuje experty, veřejnost, spolky a firmy z různých názorových bublin. Jejím posláním je upevňovat základní hodnoty, které nás napříč názory a postoji spojují. Síť aktuálně tvoří více než šedesát organizací a přibližně padesátka expertů. Její řady se neustále rozrůstají o nové členy. Nová iniciativa má ambici rychle oslovit miliony občanů.

číst více
27. 5. 2020

Poslanci při volbě členů Rady ČT přestřelili zákonné mantinely

Sněmovna dnes odpoledne zvolila v druhém kole volby do Rady České televize zbývající mediální radní. Těmi se stali Hana Lipovská, Pavel Matocha a Lubomír Veselý. V případě Lubomíra Veselého ale vybrala Sněmovna kandidáta, jehož předpoklady pro výkon funkce jsou v přímém rozporu se zákonem. Zákon totiž zakazuje, aby člen rady působil ve prospěch politiků, politické strany či spolku. Nového člena Rady Českého rozhlasu poslanci nezvolili.

číst více
26. 5. 2020

Poslanci vyberou další členy Rady České televize a Českého rozhlasu

Poslanci budou ve středu 27. května volit tři nové členy Rady České televize a jednoho člena Rady Českého rozhlasu. Obsazování mediálních rad dlouhodobě sledujeme a upozorňujeme na procesní i personální rizika, která představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávních médií na politicích. Poslancům jsme zaslali aktualizované medailonky kandidátů.

číst více
14. 5. 2020

Mantinely demokracie 2019: Média a politická práva

Nezávislí odborníci přináší hodnocení trendů, hrozeb a příležitostí pro zlepšení demokracie v 2. polovině roku 2019. Experti na mediální oblast upozorňují na ohrožení demokratických principů prostřednictvím zásahů do nezávislosti veřejnoprávních médií, zejména skrze odkládání hlasování o výročních zprávách České televize. V oblasti politických práv upozorňují experti na rizika pro soukromí občanů a právo na informace. Přečtěte si závěry odborníků o stavu demokracie v obou oblastech. V těžkých dobách je demokracie obzvlášť zranitelná. Pečovat o ni však musíme průběžně.

číst více
12. 3. 2020

Sněmovna zvolila nové mediální radní. Splnila požadavky zákona?

Poslanci včera zvolili tři nové členy Rady České televize a jednoho člena Rady Českého rozhlasu. Rekonstrukce státu sledovala, jak při tom dodržují zákon. Pochybnosti vzbudil mail poslance Stanislava Berkovce (ANO), který nabádal kolegy, aby vybírali mezi uchazeči podle toho, kdo bude ve funkci loajální vůči vládnímu hnutí ANO. Takový postup je v přímém rozporu se zákonem.

číst více
archiv aktualit

Co prosazujeme

  • Odpovědný přístup k projednávání výročních zpráv veřejnoprávních médií a
    obsazování mediálních rad
  • Otevření debaty nad opatřeními k posílení nezávislosti veřejnoprávních médií
    a mediálních rad
  • Otevření debaty o možnostech reformy mediálních zákonů jejichž cílem bude zajištění nezávislosti zpravodajských redakcí na soukromých vlastnících mediálních domů

Mediální rady

Podrobné informace o mediálních radách (Rada České televize, Rada Českého rozhlasu, Rada České tiskové kanceláře) najdete na webových stránkách www.medialnirady.cz