Nezávislé rozhodování soudů

Sdílet:

Soudy musí měřit všem stejně. Jak by to vypadalo, kdyby přátelé ministrů dostávali za stejný zločin nižší tresty? Soudy nikdy nesmí být přímo závislé na politicích, kteří jsou zrovna u moci. Potom by totiž nemohly ani spravedlivě soudit jejich případné přečiny.

Kritické

Aktuální vývoj

10. 6. 2019

S premiérem se sejdeme, jen pokud vláda do 17. června splní první požadavky pro nezávislou justici

Vláda doposud nepřijala žádnou ze sedmi pojistek nezávislé justice. Premiér Andrej Babiš chce pokračovat v jednání s Rekonstrukcí státu na další schůzce 19. června. Zájem o tuto schůzku však máme pouze v případě, že vláda do 17. června podpoří úzkou poslaneckou novelu zákona o státním zastupitelství a začne pracovat na dalších požadovaných pojistkách. Poslanecká novela by do Sněmovny mohla jít už na začátku července, zatímco přijetí komplexní vládní novely bude trvat nejméně rok.

číst více
6. 6. 2019

Andrej Babiš odmítl urychlené přijetí pojistek pro nezávislost justice. Rekonstrukce státu o nich proto začala jednat s poslanci

Předseda vlády odmítl urychlené přijetí pojistek pro nezávislost justice. K demonstracím podle něj není důvod. V médiích přitom uvádí, že se o justici jedná a zaštiťuje se schůzkou s Rekonstrukcí státu. Vláda však dosud nepřijala žádnou z pojistek pro nezávislost justice. Protikorupční platforma proto začala jednat s poslanci opozičních a vládních stran.

číst více
5. 6. 2019

Reakce na premiéra: Přestaňte Rekonstrukci státu používat jako fíkový list a přijměte potřebné pojistky pro nezávislost justice!

Lidé mají stále důvod demonstrovat. Vláda doposud nepřijala žádnou ze 7 pojistek pro nezávislost justice. Premiér Babiš na včerejší schůzce s Rekonstrukcí státu odmítl všechny požadavky na rychlé přijetí prvních garancí. Ministryně Benešová následně přislíbila, že přijetí pojistek zváží. Ale to není zpráva, která by mohla veřejnost uklidnit. Chceme jasné činy, nikoliv pouze slova.

číst více
3. 6. 2019

Pojistky pro nezávislou justici musí vláda přijmout již v červnu, vyzývá premiéra Rekonstrukce státu ve světle zjištění auditu Evropské komise

Předběžná zpráva z auditu Evropské komise ke střetu zájmu obsahuje závažná zjištění, která mohou zakládat podezření ze spáchání trestných činů poškození finančních zájmů EU či dotačního podvodu v souvislosti s dotacemi udílenými společnosti Agrofert. „Zjištění auditu mohou přinést vyšetřování Agrofertu a jeho manažerů policií, státními zástupci. O kauzách budou pravděpodobně rozhodovat soudy. A to je důvod, proč je ubezpečení veřejnosti o nezávislosti justice v těchto dnech opravdu důležité,“ uvedl Pavel Franc, ředitel mezinárodního týmu právníků Frank Bold, který je iniciátorem vzniku protikorupční platformy Rekonstrukce státu.

číst více
27. 5. 2019

Poslanci i ministryně Benešová se shodli na přijetí záruk proti snadné odvolatelnosti nejvyššího státního zástupce

Poslanci a zástupci justice řešili u kulatého stolu záruky pro větší nezávislost státního zastupitelství na vládě. Tento bod je jedním ze 7 pojistek pro větší nezávislost justice, které určili experti Rekonstrukce státu. Přítomná byla i nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Na hlavních bodech připravované novely zákona o státním zastupitelství panovala široká shoda. Zatím však zaznívaly různé pohledy na to, jestli má být návrh předložen poslanci anebo je vhodnější počkat na vládní návrh.

číst více
24. 5. 2019

Odpověď premiérovi Babišovi: Vláda má možnost posílit důvěru v justici konkrétními kroky

Předseda vlády Andrej Babiš v dopise pro Rekonstrukci státu přislíbil, že se vláda aktivně zasadí o posílení nezávislosti státních zastupitelství a soudů. Naše protikorupční platforma však požaduje jednoznačné garance, ne pouze obecné přísliby. Premiérovi jsme proto zaslali výčet konkrétních kroků, kterými může vláda a vládní poslanci vrátit důvěru veřejnosti v nezávislý výkon spravedlnosti. Přečtěte si náš dopis premiérovi v plném znění.

číst více
archiv aktualit

Příslušné mantinely

Mantinel 15

Vláda nepřijímá žádná opatření týkající se způsobu jmenování soudců a jejich funkčního období, která by vedla k oslabení jejich nezávislosti.

Mantinel 16

Vláda ve své činnosti respektuje rozhodnutí Ústavního soudu a neprosazuje omezení jeho kompetencí.

Politické zásahy do justice jsou nepřípustné

Když obžalovaný premiér vymění ministra spravedlnosti den poté, kdy se jeho trestní stíhání dostalo na státní zastupitelství, nemůžeme se tvářit, jako by se nic nedělo.

Vyzýváme premiéra, vládu, poslance a senátory, aby se veřejně zavázali k naplnění 7 pojistek vedoucích k posílení důvěry v nezávislé fungování justice.

Přesvědčte svého poslance nebo senátora, aby podepsal Závazek k podpoře pojistek pro nezávislou justici.

7 pojistek pro nezávislou justici