Konec mýtů

Konec mýtů

...aneb jak skutečně probíhala jednání Rekonstrukce státu s politiky o posílení nezávislosti justice.

Zaručené zprávy aneb jak to bylo s Rekonstrukcí státu a novelou zákona o státním zastupitelství

Zaznamenali jsme v poslední době zprávy, které se snaží překroutit jednání Rekonstrukce státu s politiky o výzvě Sedm pojistek pro nezávislou justici. Chceme proto uvést hlavní tvrzení těchto zpráv na pravou míru. Rekonstrukce státu je platforma, která vznikla s cílem prosadit lepší protikorupční zákony. Přišli jsme v roce 2013 s devíti zákony proti korupci. Jedním z nich byla také větší nezávislost státního zastupitelství na vládě. Proč? V minulosti končilo vyšetřování kauz významných politiků u ledu kvůli zásahům vysoce postavených státních zástupců. Bylo logické, že když stojíme o nezávislé vyšetřování korupce, nesmí mít vláda zcela pod palcem špičky státního zastupitelství. Proto je třeba novelizovat zákon o státním zastupitelství. V minulém volebním období se to však nepodařilo ani vládě, ani opozici.

Vláda trestně stíhaného premiéra může odvolat špičky státního zastupitelství

Přenesme se do současnosti. Jsme na konci května 2019 a ve velmi nestandardní situaci, kdy je trestně stíhán premiér Andrej Babiš kvůli kauze Čapí hnízdo. Policie navrhla jeho obžalobu. Den poté odchází z postu ministra spravedlnosti možná nevýrazný, ale odborně zdatný Jan Kněžínek. Na post ministra spravedlnosti je jmenována Marie Benešová. Náhlá výměna ministra spravedlnosti v této situaci značně znepokojila část veřejnosti a vyvolala obavy z toho, že by mohla vyměnit špičky státního zastupitelství.

Rekonstrukce státu proto přišla s možným řešením – už 30. dubna jsme vyzvali vládu, aby co nejdříve přijala Sedm pojistek pro nezávislost justice. Mezi nimi je však nejvíce akutní pojistka č. 2 – zajištění nezávislosti státního zastupitelství tak, aby už vláda nemohla odvolat nejvyššího státního zástupce na každém svém zasedání. Nejvyšší státní zástupce je totiž garantem toho, že justice rozhoduje nestranně a nikoliv podle přání politiků. A nyní je tedy v dost nevýhodné situaci.

Obracíme se na poslance!

Premiér na naši výzvu nereagoval, a pro rychlé přijetí pojistek „neviděl důvod.” Již na začátku května jsme se proto obrátili na poslance, aby sami předložili návrh zákona o SZ: úzkou novelu, která bude řešit opravdu jen základní pojistky. Na hlavních principech novely panuje odborná i politická shoda (pevná funkční období pro vedoucí státní zástupce, odvolatelnost jen na základě kárného řízení apod.) Proč tedy nepředložit novelu, která bude opravdu řešit to nejpodstatnější? Vše ostatní už lze nechat na vládním návrhu (třeba pravidla pro výběrová řízení na pozice vedoucích státních zástupců). Více o našem apelu na poslance tady.

V té době „Sedm pojistek“ přejala také občanská iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Na druhé demonstraci na Staroměstském náměstí 6. května jsme proto stručně představili myšlenku pojistek - pro připomenutí záznam TV Seznam v čase od 56:00. Vyzvali jsme současně ve spolupráci s Milionem chvilek politiky všech přítomných stran, ať na nich začnou pracovat (byli to Piráti, ODS, KDU-ČSL, TOP09 a STAN, ale také vládní ČSSD).

Kulatý stůl k nezávislé justici, kde se zrodil poslanecký návrh

Na tento apel reagoval poslanec Jakub Michálek (Piráti), který na 23. května svolal kulatý stůl, na jehož základě měl vzniknout návrh novely zákona o SZ, na kterém by se dohodli vládní a opoziční poslanci. Kulatého stolu se zúčastnili zástupci všech parlamentních stran (mimo SPD), za ANO to však nebyl poslanec, ale přímo ministryně Marie Benešová. Účastnili se ho také zástupci Rekonstrukce státu a Milionu chvilek pro demokracii. Tento návrh měl jasný cíl: zajistit pojistky co nejrychleji, proto byl navržen ke zrychlenému schválení ve Sněmovně (již v 1. čtení). Bylo tak zřejmé, že může v legislativním kolečku výrazně předběhnout vládní návrh, který Marie Benešová zdědila od Jana Kněžínka, a jenž měl být představen v červnu. Více tady.

