Nezávislá kontrola státních a obecních firem

Sdílet:

NKÚ kontroluje hospodaření státu a státních podniků, ale nemůže kontrolovat hospodaření samospráv ani jejich podniků, veřejnoprávních médií ani veřejných akciových společností, tedy prostředky v odhadované výši přes 1,5 bilionu korun.

Lobbujeme

Aktuální vývoj

4. 6. 2019

Rekonstrukce státu navrhuje koordinovat kontroly státních úřadů na obcích. Pomoci by měl informační systém

Protikorupční platforma Rekonstrukce státu přišla s řešením duplicit kontrol, které nadměrně zatěžují obce. Reaguje tak na časté stížnosti samospráv na neúměrný počet kontrol ze strany státních úřadů, které nejsou vždy vzájemně koordinovány. Pomoci by měl mimo jiné nový informační systém. Zástupci Rekonstrukce státu již předali návrh prvním politickým stranám.

číst více
21. 5. 2019

Nejvyšší kontrolní úřad by mohl kontrolovat další bilion a půl z veřejných peněz

Obce, kraje a také obecní,krajské a státní firmy by v budoucnu mohl kontrolovat Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Poslanci v únoru začali projednávat návrh na rozšíření působnosti úřadu. NKÚ aktuálně kontroluje hospodaření státních institucí v souhrnné hodnotě 1,2 bilionu korun. Pokud by došlo k rozšíření jeho působnosti, mohl by vidět na další bilion a půl z veřejných peněz.

číst více
26. 4. 2018

Poslanci a senátoři se poprvé sejdou, aby se dohodli na rozšíření pravomocí NKÚ

Poslanci a senátoři se poprvé sejdou kvůli rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Na protikorupční skupině dnes budou jednat o přijatelném kompromisu. Novela zákona o NKÚ se připravuje už 7 let. Návrhy poslanců totiž dvakrát zamítl Senát. Pro rozšíření pravomocí NKÚ na kraje a obce je totiž potřeba změnit Ústavu, a je tedy potřeba souhlasu obou komor parlamentu. Protikorupční skupina má na programu také navrhovanou změnu zákona o registru smluv.

číst více
archiv aktualit

Podle výročních zpráv BIS jsou korupcí a klientelismem zasaženy nejen vysoká patra české politiky, ale také kraje, obce, či městské obchodní společnosti. Jejich hospodaření přitom v současnosti nekontroluje žádný nezávislý auditor. Jsou totiž mimo dohled Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Jde o dopravní podniky velkých měst, krajské nemocnice, ale také státní firmy.

Co prosazujeme?

  • Rozšíření kontrol NKÚ na kraje, obce a jejich firmy
  • Rozšíření kontrol NKÚ na všechny státní a polostátní firmy
  • Omezení duplicitních kontrol v obcích