Konec trafik ve státních firmách

Sdílet:

Státní firmy patří do rukou odborníků. Ale nominace do dozorčích a řídících orgánů jsou často využívány jako odměna za loajalitu. Prosadili jsme schválení zákona, který zaručí naplnění alespoň základních podmínek při nominaci. Do státních firem tak přijdou odborníci, ne trafikanti.

Prosazeno

Aktuální vývoj

4. 12. 2019

Konec politických trafik! Nominační zákon míří pro podpis k prezidentovi

Poslanecká sněmovna přijala nový zákon, který má zamezit rozdávání politických trafik ve státních firmách. Takzvaný nominační zákon zajistí, že každý uchazeč o místo ve státem vlastněných podnicích bude muset projít transparentním procesem výběru. Ministři však stále budou mít při výběru poslední slovo. Jde o zcela nový protikorupční zákon, o který Rekonstrukce státu usilovala od roku 2013.

číst více
27. 9. 2019

Poslanci schválili nominační zákon. Politické trafiky ve státních firmách budou brzy minulostí

Poslanci dnes schválili zákon proti politickým trafikám, neboli nominační zákon. Jde o zcela nový protikorupční zákon, který upravuje nominace uchazečů do kontrolních a řídících orgánů státních firem. Rekonstrukce státu tento zákon prosazovala již od roku 2013. Najít životaschopný kompromis se však podařilo až letos. Návrh zákona teď míří do Senátu.

číst více
12. 9. 2019

Poslanci zachraňují smysl zákona proti politickým trafikám. Pro ministry by měl být závazný

Vláda v lednu představila návrh nového nominačního zákona, který má zamezit rozdávání „politických trafik” ve státních firmách. Vládní návrh měl však závažné nedostatky. Poslanci Radek Vondráček (ANO), Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Tomáš Martínek s Jakubem Michálkem (Piráti) proto včera přednesli ve Sněmovně pozměňovací návrh, který chce zachránit původní smysl zákona i jeho reálnou vymahatelnost. Návrh má za sebou po včerejšku 2. čtení.

číst více
15. 4. 2019

Státní firmy musí řídit odborníci. Zajistit to může nominační zákon.

Česku stále chybí zákon, který by zajišťoval transparentní výběr uchazečů o místa v dozorčích a řídících orgánech státních firem. Křesla ve vedení státních firem v minulosti často rozdělovali politici spíše podle politické loajality, než podle odbornosti. Je proto třeba zajistit průhledné výběrové řízení s jasnými pravidly, které stanoví zákon o nominacích do dozorčích rad a představenstev státních firem. Vládní návrh zákona se nyní po prvním čtení projednává ve sněmovních výborech.

číst více
18. 6. 2018

Reakce: Vítáme vládní návrh zákona o omezení politických trafik, ale měl by být daleko tvrdší

Vláda minulou středu schválila zákon upravující obsazování pozic ve státních firmách. Stalo se tak poprvé v historii, jelikož předchozí vláda podobný návrh zamítla a žádná vláda v minulosti nedokázala životaschopný návrh připravit. Vládní návrh má však některé slabiny, které by bylo vhodné v dalším legislativním procesu vyřešit. Rekonstrukce státu proto apeluje na vládu, aby automaticky neodmítala poslanecký návrh z dílny Pirátů, který je mnohem přísnější a zaručuje i lepší vymahatelnost zákona v praxi.

číst více
archiv aktualit

Ve vedení státních firem by měli sedět odborníci bez úzkých vazeb na politické strany, kteří nebudou zavírat oči před podezřelými obchody. Křesla v dozorčích radách a kontrolních orgánech firem v minulosti často rozdělovali politici spíše podle politické loajality, než podle odbornosti. Je proto třeba zajistit průhledné výběrové řízení s jasnými pravidly, které stanoví zákon o nominacích do dozorčích rad a představenstev státních firem.

Co prosazujeme?

  • Uchazeči budou vybíráni v rámci průhledného výběrového procesu na základě svých odborných předpokladů.
  • Uchazeče navržené ministrem posoudí Výbor pro personální nominace jako nezávislý nominační orgán.