Stáhněte si aplikaci Reflektor a posviťte si s námi na politiky.

Google PlayApp Store

Žádné dotace anonymům

Sdílet:

Kde končí veřejné peníze, které stát rozděluje na dotacích a veřejných zakázkách? V mnoha případech to neví ani sám stát. V Česku se o ně totiž můžou stále ucházet firmy s utajenými vlastníky. Jen v daňových rájích tak ročně skončí asi 18 miliard z našich kapes. Nejasná vlastnická struktura vytváří prostor pro korupci, daňové úniky a střet zájmů. Proto prosazujeme, aby veřejné peníze nemohli čerpat anonymové.

Lobbujeme

Aktuální vývoj

22. 6. 2020

Novým členem Rekonstrukce státu je spolek Lexperanto

Novou členskou organizací Rekonstrukce státu se stal spolek Lexperanto, který prosazuje přístupné a srozumitelné právo. Z nového člena máme velkou radost, členstvím se utvrzuje dlouhodobá vzájemná spolupráce na poli prosazování kvalitní legislativy.

číst více
17. 6. 2020

Kdo stojí za firmami, které se uchází o veřejné zakázky? Rekonstrukce státu a Lexperanto vydali manuál pro zadavatele

Rekonstrukce státu ve spolupráci se spolkem Lexperanto vydala návod, jak mohou zadavatelé veřejných zakázek správně rozkrýt skutečného majitele a majetkovou strukturu vybraného dodavatele. Vše plně v souladu s požadavky zákona o zadávání veřejných zakázek. Manuál přináší praktický návod, jak mají zadavatelé postupovat v 7 krocích. Rozeslali jsme ho všem významným zadavatelům veřejných zakázek v Česku.

číst více
1. 6. 2020

Vláda schválila návrh šitý na míru premiérovým zájmům. Zachránit protikorupční potenciál zákonů ještě můžou poslanci

Vláda dnes schválila návrhy zákonů implementující evropskou směrnici proti praní špinavých peněz včetně kontroverzních částí, které opakovaně kritizovala Rekonstrukce státu. V návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů zůstává nesystémová výjimka pro korporace vložené do svěřenských fondů. Předloha stále nepočítá s tím, že by své skutečné vlastníky museli prokázat žadatelé o dotace. Současná podoba zákonů nezískala na vládě hlasy ministrů vládní ČSSD. Finální slovo k ní budou mít poslanci, kteří můžou ještě největší problémy návrhů opravit.

číst více
28. 5. 2020

Zákon o evidenci skutečných vlastníků firem nadále zvýhodňuje premiéra

V pondělí bude vláda projednávat zákon o evidenci skutečných majitelů a související změnový zákon. Návrhy měla projednat již v březnu, po výzvách Rekonstrukce státu a Transparency International k odstranění závažných nedostatků a jejich přepracování byly však z programu staženy. Po dvou a půl měsících ale jdou návrhy na vládu znovu bez jakékoli změny. Nadále obsahují výjimku pro korporace vložené do svěřenských fondů a chybí v nich podmínka řádné evidence pro získání dotací. Změnový zákon měl být podle směrnice EU přitom schválen již v lednu.

číst více
16. 3. 2020

Vláda stáhla z programu jednání zákon o evidenci skutečných majitelů. Vypustí z návrhu podezřelou výjimku?

Vláda stáhla z programu jednání vlády zákon o evidenci skutečných vlastníků a související změnový zákon. Rekonstrukce státu o víkendu upozornila na to, že vláda tyto návrhy dodatečně přidala na program svého jednání. Jde o klíčové protikorupční zákony, které reagují na směrnici EU proti praní špinavých peněz. Návrhy se však na vládu dostaly ve velmi nevyhovující podobě. Požádali jsme proto vládu o stažení obou návrhů zákona a jejich dopracování. V příštích dnech chceme vést odbornou diskuzi o sporných bodech návrhů včetně výjimky, která může zvýhodnit korporace ve svěřenských fondech.

číst více
13. 3. 2020

Evropská směrnice proti praní špinavých peněz v českém provedení? Návrh stále obsahuje podezřelou výjimku

Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí, jejíž členy jsou i zástupci Rekonstrukce státu, hlasovala o návrhu stanoviska k implementačním zákonům o evidenci skutečných majitelů firem, které reagují na směrnici EU proti praní špinavých peněz. Současné návrhy však nadále obsahují výjimku pro korporace vložené do svěřenských fondů a chybí v nich podmínka řádné evidence pro získání dotací. Rekonstrukce státu upozornila členy protikorupční Rady na nedostatky a návrhy zákonů doporučila k dopracování.

číst více
archiv aktualit

Od začátku roku 2018 musí firmy uvést své vlastníky do evidence skutečných majitelů, ovšem nesplnění této povinnosti nepodléhá žádné sankci a evidence není veřejná. To by se mělo změnit i díky nové evropské směrnici proti praní špinavých peněz, kterou měloČesko implementovat do konce ledna 2020. Vláda připravila změnový zákon proti praní špinavých peněz a návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který se dostal do Poslanecké sněmovny až v červnu 2020. Obsahuje však několik slabých míst, která je nutné opravit.

Není to však jen o nových zákonech, musí fungovat i správná aplikace zákona o zadávání veřejných zakázek. Ve spolupráci se spolkem Lexperanto jsme proto připravili praktický manuál pro veřejné zadavatele „Jak ověřovat vlastnické struktury a skutečné majitele dodavatelů veřejných zakázek“, abychom jim pomohli se ve složitém procesu se zorientovat.

Co prosazujeme?

  • Zajištění veřejné evidence skutečných vlastníků obchodních společností
  • Stanovení podmínky pro čerpání dotací: řádně splněné povinnosti evidence údajů o skutečných majitelích a povinnosti zveřejňovat informace ve Sbírce listin
  • Stanovení podmínky pro uchazeče o veřejné zakázky: řádně splněné povinnosti evidence údajů o skutečných majitelích a povinnosti zveřejňovat informace ve Sbírce listin
  • Rozhodnutí o přidělení dotace či návratné finanční pomoci budou zveřejněna v registru smluv
  • Praktická pomoc zadavatelům veřejných zakázek v tom, jak správně rozkrývat vlastnickou strukturu dodavatelů