Stáhněte si aplikaci Reflektor a posviťte si s námi na politiky.

Google PlayApp Store

Registr smluv

Sdílet:

V roce 2016 jsme prosadili zákon o registru smluv, díky kterému všichni občané najdou smlouvy státu i jeho firem na internetu. Veřejná kontrola hospodaření státu je nejlepší obranou proti předraženým zakázkám, zbytečným nákupům nebo nevýhodným prodejům státního majetku. Motivace vkládat smlouvy do centrálního registru je jednoduchá: nezveřejněná smlouva je neplatná. Bráníme registr smluv před snahami politiků o jeho vykostění a snažíme se ho vylepšit.

Prosazeno

Aktuální vývoj

3. 8. 2020

Průhlednější Dukovany díky registru smluv. Chybí ale dohled NKÚ

Stát podepsal s ČEZem první smlouvy o dostavbě jaderného bloku. Díky registru smluv na smlouvy alespoň částečně vidíme. Před rokem totiž Rekonstrukce státu pomohla prosadit zrušení výjimky pro veřejně vlastněné firmy obchodované na burze. Stále ale chybí nezávislá kontrola toho, jak bude ČEZ s veřejnými financemi při dostavbě nakládat. Změnit to může rozšíření působnosti NKÚ.

číst více
24. 2. 2020

Členové Rekonstrukce státu si vytyčili cíle pro spolupráci v roce 2020

Rekonstrukce státu je platformou jedenácti členských organizací, které se věnují otázkám dobrého vládnutí a posilování transparentnosti veřejné správy. Jako každý rok se zástupci členských organizací setkali na plénu, aby probrali plány aktivit Rekonstrukce státu pro rok 2020 a hlasovali o nich.

číst více
3. 2. 2020

Boj proti korupci v roce 2020? Vláda hýří nápady, ale nestíhá předložit klíčové zákony a zapomíná na transparentnost dotací

Rok 2020 je klíčovým rokem pro přijetí nových protikorupčních opatření. Vláda má právě letos příležitost předložit legislativní návrhy, aby stihly projít legislativním procesem do konce volebního období. Rekonstrukce státu proto přichází se souhrnem toho, s čím vláda ve svých plánech počítá a jaká důležitá protikorupční opatření v nich naopak chybí. Vycházíme přitom z Plánu legislativních prací vlády na rok 2020 a také Akčního plánu boje s korupcí na rok 2020.

číst více
19. 6. 2019

Smlouvy ČEZu konečně na internetu! Poslanci zrušili výjimku z registru smluv

Po téměř rok a půl protahovaných jednáních poslanci definitivně potvrdili zrušení výjimky z registru smluv pro ČEZ, České dráhy a další státní firmy obchodované na burze. Ty měli dosud ze zákona výjimku. Nyní budou muset část svých smluv zveřejňovat na internetu. Zrušení výjimky aktivně prosazovala i Rekonstrukce státu.

číst více
28. 5. 2019

Padne dnes výjimka ČEZu ze zveřejňování v registru smluv? Poslanci mají definitivně rozhodnout

Poslanci budou dnes odpoledne hlasovat o novele zákona o registru smluv, kterou jim vrátil Senát. Novela má přimět státní firmy jako je ČEZ či České dráhy zveřejňovat některé své smlouvy na internetu v jednotném registru. Senátoři se záměrem novely souhlasili, jen k ní přidali výjimku z uveřejňování pro jednotkové ceny léčiv a vrátili ji Sněmovně. Konečné slovo tedy budou mít poslanci.

číst více
archiv aktualit

Registr je bohatým zdrojem zajímavých informací pro občany i pro investigativní novináře. Díky němu odhalili třeba to, že nemocnice účtují pojišťovnám k proplacení částky včetně bonusů, které jim farmaceutické firmy poté vrací zpět. Dalším objevem bylo, že stát stále obchoduje s řadou neprůhledných společností. A díky registru smluv vyšlo najevo, že státní zemědělský fond posílal peníze určené malým a středním firmám také holdingu Agrofert a dalším velkým zemědělským koncernům.

Co jsme prosadili?

  • Zákon o registru smluv, který podmiňuje účinnost všech smluv, které uzavírá stát, územní samosprávný celek (kromě malých obcí) a další veřejné instituce (např. státní podniky či obchodní společnosti ovládané státem) jejich zveřejněním na internetu
  • Centrální registr smluv, který je přístupný veřejnosti a obsahuje texty smluv a metadata ve strojově zpracovatelném formátu (https://smlouvy.gov.cz)

Co prosazujeme?

● Dokončení analýzy naplňování registru smluv

● Metodická opatření k nápravě současných nedostatků v implementaci zákona