Aktuality

Pět důvodů, proč zrušit výjimky z registru smluv pro ČEZ nebo ČD

5. 3. 2019
Díky zákonu o registru smluv má veřejnost už více jak 2 roky přehled nad tím, jak stát nakládá s našimi penězi. V současnosti už občané vidí na smlouvy úřadů a státních firem za více jak 8 bilionů korun. Některé státní firmy jako je ČEZ nebo České dráhy však mají stále navrch kvůli neférové výjimce, díky které své smlouvy zveřejňovat nemusí. Už v pátek 8. března by měli poslanci po více jak roce odkládání o zrušení výjimky hlasovat. Tady je pět hlavních argumentů, proč by měli poslanci konec výjimek schválit.

Debata Občanský lobbing versus politika: nepřátelé, nebo spojenci?

1. 3. 2019
Můžeme jako občané měnit politiku, i když právě nejsou volby? A jak? Nebo musíme čekat, jaké kroky naši zvolení zástupci učiní? A co když neplní své sliby nebo nerespektují meze své moci? Přijďte na debatu o občanském lobbingu jako o nástroji kontroly politiků. Tentokrát do Českých Budějovic!

Registr smluv: nejkrásnější zákon je v souladu s Ústavou

28. 2. 2019
Cesta ke schválení zákona o registru smluv nebyla vůbec snadná, stejně tak i jeho osud po nabytí účinnosti. Nejkrásnější protikorupční zákon napadla na podzim roku 2017 skupina senátorů a navrhla jeho zrušení u Ústavního soudu. Letos na konci ledna soud rozhodl, že zákon o registru smluv je v souladu s Ústavou. Registr podle nálezu neomezuje právo podnikat, naopak představuje rozumný nástroj veřejné kontroly. Pojďme se na argumenty soudu podívat blíž.

Startujeme protikorupční devítiboj!

20. 2. 2019
Rekonstrukce státu letos plánuje rozjet hned devět klíčových opatření proti korupci. V druhém roce volebního období je totiž ideální chvíle na to dostat všechny klíčové zákony do Sněmovny. Pět z nich budou poslanci navíc řešit už v březnu, řada z těchto opatření je tedy již na dobré cestě. S plánem Rekonstrukce státu oslovila všechny parlamentní strany.

Zachrání poslanci přístup občanů k informacím o veřejné správě?

10. 2. 2019
Poslanci budou již brzy znovu hlasovat o novinkách, které mohou přinést občanům rychlejší a efektivnější přístup k informacím o veřejné správě. Senát jim vrátil zpátky zákon o zpracování osobních údajů s požadavkem, aby odstranili část o informačním příkazu a rozšíření pravomocí Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Obě novinky přitom mohou pomoci při řešení sporných případů, které výrazně zatěžují žadatele i úřady.

Právní analýza: Prezident Zeman a kancléř Mynář mohli spáchat trestný čin

6. 2. 2019
Prezident Miloš Zeman a kancléř Vratislav Mynář podle dostupných informací a právní analýzy Rekonstrukce státu nepřípustně zasahovali do rozhodování soudů a mohli se dopustit trestného činu.

Senátoři potopili novinky pro včasný a efektivní přístup občanů k informacím

31. 1. 2019
Senátoři včera odmítli novinky, které měly zlepšit reálnou vymahatelnost práva na informace: informační příkaz a přezkum zamítnutých žádostí o informace ze strany Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Poslanecké návrhy měly řešit hlavně vleklé spory mezi úřady a žadateli. Podle expertů by prospěly nejen občanům, ale také malým obcím. Návrhy zákonů se tak vrací zpátky do Sněmovny.

Potopí senátoři včasný a efektivní přístup občanů k informacím?

29. 1. 2019
Senátoři zítra rozhodnou, jestli posílí včasný a efektivní přístup občanů k informacím. Mohly by tak skončit obstrukce úřadů, které informace nezákonně odmítají poskytovat. Zatím však Senát vyslal signály, že návrhy ze zákona vyškrtne.

Poslanci vykostili služební zákon. Zmizí z něj pojistky před politickými tlaky

23. 1. 2019
Poslanci schválili kontroverzní vládní návrh novely služebního zákona. Návrh podle odborníků otvírá dveře pro politizaci státní správy. Výhrady k němu měli senátoři i zástupci Evropské komise. Protikorupční platforma Rekonstrukce státu varovala, že zákon už neochrání úředníky před možnými masivními personálními čistkami.

Poslanci mají poslední šanci zabránit politizaci státní správy!

22. 1. 2019
Poslanci rozhodnou o dalším osudu státní správy. Budou hlasovat o kontroverzním vládním návrhu služebního zákona, který podle expertů i zástupců Evropské komise otvírá cestu k širší politizaci exekutivy. Novelu vrátil Sněmovně Senát spolu s návrhy, jak napravit největší problémy zákona. Mezi ně patří změny ve služebním hodnocení a zejména možnost, aby ministři mohli přímo odvolávat státní tajemníky.

Přidejte se k dalším 42898 občanům,
kteří dostávají informace o tom, kdo z politiků se zasazuje
o odpovědný a transparentní stát - a kdo ne.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách.
Více o zpracování osobních údajů.