Nezávislé vyšetřování korupce

Sdílet:

V minulosti končilo vyšetřování kauz významných politiků u ledu kvůli zásahům vysoce postavených státních zástupců. Ti mají klíčovou roli ve vyšetřování korupčních kauz a finanční kriminality. Sami jsou však značně závislí na libovůli vlády, která může kdykoliv odvolat Nejvyššího státního zástupce a jmenovat nového. Proto je třeba posílit nezávislost a nestrannost státního zastupitelství, aby na něj politici nemohli vytvářet tlaky, a zprostředkovaně tak zasahovat do vyšetřování.

Lobbujeme

Aktuální vývoj

10. 6. 2019

S premiérem se sejdeme, jen pokud vláda do 17. června splní první požadavky pro nezávislou justici

Vláda doposud nepřijala žádnou ze sedmi pojistek nezávislé justice. Premiér Andrej Babiš chce pokračovat v jednání s Rekonstrukcí státu na další schůzce 19. června. Zájem o tuto schůzku však máme pouze v případě, že vláda do 17. června podpoří úzkou poslaneckou novelu zákona o státním zastupitelství a začne pracovat na dalších požadovaných pojistkách. Poslanecká novela by do Sněmovny mohla jít už na začátku července, zatímco přijetí komplexní vládní novely bude trvat nejméně rok.

číst více
6. 6. 2019

Andrej Babiš odmítl urychlené přijetí pojistek pro nezávislost justice. Rekonstrukce státu o nich proto začala jednat s poslanci

Předseda vlády odmítl urychlené přijetí pojistek pro nezávislost justice. K demonstracím podle něj není důvod. V médiích přitom uvádí, že se o justici jedná a zaštiťuje se schůzkou s Rekonstrukcí státu. Vláda však dosud nepřijala žádnou z pojistek pro nezávislost justice. Protikorupční platforma proto začala jednat s poslanci opozičních a vládních stran.

číst více
5. 6. 2019

Reakce na premiéra: Přestaňte Rekonstrukci státu používat jako fíkový list a přijměte potřebné pojistky pro nezávislost justice!

Lidé mají stále důvod demonstrovat. Vláda doposud nepřijala žádnou ze 7 pojistek pro nezávislost justice. Premiér Babiš na včerejší schůzce s Rekonstrukcí státu odmítl všechny požadavky na rychlé přijetí prvních garancí. Ministryně Benešová následně přislíbila, že přijetí pojistek zváží. Ale to není zpráva, která by mohla veřejnost uklidnit. Chceme jasné činy, nikoliv pouze slova.

číst více
27. 5. 2019

Poslanci i ministryně Benešová se shodli na přijetí záruk proti snadné odvolatelnosti nejvyššího státního zástupce

Poslanci a zástupci justice řešili u kulatého stolu záruky pro větší nezávislost státního zastupitelství na vládě. Tento bod je jedním ze 7 pojistek pro větší nezávislost justice, které určili experti Rekonstrukce státu. Přítomná byla i nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Na hlavních bodech připravované novely zákona o státním zastupitelství panovala široká shoda. Zatím však zaznívaly různé pohledy na to, jestli má být návrh předložen poslanci anebo je vhodnější počkat na vládní návrh.

číst více
24. 5. 2019

Odpověď premiérovi Babišovi: Vláda má možnost posílit důvěru v justici konkrétními kroky

Předseda vlády Andrej Babiš v dopise pro Rekonstrukci státu přislíbil, že se vláda aktivně zasadí o posílení nezávislosti státních zastupitelství a soudů. Naše protikorupční platforma však požaduje jednoznačné garance, ne pouze obecné přísliby. Premiérovi jsme proto zaslali výčet konkrétních kroků, kterými může vláda a vládní poslanci vrátit důvěru veřejnosti v nezávislý výkon spravedlnosti. Přečtěte si náš dopis premiérovi v plném znění.

číst více
14. 5. 2019

Pojďme říct politikům, aby rychle prosadili 7 pojistek pro nezávislou justici!

Nechceme jen protestovat. Proto přicházíme s konkrétním řešením! Rekonstrukce státu představila 7 pojistek pro nezávislou justici na protestních shromážděních v 11 městech. Nově vyzýváme občany, aby chtěli po poslancích a senátorech osobní závazek, že co nejrychleji podpoří konkrétní kroky k přijetí 7 pojistek.

číst více
archiv aktualit

Co prosazujeme?

  • O jmenování nejvyššího státního zástupce budou spolurozhodovat dva ústavní orgány.
  • Nejvyšší státní zástupce bude jmenován na jasné funkční období bez možnosti mandát opakovat.
  • Nejvyšší státní zástupce může být odvolán pouze na základě kárného řízení a podle jasných pravidel.