Stáhněte si aplikaci Reflektor a posviťte si s námi na politiky.

Google PlayApp Store

Žádné dotace anonymům

Sdílet:

Kde končí veřejné peníze, které stát rozděluje na dotacích a veřejných zakázkách? V mnoha případech to neví ani sám stát. V Česku se o ně totiž můžou stále ucházet firmy s utajenými vlastníky. Jen v daňových rájích tak ročně skončí asi 18 miliard z našich kapes. Nejasná vlastnická struktura vytváří prostor pro korupci, daňové úniky a střet zájmů. Proto prosazujeme, aby veřejné peníze nemohli čerpat anonymové.

Lobbujeme

Aktuální vývoj

9. 9. 2020

Předseda Sněmovny chce urychlit přijetí tří protikorupčních zákonů. A kdy přijde řada na klíčové změny?

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) včera oznámil, že vyzve předsedy sněmovních klubů ke spolupráci na přijetí protikorupčních zákonů. Mezi priority pro poslední rok před volbami zařadil novelu pro transparentnější soudy, nový zákon o lobbování a etický kodex poslanců. Rekonstrukce státu však připomíná, že by politici měli popohnat hlavně opatření s velkým dopadem na celou státní správu. Stále není schváleno 10 zákonů, které mohou pomoci ušetřit až stamiliardy ze státního rozpočtu.

číst více
7. 9. 2020

Rekonstrukce státu: Babišova vláda je nejhorší v zavádění protikorupčních opatření

Boj s korupcí v Česku zůstává jen na papíře. Babišova vláda, která sama sebe často nazývá protikorupční, za tři roky prosadila pouze tři změny, které si vynutil tlak občanské společnosti. Zbytek protikorupčních opatření je stále v nedohlednu. V loňském roce byla ČR nejhorší ze 42 zemí v plnění doporučení protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO). Do voleb zbývá pouhý rok. Politici stále můžou stihnout přijmout 10 klíčových zákonů, které nám do budoucna ušetří stamiliardy. Stačí si tyto zákony vzít za prioritu.

číst více
22. 6. 2020

Novým členem Rekonstrukce státu je spolek Lexperanto

Novou členskou organizací Rekonstrukce státu se stal spolek Lexperanto, který prosazuje přístupné a srozumitelné právo. Z nového člena máme velkou radost, členstvím se utvrzuje dlouhodobá vzájemná spolupráce na poli prosazování kvalitní legislativy.

číst více
17. 6. 2020

Kdo stojí za firmami, které se uchází o veřejné zakázky? Rekonstrukce státu a Lexperanto vydali manuál pro zadavatele

Rekonstrukce státu ve spolupráci se spolkem Lexperanto vydala návod, jak mohou zadavatelé veřejných zakázek správně rozkrýt skutečného majitele a majetkovou strukturu vybraného dodavatele. Vše plně v souladu s požadavky zákona o zadávání veřejných zakázek. Manuál přináší praktický návod, jak mají zadavatelé postupovat v 7 krocích. Rozeslali jsme ho všem významným zadavatelům veřejných zakázek v Česku.

číst více
1. 6. 2020

Vláda schválila návrh šitý na míru premiérovým zájmům. Zachránit protikorupční potenciál zákonů ještě můžou poslanci

Vláda dnes schválila návrhy zákonů implementující evropskou směrnici proti praní špinavých peněz včetně kontroverzních částí, které opakovaně kritizovala Rekonstrukce státu. V návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů zůstává nesystémová výjimka pro korporace vložené do svěřenských fondů. Předloha stále nepočítá s tím, že by své skutečné vlastníky museli prokázat žadatelé o dotace. Současná podoba zákonů nezískala na vládě hlasy ministrů vládní ČSSD. Finální slovo k ní budou mít poslanci, kteří můžou ještě největší problémy návrhů opravit.

číst více
28. 5. 2020

Zákon o evidenci skutečných vlastníků firem nadále zvýhodňuje premiéra

V pondělí bude vláda projednávat zákon o evidenci skutečných majitelů a související změnový zákon. Návrhy měla projednat již v březnu, po výzvách Rekonstrukce státu a Transparency International k odstranění závažných nedostatků a jejich přepracování byly však z programu staženy. Po dvou a půl měsících ale jdou návrhy na vládu znovu bez jakékoli změny. Nadále obsahují výjimku pro korporace vložené do svěřenských fondů a chybí v nich podmínka řádné evidence pro získání dotací. Změnový zákon měl být podle směrnice EU přitom schválen již v lednu.

číst více
archiv aktualit

Od začátku roku 2018 musí firmy uvést své vlastníky do evidence skutečných majitelů, ovšem nesplnění této povinnosti nepodléhá žádné sankci a evidence není veřejná. To by se mělo změnit i díky nové evropské směrnici proti praní špinavých peněz, kterou mělo Česko implementovat do konce ledna 2020. Vláda připravila změnový zákon proti praní špinavých peněz a návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který se dostal do Poslanecké sněmovny až v červnu 2020. Obsahuje však několik slabých míst, která je nutné opravit.

Není to však jen o nových zákonech, musí fungovat i správná aplikace zákona o zadávání veřejných zakázek. Ve spolupráci se spolkem Lexperanto jsme proto připravili praktický manuál pro veřejné zadavatele „Jak ověřovat vlastnické struktury a skutečné majitele dodavatelů veřejných zakázek“, abychom jim pomohli se ve složitém procesu se zorientovat.

Co prosazujeme?

  • Zajištění veřejné evidence skutečných vlastníků obchodních společností
  • Stanovení podmínky pro čerpání dotací: řádně splněné povinnosti evidence údajů o skutečných majitelích a povinnosti zveřejňovat informace ve Sbírce listin
  • Stanovení podmínky pro uchazeče o veřejné zakázky: řádně splněné povinnosti evidence údajů o skutečných majitelích a povinnosti zveřejňovat informace ve Sbírce listin
  • Rozhodnutí o přidělení dotace či návratné finanční pomoci budou zveřejněna v registru smluv
  • Praktická pomoc zadavatelům veřejných zakázek v tom, jak správně rozkrývat vlastnickou strukturu dodavatelů