Stáhněte si aplikaci Reflektor a posviťte si s námi na politiky.

Google PlayApp Store

Kroky vlády v době pandemie

Sdílet:

V době nouzového stavu vyhlášeného kvůli pandemii koronaviru COVID-19 věnuje Rekonstrukce státu zvláštní pozornost důslednému monitoringu a vyhodnocování kroků vlády. Chceme tak přispět ke zkvalitnění rozhodovacích procesů a zamezit nejasnostem při přijímání vládních opatření. Spustili jsme proto projekt NEZHASÍNAT!, v rámci kterého experti nabízí politikům doporučení, jak se popasovat s krizí v mezích zákonů a rozjet ekonomiku efektivně a transparentně. Ke spolupráci a formulaci doporučení jsme oslovili nezávislé členy Fóra expertů a další odborníky.

Rizikové

Aktuální vývoj

9. 7. 2020

Opozice spojila síly a navrhla tři řešení pro lepší zvládnutí pandemie koronaviru

Rekonstrukce státu stále prosazuje tři klíčové změny, které mohou Česko lépe připravit na další vývoj epidemie koronaviru. Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) na dnešním mimořádném jednání Sněmovny ke koronaviru předložil usnesení, které čerpalo řešení z našeho projektu NEZHASÍNAT! Usnesení sice Sněmovna těsně neschválila, ale jeho znění získalo podporu 6 opozičních klubů (Pirátů, ODS, SPD, KDU-ČSL, STAN a TOP09). Budeme proto dále jednat o urychleném prosazení jednotlivých návrhů s vládou i poslanci.

číst více
30. 6. 2020

NEZHASÍNAT! Státní pomoc ekonomice po koronakrizi trpí systémovými problémy. Co a jak musí vláda zlepšit?

Experti Rekonstrukce státu více než dva měsíce monitorovali peněžní pomoc státu směřující k lidem zasaženým koronakrizí. Odhalili díky tomu hned několik systémových problémů vládní podpory, které v projektu NEZHASÍNAT! navrhují napravit. Vládní programy zcela zapomněly na pět skupin lidí, kteří se nevešli do škatulek plošné podpory. Programy často nejsou koncepčně zacíleny, a vzhledem k velké byrokracii je vyplácení peněz pomalé. Důsledkem je i to, že na pomoc hůře dosáhnou ti, kteří se rychle dostali do problémů a nemají čas řešit složitá úskalí žádostí a formální překážky.

číst více
30. 6. 2020

Dopis vládě: Jak zlepšit pomoc občanům s dopady koronakrize?

Rekonstrukce státu sleduje v projektu NEZHASÍNAT! jestli stát pomáhá svým občanům s dopady pandemie koronaviru efektivně a transparentně. Podle našeho počítadla výdajů trpí podpora vypsaná v podpůrných programech v 88 % nedostatky. Vyhodnotili jsme silné i slabé stránky vládní pomoci a zformulovali doporučení, co stát může zlepšit, aby byla pomoc v příštích měsících efektivnější a transparentnější. Konkrétní závěry představíme dnes na tiskové konferenci. Přečtěte si dopis, ve kterém jsme vládu vyzvali ke spolupráci na vylepšování podpůrných programů.

číst více
22. 6. 2020

Spouštíme Síť k ochraně demokracie: Organizace a občané překonali názorové rozdíly a brání společné hodnoty

Česko má první Síť k ochraně demokracie. Síť monitoruje politické dění, hodnotí rizika pro demokracii a přináší řešení k jejich odvrácení. Propojuje experty, veřejnost, spolky a firmy z různých názorových bublin. Jejím posláním je upevňovat základní hodnoty, které nás napříč názory a postoji spojují. Síť aktuálně tvoří více než šedesát organizací a přibližně padesátka expertů. Její řady se neustále rozrůstají o nové členy. Nová iniciativa má ambici rychle oslovit miliony občanů.

číst více
16. 6. 2020

NEZHASÍNAT! #9: Pro příští krizi potřebujeme digitální stát, ne další razítka a papíry

Pandemie koronaviru naplno ukázala, že stát potřebuje zlepšit online komunikaci s občanem. Rekonstrukce státu proto přichází s dalším balíčkem doporučení z projektu NEZHASÍNAT! Stát by měl ještě před možnou druhou vlnou epidemie koronaviru dotáhnout digitalizaci všech záležitostí, které s ním jako občané běžně řešíme. Odborníci zdůrazňují, že stát má zajistit jasné a srozumitelné informace o krizi na jednom místě. Mnoho užitečných změn přitom může stát zajistit rychle.

číst více
9. 6. 2020

Ministerstvo nemůže omezit počet účastníků demonstrací mimořádným opatřením. „Výjimka“ na poslední chvíli je absurdní

Ministerstvo zdravotnictví vydalo před týdnem mimořádné opatření, které stanovuje zákaz pořádání soukromých i veřejných akcí nad 500 osob. Právníci Frank Bold a Rekonstrukce státu ovšem zdůrazňují, že opatření se nevztahuje na demonstrace a další občanská setkání podle zákona o právu shromažďovacím. Kvůli prevenci šíření koronaviru nelze mimo nouzový stav omezit počet účastníků akcí, kde občané realizují svá politická práva. Organizátoři však musí důsledně dodržovat všechna pravidla pro zamezení šíření viru.

číst více
archiv aktualit

NEZHASÍNAT!
Výdaje vlády v době pandemie

Sledujeme, kolik vláda vyplácí peněz a za jakých podmínek.

Dopady pandemie koronaviru a restart ekonomiky by měli politici řešit transparentně, bez „zhasnutí“.

Posviťte si s námi na výdaje vlády