Stáhněte si aplikaci Reflektor a posviťte si s námi na politiky.

Google PlayApp Store

Kroky vlády v době pandemie

Sdílet:

V době nouzového stavu vyhlášeného kvůli pandemii koronaviru COVID-19 věnuje Rekonstrukce státu zvláštní pozornost důslednému monitoringu a vyhodnocování kroků vlády. Chceme tak přispět ke zkvalitnění rozhodovacích procesů a zamezit nejasnostem při přijímání vládních opatření. Spustili jsme proto projekt NEZHASÍNAT!, v rámci kterého experti nabízí politikům doporučení, jak se popasovat s krizí v mezích zákonů a rozjet ekonomiku efektivně a transparentně. Ke spolupráci a formulaci doporučení jsme oslovili nezávislé členy Fóra expertů a další odborníky.

Rizikové

Aktuální vývoj

5. 8. 2020

Deník lobbisty: S předsedou Senátu Vystrčilem ke koronapomoci

V projektu NEZHASÍNAT! vyhodnocujeme efektivitu a transparentnost podpůrných programů k dopadům koronakrize. Vládní pomoc trpí systémovými problémy. Premiérovi i ministrům jsme zaslali doporučení, jak nedostatky odstranit, jednáme o tom však i se zákonodárci. Včera jsme se k tématu sešli s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

číst více
29. 7. 2020

Koronapomoc je plná chyb. Vláda opravila jen minimum nedostatků

Vládní podpůrné programy nadále trpí systémovými problémy. V projektu NEZHASÍNAT! jsme analyzovali na 22 podpůrných programů a zjistili, že jen 4 z nich fungují bez větších problémů. Vládu jsme na nedostatky upozornili a zaslali návrhy, jak chyby v programech opravit. Ani po měsíci však nepozorujeme výraznější zlepšení. Vláda některé dílčí chyby opravila, většina závažných problémů ale přetrvává. Některé skupiny obyvatel zasažené vládními opatřením na pomoc stále nedosáhnou.

číst více
23. 7. 2020

Lobbujeme u poslanců a senátorů za efektivní koronapomoc

Vláda přislíbila nakopnout ekonomiku pochroumanou epidemií koronaviru a vypsala podporu pro firmy i zaměstnance v celkové výši blížící se bilionu korun. Efektivita a transparentnost podpůrných programů ale výrazně pokulhává. V projektu NEZHASÍNAT! prosazujeme, aby byla pomoc účinná a férová. Naše návrhy představujeme politikům a lobbujeme za odstranění nedostatků. Účinností programů se tento týden zabývala i sněmovní komise.

číst více
17. 7. 2020

NEZHASÍNAT! Opozice navrhla řešení, jak na rychlé nákupy ochranných pomůcek bez korupčních rizik

Poslanci Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN předložili návrh pro flexibilní a efektivnější nákupy ochranných pomůcek. Řešení přímo vychází z návrhů expertů Rekonstrukce státu z projektu NEZHASÍNAT! Naši odborníci ukázali cestu, jak odstranit zbytečné byrokratické překážky pro nákup i distribuci ochranných pomůcek mimo nouzový stav. Státní nákupy musí současně dodržovat základní principy transparentnosti a férové soutěže.

číst více
9. 7. 2020

Opozice spojila síly a navrhla tři řešení pro lepší zvládnutí pandemie koronaviru

Rekonstrukce státu stále prosazuje tři klíčové změny, které mohou Česko lépe připravit na další vývoj epidemie koronaviru. Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) na dnešním mimořádném jednání Sněmovny ke koronaviru předložil usnesení, které čerpalo řešení z našeho projektu NEZHASÍNAT! Usnesení sice Sněmovna těsně neschválila, ale jeho znění získalo podporu 6 opozičních klubů (Pirátů, ODS, SPD, KDU-ČSL, STAN a TOP09). Budeme proto dále jednat o urychleném prosazení jednotlivých návrhů s vládou i poslanci.

číst více
30. 6. 2020

NEZHASÍNAT! Státní pomoc ekonomice po koronakrizi trpí systémovými problémy. Co a jak musí vláda zlepšit?

Experti Rekonstrukce státu více než dva měsíce monitorovali peněžní pomoc státu směřující k lidem zasaženým koronakrizí. Odhalili díky tomu hned několik systémových problémů vládní podpory, které v projektu NEZHASÍNAT! navrhují napravit. Vládní programy zcela zapomněly na pět skupin lidí, kteří se nevešli do škatulek plošné podpory. Programy často nejsou koncepčně zacíleny, a vzhledem k velké byrokracii je vyplácení peněz pomalé. Důsledkem je i to, že na pomoc hůře dosáhnou ti, kteří se rychle dostali do problémů a nemají čas řešit složitá úskalí žádostí a formální překážky.

číst více
archiv aktualit

NEZHASÍNAT!
Výdaje vlády v době pandemie

Sledujeme, kolik vláda vyplácí peněz a za jakých podmínek.

Dopady pandemie koronaviru a restart ekonomiky by měli politici řešit transparentně, bez „zhasnutí“.

Posviťte si s námi na výdaje vlády