Smlouvy státních firem na internetu

Sdílet:

Díky registru smluv má veřejnost přístup k smlouvám státu za téměř 8 bilionů korun. Stačí pár kliknutí na internetu. Je to nejefektivnější nástroj veřejné kontroly hospodaření státu, jaký si je možné představit. Přínos registru smluv uznal i Ústavní soud, který posuzoval návrh skupiny senátorů na zrušení zákona o registru smluv. Některé státní firmy, ve kterých se také točí velké peníze, ale měly možnost své smlouvy tajit. Státní firmy jako ČEZ, České dráhy nebo ČEPS si totiž vymohly výjimku ze zákona a své smlouvy nemusely zveřejňovat. To se změnilo přijetím novely, která tuto neodůvodněnou výjimku zrušila. I ČEZ tak bude muset zveřejňovat např. sponzorské smlouvy, smlouvy na právní služby či smlouvy týkající se nestandardních prodejů majetku.

Prosazeno

Aktuální vývoj

19. 6. 2019

Smlouvy ČEZu konečně na internetu! Poslanci zrušili výjimku z registru smluv

Po téměř rok a půl protahovaných jednáních poslanci definitivně potvrdili zrušení výjimky z registru smluv pro ČEZ, České dráhy a další státní firmy obchodované na burze. Ty měli dosud ze zákona výjimku. Nyní budou muset část svých smluv zveřejňovat na internetu. Zrušení výjimky aktivně prosazovala i Rekonstrukce státu.

číst více
28. 5. 2019

Padne dnes výjimka ČEZu ze zveřejňování v registru smluv? Poslanci mají definitivně rozhodnout

Poslanci budou dnes odpoledne hlasovat o novele zákona o registru smluv, kterou jim vrátil Senát. Novela má přimět státní firmy jako je ČEZ či České dráhy zveřejňovat některé své smlouvy na internetu v jednotném registru. Senátoři se záměrem novely souhlasili, jen k ní přidali výjimku z uveřejňování pro jednotkové ceny léčiv a vrátili ji Sněmovně. Konečné slovo tedy budou mít poslanci.

číst více
10. 5. 2019

Senát podpořil zrušení výjimky z registru smluv pro ČEZ. Chce však výjimku pro lékárny

Senátoři podpořili novelu zákona o registru smluv, podle které by musely zveřejňovat své smlouvy na internetu i státní firmy jako je ČEZ nebo České dráhy. Zákon však vrátili Sněmovně s pozměňovacím návrhem, který by ze smluv zveřejňovaných nemocnicemi vyjmul ceny za nákup léků. Zrušení neférové výjimky pro některé státní firmy však v novele zůstalo. Poslední slovo tak budou mít poslanci.

číst více
25. 4. 2019

Bude ČEZ muset zveřejňovat smlouvy na internetu? Senátní výbory zatím vyslaly rozdílné signály

Senátní výbory projednaly výjimky státních firem z povinného zveřejňování smluv na internetu. Tři výbory došly ke třem různým stanoviskům. Poslanci letos na začátku března schválili novelu zákona o registru smluv, díky níž by některé smlouvy ČEZu, Českých drah a dalších státních firem obchodovaných na burze měly být v budoucnu veřejně dostupné.

číst více
8. 3. 2019

ČEZ bude muset zveřejňovat své smlouvy! Poslanci schválili zrušení výjimky

Poslanci dnes zrušili výjimku ze zákona o registru smluv, která se týkala státních akciových společností s cennými papíry obchodovanými na burze. Státní firmy jako ČEZ, ČEPS nebo České dráhy kvůli této výjimce doteď nemusely zveřejňovat své smlouvy na internetu v jednotném registru. Novela zákona zamíří do Senátu.

číst více
7. 3. 2019

Anketa k registru smluv: Další výjimky ze zveřejňování nejsou potřeba

Po více jak dvou letech od spuštění registru smluv jsme u úřadů a státních podniků zjišťovali, jak se povinné zveřejňování smluv odrazilo na jejich hospodaření. Celkem 15 ze 17 dotazovaných subjektů považuje současné výjimky ze zákona za dostatečné. Technické problémy se zveřejňováním smluv se objevují jen ojediněle. Podniky však začerňují údaje ve smlouvách mnohem častěji, než uvádějí. O zrušení obecných výjimek i pro státní firmy obchodující s cennými papíry jako je ČEZ, České dráhy či ČEPS bude nyní hlasovat Sněmovna.

číst více
archiv aktualit

Co jsme prosadili

  • Zrušení výjimky pro konkrétní veřejně vlastněné firmy, které obchodují s cennými papíry (ČEZ, ČD, ČEPS, ČD Cargo, Pražská plynárenská)