Stáhněte si aplikaci Reflektor a posviťte si s námi na politiky.

Google PlayApp Store

Efektivní dohled nad veřejnými zakázkami

Sdílet:

Antimonopolní úřad dlouhodobě selhává v dohledu nad veřejnými zakázkami a nezvládá svoji roli plnit tak, jak zákon zamýšlí. Dohled nad zakázkami ale musí být vykonáván důsledně a transparentně. Ve spolupráci s Transparency International jsme připravili konkrétní návrh reformy ÚOHS.

Lobbujeme

Aktuální vývoj

7. 9. 2020

Rekonstrukce státu: Babišova vláda je nejhorší v zavádění protikorupčních opatření

Boj s korupcí v Česku zůstává jen na papíře. Babišova vláda, která sama sebe často nazývá protikorupční, za tři roky prosadila pouze tři změny, které si vynutil tlak občanské společnosti. Zbytek protikorupčních opatření je stále v nedohlednu. V loňském roce byla ČR nejhorší ze 42 zemí v plnění doporučení protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO). Do voleb zbývá pouhý rok. Politici stále můžou stihnout přijmout 10 klíčových zákonů, které nám do budoucna ušetří stamiliardy. Stačí si tyto zákony vzít za prioritu.

číst více
12. 8. 2020

Důvody pro odvolání Petra Rafaje z čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

Protikorupční organizace Transparency International a Rekonstrukce státu přinášejí souhrn důvodů, proč by měl být v nejbližším možném termínu odvolán současný předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Petr Rafaj svými kauzami dlouhodobě narušuje důvěryhodnost této státní instituce, která má dohlížet na férovou soutěž o veřejné zakázky v Česku. Nový předseda úřadu by poté měl být vybrán na základě otevřeného výběrového řízení. Obě organizace přitom prosazují také reformu ÚOHS, která jako jediná dokáže zabránit podobným excesům do budoucna.

číst více
10. 8. 2020

Konec „Rafajů” v Česku? Systémovou korupci odstraní jen systémová změna

Premiér s prezidentem proberou odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje. Kromě odvolání Rafaje je však nutné Úřad reformovat, jinak se dlouhodobého zlepšení nedočkáme. České nastavení dohledu nad zakázkami je v Evropě ojedinělé a korupčnímu jednání výrazně nahrává do karet.

číst více
25. 6. 2020

Poslanci našli shodu na principech reformy ÚOHS. Návrh zákona vznikne do podzimu

Protikorupční organizace Rekonstrukce státu, Transparency International a Oživení v březnu představily návrh reformy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který dlouhodobě selhává v dohledu nad veřejnými zakázkami. Zástupci hnutí ANO, KDU-ČSL, Pirátů a hnutí STAN dnes na kulatém stole podpořili hlavní principy navrhované reformy. Zástupci Úřadu vlády se na setkání zavázali předložit první návrh do podzimu.

číst více
4. 6. 2020

Vláda bude rozhodovat o podpoře jádra: návrh obsahuje vážná rizika

Dnes skončilo meziresortní připomínkové řízení k návrhu zákona o podpoře jaderné energie z dílny Ministerstva průmyslu a obchodu. Rekonstrukce státu apeluje na vládu, aby návrh vrátila ministerstvu k přepracování. V současném znění by návrh mohl vést k tomu, že české domácnosti a firmy budou muset splácet stovky miliard korun na jaderné bloky v Dukovanech ve svých účtech za elektřinu.

číst více
5. 3. 2020

Protikorupční organizace navrhují reformu ÚOHS. Musí být transparentní, rychlý a odolný proti politickým tlakům

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dlouhodobě selhává v dohledu nad veřejnými zakázkami. Viditelným projevem jsou kauzy jeho předsedy Petra Rafaje. Problémy ÚOHS jsou však hlubší a systémové povahy. Skupina protikorupčních organizací ve složení Rekonstrukce státu, Oživení, Frank Bold a Transparency international (TI) proto přichází s návrhem reformy, která by zlepšila dohled nad veřejnými zakázkami a zefektivnila fungování úřadu.

číst více
archiv aktualit

Velkým problémem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je koncentrace rozhodovací pravomoci v rukou předsedy úřadu. Nikde v Evropě (s výjimkou Bulharska) neexistuje, aby jeden člověk mohl v určité fázi dohledu sám rozhodovat o zakázkách za stamiliony.  Úřad je dlouhodobě jako dohledový orgán nedůvěryhodný kvůli četným kauzám, které jsou spojené s jeho vedením, ale také kvůli dlouhým lhůtám, které se pojí s přezkumem postupu zadavatele. Ročně přitom veřejný sektor utratí v oblasti zakázek až 500 miliard korun z kapes daňových poplatníků.

Co prosazujeme?

  • Dohled nad veřejnými zakázkami bude řešit nový nezávislý kolektivní orgán
  • Vymezení pravomocí předsedy ÚOHS tak, aby jako jediná osoba nemohl ovládat rozhodování v přezkumu
  • Jmenování předsedy úřadu na základě otevřeného výběrového řízení