Rekonstrukce státu aktivně vstupuje do současné krize způsobené vážnými obavami o zachování nezávislosti justice i s ohledem na vyšetřování údajného střetu zájmu premiéra Andreje Babiše. Zde vám přinášíme pravidelné informace z našich jednání s politiky.
7. ledna 2020
Paní předsedkyni Pekarové Adamové jsme představili plán aktivit Rekonstrukce státu pro roky 2020 a 2021. Shodli jsme se, že i nadále je potřeba řešit posílení nezávislosti soustavy státního zastupitelství dlouho diskutovanou novelou zákona.
6. ledna 2020
Spory o budoucí podobu novely zákona o státním zastupitelství pokračují. Rekonstrukce státu vloni v červnu vyzvala politiky, aby vzhledem ke kauzám premiéra co nejrychleji podpořili vznik novely, která vezme vládě možnost kdykoliv odvolat nejvyššího státního zástupce. Současná praxe totiž přináší značný tlak na celou soustavu státního zastupitelství. Doteď se však nepodařilo ve Sněmovně projednat ani jeden z návrhů, jak celou situaci řešit. Novela předložená ministryní spravedlnosti Marií Benešovou navíc v současné podobě nerespektuje základní požadavky Skupiny států poti korupci Rady Evropy - GRECO.
Čtěte celý článek zde.
19. prosince 2019
V rámci plánu Rekonstrukce státu na zbytek volebního období jsme s panem předsedou Rakušanem řešili i otázku zachování nezávislosti justice. Shodli jsme se na potřebě kvalitní novely zákona o státním zastupitelství, která zaručí nezávislost nejvyššího státního zástupce na vládě.
10. prosince 2019
K plánu Rekonstrukce státu na roky 2020 a 2021 jsme se sešli se zástupci Pirátské strany, předsedou Ivanem Bartošem a předsedou poslaneckého klubu Jakubem Michálkem. Shodli jsme se na potřebě rychlého přijetí úzké novely zákona o státním zastupitelství Pirátů, ODS a KDU-ČSL. V případě ministerské novely zákona je třeba předejít předložení, pokud bude obsahovat problematické body. Současně je třeba nalézt přijatelný kompromis na obsazení výběrových komisí.
14. listopadu 2019
Rekonstrukce státu oslovila všechny předsedy parlamentních stran se schůzkou k svému plánu aktivit na roky 2020 a 2021. Nechybí v něm ani opatření k posílení nezávislosti justice. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný potvrdil, že strana je i nadále připravena upozorňovat na problematické aspekty návrhu novely zákona o státním zastupitelství ministryně Benešové. Současně bude prosazovat konsensuální poslanecký návrh.
31. října 2019
S premiérem Andrejem Babišem (ANO) jsme se sešli k aktuální agendě Rekonstrukce státu v oblasti boje s korupcí, transparentnosti a principů demokratického a právního státu. Debatovali jsme i o pojistkách nezávislosti justice. Rekonstrukce státu nadále podporuje úzkou poslaneckou novelu zákona o státním zastupitelství.
Premiérovi jsme doporučili přepracování ministerské novely zákona o státním zastupitelství Marie Benešové. Především je třeba zajistit převahu státního zastupitelství v komisi pro výběr vedoucích státních zástupců a prodloužit přechodná ustanovení. Zdůraznili jsme potřebu systémového řešení nezávislosti státního zastupitelství, předně zrušení odvolatelnosti Nejvyššího státního zástupce bez udání důvodů.
Premiér naopak akcentoval kontrolní funkci ministerstva a zařazení státního zastupitelství pod moc výkonnou. Neztotožnil se ani s naší pozicí, že státní zástupci mají mít ve výběrových komisích většinu.
Podrobnější informace o dalších bodech schůzky najdete zde.
18. září 2019
K otázkám nezávislosti justice jsme se sešli s poslancem KDU-ČSL Marianem Jurečkou. Probírali jsme legislativní cesty k posílení nezávislosti státního zastupitelství a zrušení odvolatelnosti nejvyššího státního zástupce na kterékoliv schůzi vlády. Řešili jsme také problematické části vládní novely zákona o státním zastupitelství.
17. září 2019; 10:30
K pojistkám pro nezávislou justici i dalším tématům z naší agendy jsme se sešli s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem a předsedou poslaneckého klubu Jakubem Michálkem. Piráti budou prosazovat co nejrychlejší schválení úzké novely zákona o státním zastupitelství, která vezme vládě pravomoc kdykoliv odvolat nejvyššího státního zástupce. Společný návrh Pirátů, ODS a KDU-ČSL už čeká ve Sněmovně.
16. září 2019; 11:00
K novele zákona o státním zastupitelství jsme se sešli s 1. místopředsedkyní TOP 09 Markétou Adamovou. TOP 09 souhlasí, že je třeba úzkou poslaneckou novelu, která vládě vezme pravomoc kdykoliv odvolat nejvyššího státního zástupce, přijmout co nejrychleji.
