Průzkum - lidé vládě nevěří, že stihne schválit zákon o zveřejňování smluv

Průzkum - lidé vládě nevěří, že stihne schválit zákon o zveřejňování smluv

Sdílet: 16. 06. 2015

Z výzkumu na panelu společnosti IPSOS​ vyplývá, že jen 9% populace věří současné vládě, že stihne schválit registr smluv tak, aby začal platit do parlamentních voleb.

Výzkum proběhl 2-3. 6. 2015 na vzorku 500 respondentů reprezentativním pro populaci ČR. 61% z ních si myslí, že současná garnitura zákon neschválí vůbec. Z toho nejpesimističtější jsou voliči dnes již rozštěpeného Hnutí Úsvit, kde stejnému tvrzení věří 72% respondentů. Následuje ODS  (68%), potom ti, kteří nevolili ani jednu z parlamentních stran (66%) a za nimi už voliči koaliční ČSSD.

Nejvíc důvěry vkládají v koalici - možná trochu překvapivě - voliči opoziční TOP 09. I mezi nimi, se však jen 16.1% domnívá, že sněmovna stihne zákon schválit včas.

Čas totiž koalici dochází.

​16. června začíná poslední zasedání sněmovny, na kterém mají poslanci příležitost projednat zákon ve druhém čtení tak, aby bezpečně stihl projít i zbytkem legislativního procesu a začal platit ještě do voleb.

Když totiž přičteme devítiměsíční legisvakanci (období pro přípravu zákona)​, kterou si vymínilo Ministerstvo vnitra - předpokládaný garant zákona - a roční odklad sankce, ​na kterém se shodla koaliční rada, volby už se nezdají tak v nedohlednu. Čas samozřejmě zkracují i parlamentní prázdniny.

Zdá se tedy, že pesimismus voličů není nijak neodůvodněný.

Přesná čísla, pro všechny parlamentní strany, si můžete prohlédnout v přehledných grafech ve formátu PDF.

Respondenti měli v průzkumu odpovědět na tuto otázku:

Nejdéle odkládaným zákonem v Poslanecké sněmovně je zákon o registru smluv, podle kterého bude smlouva státu platit teprve po zveřejnění v internetovém registru. Myslíte si, že poslanci stihnout schválit tento zákon o zveřejňování smluv státu?

  • Stihnou ho schválit tak, aby dopadl již na tuto vládu
  • Stihnou ho schválit, ale bude dopadat až na příští vládu
  • Schválit ho v tomto volebním období nestihnou
  • Nikdy jej neschválí

Přílohy:
Grafy voličů jednotlivých stran - řazeno dle počtu respondentů, kteří vládě věři
Grafy voličů jednotlivých stran - řazeno dle počtu respondentů, kteří vládě nevěří

Sdílet: