Efektivní přístup k informacím

Sdílet:

Občané mají právo žádat veřejnou správu o informace na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Některé úřady však informace nezákonně odpírají a skrze obstrukce dokážou několik let žádostem vzdorovat. Je tak potřeba reálně zlepšit vymahatelnost práva na informace a lépe definovat povinné subjekty Současně je však třeba zlepšit ochranu úřadů před případnými šikanózními žádostmi.

Prosazeno

Aktuální vývoj

27. 3. 2019

Konec soudních tahanic pro zvědavé občany! Prosadili jsme posílení práva na informace

Vláda vloni navrhla kontroverzní změny, které by znemožnily lidem žádat o některé informace z veřejné správy. Poslancům se však ve spolupráci s Rekonstrukcí státu podařilo zamezit rozcupování zákona a vymyslet přijatelný kompromis. A přidali i něco navíc - návrh pro lepší vymahatelnost práva na informace, který zabrání vleklým sporům o informace mezi úřady a žadateli.

číst více
13. 3. 2019

Poslanci podruhé podpořili informační příkaz. Bude řešit vleklé spory žadatelů s úřady

Poslanci schválili dvě novinky, které mají občanům přinést snadnější přístup k informacím z veřejné správy. Jde o informační příkaz a přezkum sporných případů ze strany Úřadu pro ochranu osobních údajů. Sněmovna tak výrazně posílila právo občanů na informace - zejména reálnou vymahatelnost zákona o svobodném přístupu k informacím. Obě novinky začnou platit zřejmě už od začátku roku 2020.

číst více
10. 2. 2019

Zachrání poslanci přístup občanů k informacím o veřejné správě?

Poslanci budou již brzy znovu hlasovat o novinkách, které mohou přinést občanům rychlejší a efektivnější přístup k informacím o veřejné správě. Senát jim vrátil zpátky zákon o zpracování osobních údajů s požadavkem, aby odstranili část o informačním příkazu a rozšíření pravomocí Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Obě novinky přitom mohou pomoci při řešení sporných případů, které výrazně zatěžují žadatele i úřady.

číst více
31. 1. 2019

Senátoři potopili novinky pro včasný a efektivní přístup občanů k informacím

Senátoři včera odmítli novinky, které měly zlepšit reálnou vymahatelnost práva na informace: informační příkaz a přezkum zamítnutých žádostí o informace ze strany Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Poslanecké návrhy měly řešit hlavně vleklé spory mezi úřady a žadateli. Podle expertů by prospěly nejen občanům, ale také malým obcím. Návrhy zákonů se tak vrací zpátky do Sněmovny.

číst více
5. 12. 2018

Přístup k informacím je zachráněn. Děkujeme poslancům!

Poslanci dnes ve Sněmovně posílili přístup občanů k informacím. V prvé řadě zamezili největšímu omezení práva na informace od roku 1989. Současně dnes schválili také informační příkaz, který by měl zamezit nezákonným obstrukcím úřadů při poskytování informací.

číst více
2. 12. 2018

Schválí poslanci novelu zákona, která chce přinést plošné omezení práva na informace?

Poslanci budou už 5. prosince hlasovat o vládním návrhu zákona, který může významně omezit právo veřejnosti na informace. Vláda připravila kvůli implementaci Obecného nařízení EU (GDPR) v rámci takzvaného „změnového zákona” také změnu zákona o svobodném přístupu k informacím. Pokud novela v současné podobě projde, půjde o největší omezení práva na informace od roku 1989.

číst více
archiv aktualit

Co prosazujeme?

  • Úřad pro ochranu osobních údajů by se měl stát nezávislým arbitrem sporných případů. (prosazeno 2019)
  • Nadřízený orgán státní správy bude moct vydat tzv. informační příkaz, kterým přímo nařídí poskytnutí informací. (prosazeno 2019)
  • Poskytovatel informace bude moci odmítnout žádost, pokud jde o zneužití práva na informace.
  • Budou přesněji definovány subjekty, které jsou povinny poskytovat informace.