Občan má právo na informace

Sdílet:

Někteří politici si možná myslí, že občan má jen jedno právo: platit daně. My si ale myslíme, že občan má také právo ptát se, jak stát s jeho daněmi hospodaří. Proto když požádá jakoukoliv veřejnou instituci o informace, měl by je bez zbytečných průtahů a vytáček získat.

Monitorujeme

Aktuální vývoj

28. 5. 2019

Padne dnes výjimka ČEZu ze zveřejňování v registru smluv? Poslanci mají definitivně rozhodnout

Poslanci budou dnes odpoledne hlasovat o novele zákona o registru smluv, kterou jim vrátil Senát. Novela má přimět státní firmy jako je ČEZ či České dráhy zveřejňovat některé své smlouvy na internetu v jednotném registru. Senátoři se záměrem novely souhlasili, jen k ní přidali výjimku z uveřejňování pro jednotkové ceny léčiv a vrátili ji Sněmovně. Konečné slovo tedy budou mít poslanci.

číst více
27. 3. 2019

Konec soudních tahanic pro zvědavé občany! Prosadili jsme posílení práva na informace

Vláda vloni navrhla kontroverzní změny, které by znemožnily lidem žádat o některé informace z veřejné správy. Poslancům se však ve spolupráci s Rekonstrukcí státu podařilo zamezit rozcupování zákona a vymyslet přijatelný kompromis. A přidali i něco navíc - návrh pro lepší vymahatelnost práva na informace, který zabrání vleklým sporům o informace mezi úřady a žadateli.

číst více
2. 12. 2018

Schválí poslanci novelu zákona, která chce přinést plošné omezení práva na informace?

Poslanci budou už 5. prosince hlasovat o vládním návrhu zákona, který může významně omezit právo veřejnosti na informace. Vláda připravila kvůli implementaci Obecného nařízení EU (GDPR) v rámci takzvaného „změnového zákona” také změnu zákona o svobodném přístupu k informacím. Pokud novela v současné podobě projde, půjde o největší omezení práva na informace od roku 1989.

číst více
archiv aktualit

Příslušné mantinely

Mantinel 10

Vláda nezužuje rozsah práva občanů na informace a dbá na to, aby orgány státní správy informace poskytovaly řádně a včas.