Férové veřejné zakázky

Sdílet:

Veřejné zakázky malého rozsahu ve skutečnosti tak úplně „veřejné“ nejsou. Pokud je totiž vypsána zakázka do 2 mil. Kč (u stavebních zakázek 6 mil. Kč), nemusí se vůbec veřejně soutěžit. Někteří zadavatelé pak této možnosti zneužívají a účelově dělí větší zakázky na několik menších, aby se vyhnuli otevřenému výběrovému řízení.

Připravujeme

Aktuální vývoj

31. 10. 2019

Sešli jsme se s premiérem k aktuálním protikorupčním tématům z naší agendy

Zástupci Rekonstrukce státu se sešli s premiérem Andrejem Babišem, aby prezentovali aktuální agendu Rekonstrukce státu v oblasti boje s korupcí, transparentnosti a principů demokratického a právního státu. Prezentovali jsme konkrétní návrhy opatření, která vláda může rychle realizovat. Tuto agendu budeme v následujících měsících prezentovat také dalším předsedům parlamentních politických stran.

číst více
3. 6. 2019

Pojistky pro nezávislou justici musí vláda přijmout již v červnu, vyzývá premiéra Rekonstrukce státu ve světle zjištění auditu Evropské komise

Předběžná zpráva z auditu Evropské komise ke střetu zájmu obsahuje závažná zjištění, která mohou zakládat podezření ze spáchání trestných činů poškození finančních zájmů EU či dotačního podvodu v souvislosti s dotacemi udílenými společnosti Agrofert. „Zjištění auditu mohou přinést vyšetřování Agrofertu a jeho manažerů policií, státními zástupci. O kauzách budou pravděpodobně rozhodovat soudy. A to je důvod, proč je ubezpečení veřejnosti o nezávislosti justice v těchto dnech opravdu důležité,“ uvedl Pavel Franc, ředitel mezinárodního týmu právníků Frank Bold, který je iniciátorem vzniku protikorupční platformy Rekonstrukce státu.

číst více
18. 3. 2019

Rekonstrukce státu vyzvala vládu: Zrušte nesmyslný poplatek pro antimonopolní úřad!

Protikorupční platforma Rekonstrukce státu minulý pátek vyzvala vládu, aby zrušila nesmyslný poplatek, který musí veřejnost platit za podání podnětu k antimonopolnímu úřadu. Vláda dnes však k návrhu přesto dala nesouhlasné stanovisko, ačkoliv jde o jedno z klíčových opatření pro posílení kontroly nad transparentností veřejných zakázkek. Poslanci Pirátů navrhli tuto změnu do novely zákona o zadávání veřejných zakázek.

číst více
11. 3. 2019

Protikorupční organizace: Vyzýváme vládu k navrácení důvěryhodnosti antimonopolnímu úřadu

Členové několika protikorupčních organizací včetně Oživení a Frank Bold dnes ráno vyzvali vládu, aby vrátila důvěryhodnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a zvážila odvolání předsedy úřadu Petra Rafaje. Upozorňují, že důvodem pro odvolání předsedy ÚOHS je podle zákona mimo jiné „narušení nezávislosti a nestrannosti ÚOHS”. Přinášíme proto text této otevřené výzvy.

číst více
archiv aktualit

Pokud chcete podobnou praktiku jako svědomitý občan nahlásit, musíte sáhnout docela hluboko do kapsy. Za podání jednoho podnětu na nezákonnou veřejnou zakázku si Úřad pro ochranu hospodářské soutěže účtuje 10 000 korun.

Co prosazujeme?

  • Prosadíme, aby se limit snížil alespoň na 1 milion. Všechny zakázky nad milion pak musejí být průhledné. Tedy včetně veřejné soutěže a všech klíčových informací o tom, jak a komu zakázka připadla.
  • Zároveň navrhujeme zavést sankci, která umožní porušení této povinnosti pokutovat ze strany ÚOHS.
  • Zasadíme se o zrušení poplatku při podávání podnětu ÚOHS