Nominace do Otevřeno x Zavřeno ohledně registru smluv

Nominace do Otevřeno x Zavřeno ohledně registru smluv

Sdílet: 30. 06. 2015

Garantská organizace Otevřená společnost pořádá každoročně soutěž Otevřeno x Zavřeno, kde hodnotí otevřenost institucí veřejné správy. Do soutěže může kdokoliv nominovat případy z praxe. Také Frank Bold se zapojil a podal dvě nominace týkající se schvalování návrhu zákona o registru smluv.

Kdo byl nominován?

V kategorii Zavřeno Adriana Krnáčová z pozice náměstkyně Ministerstva vnitra v létě 2014, která vedla přípravu koaličního návrhu zákona o registru smluv, který by oproti původní verzi umožnil zveřejňování začerněných smluv a ohrozil funkčnost zákona. Náměstkyne se tak nedržela oficiánlího zadání premiéra a výrazně také oddálila projednávání zákona.

Dále v kategorii Zavřeno poslanec Milan Urban za nedávné předložení pozměňovacího návrhu k zákonu o registru smluv, podle kterého by musely smlouvy zveřejňovat i firmy, které obdrží dotaci nad 20 milionů Kč, což je fakticky nutí předvídat budoucnost. Návrh sice obsahuje rozšíření povinných subjektů, ale jako důvod uvádí dohled nad smlouvami o dotacích, přičemž ty jsou zahrnuty již v koaličním komplexním pozměňovacím návrhu. Přijetí návrhu akorát způsobí právní nejistotu všem společnostem, které budou uvažovat o dotaci.

Jak nominace dopadnou se dozvíte v září tohoto roku.

Sdílet:

Budu na příjmu

Chci být v obraze a dostávat informace o tom, co podstatného se v politice děje a jak politici plní své sliby.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.

Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Částka *