EN

Rekonstrukce státu doporučuje schválit senátní znění novely zákona o střetu zájmů

Praha, 29.11.2016 - Poslanci budou dnes hlasovat o novele zákona o střetu zájmů, kterou do sněmovny vrátil Senát. Předkládáme stanovisko platformy Rekonstrukce státu k tomuto hlasování.

Platforma Rekonstrukce státu doporučuje schválit návrh zákona o střetu zájmů ve znění schváleném Senátem České republiky. Zároveň však poukazuje na závažné pochybnosti o ústavní konformitě ustanovení § 4a (zákaz vlastnit média pro všechny funkcionáře). 

"Řešením pochybností o ústavnosti § 4a zákona je především urychlená novelizace daného ustanovení, tak aby pochybnosti byly odstraněny. Za vhodné naopak nepovažujeme nepřijetí zákona jako celku, jelikož pochybnosti o ústavnosti se týkají jen jednoho ustanovení rozsáhlé a dlouho připravované novely zákon o střetu zájmů, přičemž neústavnost tohoto paragrafu byla opakovaně namítána a přesto během jeho projednávání v obou komorách Parlamentu ČR nedošlo ke změnám v jeho  formulaci," uvádíme ve stanovisku.

Celé stanovisko si můžete stáhnout zde

K zákonu se již dříve vyjádřili někteří z garantů platformy Rekonstrukce státu:

"Jsem rád, že se do zákona podařilo prosadit vznik nového centrálního registru vstupních majetkových přiznání všech politiků, který se týká desítek tisíc politiků v celé zemi. Jde o další úspěch projektu Rekonstrukce státu, na kterém jsme dlouho pracovali," uvedl Pavel Franc z organizace Frank Bold.

"Zákon o střetu zájmů má hlídat Andreje Babiše, ale i dalších 50 tisíc aktivních politiků. V malé zemi jako je naše střet zájmů nelze úplně vymýtit či zakázat. Musíme se s ním naučit žít a hlídat ty, u kterých nastává. K tomu pomůže třeba veřejný registr majetkových přiznání," připomněl Jiří Skuhrovec ze sdružení EconLab.


Všechny podrobné informace k tomuto zákonu včetně zahraničních zkušeností najdete v tiskové zprávě Rekonstrukce státu ze 17.10.2016 (před hlasováním o zákonu v Senátu) nebo v infolistu Rekonstrukce státu k tomuto zákonu.
 

Pokud chcete dostávat pravidelná upozornění na nové videorozhovory a komentáře, nechte nám tu svůj email. Pošleme vám je jednou za měsíc v pravidelném newsletteru Minuta demokracie.

Pomozte prosadit zákony Rekonstrukce státu

Chci přispět na monitoring slibů