Schůzky s vládou aneb „Podpořte poslaneckou novelu!”

Pro společný poslanecký návrh, který nakonec předložili Piráti s ODS a KDU-ČSL však bylo třeba získat i pozitivní stanovisko vlády, které by mohlo významně přispět k jeho rychlému schválení! Proto se zástupci Rekonstrukce státu sešli už 4. června s premiérem Babišem a Marií Benešovou. Na schůzce jsme apelovali také na to, že předběžné audity Evropské komise ve věci střetu zájmů premiéra mohou rozpoutat další vlnu vyšetřování, a je proto nutné přijetí pojistek významně urychlit. Premiér naše návrhy odmítl, jak informoval i třeba server Aktuálně.

Premiér navíc poté dezinterpretoval závěry naší schůzky, proti čemuž jsme se veřejně ohradili. Schůzka nepřinesla žádné hmatatelné výsledky. Stále tak platilo to, co jsme řekli na Staroměstském náměstí: nechceme pouze sliby, ale skutečné činy! Odmítli jsme proto také nabídku premiéra na další schůzku 19. června, dokud neuvidíme první kroky vlády k přijetí 7 pojistek pro nezávislou justici. Současně jsme během května i června pokračovali v oslovování poslanců. Všechny schůzky jsme zveřejnili na stránce Živě: Jednáme o nezávislosti justice.

Schůzka s Marií Benešovou č. 2

Vzhledem k tomu, že M. Benešová byla na první schůzce ochotná jednat aspoň o konkrétních opatřeních, dohodli jsme si s ní další schůzku na konec června. Ministryně Benešová pár dní před setkáním představila svůj vládní návrh, který jsme kritizovali, jelikož obsahoval problematické návrhy. V důsledku by návrh sice zajistil některé pojistky nezávislosti státního zastupitelství, ale utáhl by šrouby ministerské kontroly státního zastupitelství pro změnu na jiných místech.

Naším hlavním požadavkem na druhé schůzce s Marií Benešovou tak bylo stále to, aby ministerstvo spravedlnosti (potažmo vláda) podpořilo úzký poslanecký návrh předložený Piráty, ODS a KDU-ČSL. Marie Benešová tuto cestu opět odmítla s tím, že jí v návrhu poslanců chybí transparentní výběrová řízení na posty vedoucích státních zástupců. Udělala sice ústupky v rámci vládní novely, ale nepřijala tu nejjednodušší a nejrychlejší cestu k první ze Sedmi pojistek. Apelovali jsme, že obavy veřejnosti nemůže uklidnit vládní novela, ale jedině novela, na které se shodne ve Sněmovně jak opozice, tak vláda. Tím bude garantováno, že novela opravdu přináší potřebné pojistky a neobsahuje žádné „miny“. Náš apel bohužel nebyl vyslyšen. Více o závěrech ze schůzky zde.

A co dál? Na stole jsou 4 návrhy

Od počátku jasně říkáme, že je potřeba jít cestou poslaneckého návrhu. Sami jsme se podíleli na psaní návrhu, který nakonec předložili poslanci Pirátů, ODS a KDU-ČSL. Oceňujeme také snahy TOP09 a STAN, stejně jako snahy senátorů, kteří předložili další možné verze úzké novely zákona. Kritizovali jsme vládní novelu, jejíž obsah v současné podobě hodnotíme jako značně problematický. Na stole jsou tedy čtyři návrhy.

Rekonstrukce státu jednoznačně podporuje poslaneckou verzi novely od Pirátů, ODS a KDU-ČSL. Ale dokud jsou ve hře jiné návrhy, nezbývá nám, než upozorňovat politiky na jejich nedostatky a jednat o nich. Pokud však dnes někdo tvrdí, že Rekonstrukce státu „připravila vládní návrh” anebo „podporuje vládní návrh“, tak se pohybuje mimo realitu, a snaží se vytvářet chaos skrze „zaručené zprávy”.

Tereza Krištofová,

mluvčí platformy Rekonstrukce státu