11. září 2019; 8:15
O novele zákona o státním zastupitelství jsme se znovu bavili také s předsedou KDU-ČSL Markem Výborným. Stejně jako my vnímá potřebu urychleně vzít vládě pravomoc kdykoliv odvolat nejvyššího státního zástupce. Úzkou novelu Pirátů, ODS a KDU-ČSL podporuje i Rekonstrukce státu.
10. září 2019; 9:00
Zástupci Rekonstrukce státu se setkali s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou. Jednali jsme o pojistkách nezávislosti justice, které formulovali experti naší protikorupční platformy již 30. dubna. Zaměřili jsme se hlavně na tři požadavky, které je možné zajistit do konce tohoto roku. Ministryně zcela odmítla první požadavek, aby podpořila poslaneckou novelu posilující nezávislost státního zastupitelství na vládě. Neuznala ani důvody pro to, aby ministerstvo zpřísnilo směrnici, která má zajistit transparentní výběr předsedů soudů. Deklarovala podporu zveřejňování rozhodnutí soudů všech instancí, avšak neurčila žádný závazný termín spuštění.
Do Sněmovny míří několik návrhů novely zákona o státním zastupitelství - z toho jedna ministerská. Ta je ale zároveň nejvíce problematická. Proti návrhu ministryně stoji většina opozičních stran, státní zástupci, Soudcovská unie a v téhle podobě ho odmítá podpořit i koaliční partner ČSSD. Vliv vlády na státní zastupitelství by totiž mohla ještě posílit. Její přijetí navíc bude zdlouhavé. Na úzké poslanecké novele naopak panuje široká shoda, má podporu opozice, odborné veřejnosti i Senátu. Urychleně řeší jen to v současnosti nejnutnější - tedy především, aby vláda nemohla odvolat nejvyššího státního zástupce na kterékoliv schůzi. Více zde.
10. září 2019
K pojistkám pro nezávislost justice jsme se sešli s místopředsedou ČSSD Ondřejem Veselým. Koaliční partner problematický vládní návrh novely zákona o státním zastupitelství v této podobě nepodpoří. ČSSD k němu má stejné výhrady jako Rekonstrukce státu.
27. srpna 2019
K nezávislosti justice i dalším tématům z naší agendy jsme se sešli s předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem a předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem. Úzká poslanecká novela zákona o státním zastupitelství, která by zavedla základní pojistky nezávislosti justice, nemá zatím na vládě podporu. Předseda sněmovny přislíbil, že podporu zkusí s ministryni Benešovou projednat.
Návrh novely zákona o soudech a soudcích se právě připravuje, zatím ale není v nejlepší kondici Například v něm chybí zveřejňování rozsudků ve strojově čitelné podobě. Radek Vondráček s ministryní projedná, aby se zprůhlednila výběrová řízení soudců a soudních funkcionářů ještě před přijetím novely.
26. a 28. srpna 2019
ODS i TOP 09 budou nadále podporovat úzkou poslaneckou novelu zákona o státním zastupitelství, přičemž oba předsedové vyjádřil přesvědčení, že v rámci opozice jistě dojde ke shodě (tyto strany totiž předložily mírně odlišné návrhy). Zbyněk Stanjura je připraven jednat také o možných ústupcích s vládními stranami, ale stejně jako Jiří Pospíšil jednoznačně vyloučil možnost podpory vládního návrhu v současném navrhovaném znění.
15. července 2019; 14:00
Potkali jsme se se senátorem Zdeňkem Hrabou (STAN), který je zpravodajem senátního návrhu novely zákona o státním zastupitelství. Ocenili jsme zájem senátorů o pojistky pro nezávislou justici a probrali jsme důležité parametry návrhu. Dali jsme ke zvážení úpravu přechodných ustanovení pro stávající vedoucí státní zástupce.
11. července; 15:45
Setkali jsme se s poslankyní Janou Mračkovou Vildumetzovou (ANO 2011) k novele zákona o státním zastupitelství. Mluvili jsme o rozdílech mezi vládní novelou a poslaneckým návrhem (Piráti, ODS, KDU-ČLS), na jehož znění jsme se podíleli. Paní poslankyně ocenila, že ji podrobně uvádíme do tématu i dlouhodobou spolupráci s hnutím ANO 2011 na protikorupční legislativě.
3. 7. 2019; 10:30
Senátoři si dnes před jednáním Ústavně právního výboru pozvali ke konzultaci svého návrhu novely zákona o státním zastupitelství špičky justice: nejvyššího státního zástupce, Pavla Zemana, a vrchní státní zástupkyni v Praze, Lenku Bradáčovou.
Návrh novely následně na jednání ÚPV schválili, byť někteří senátoři i nejvyšší státní zástupce nebyli úplně spokojeni s podobou přechodných období podle návrhu senátora Zdeňka Hraby (STAN), které senátoři plénu doporučili schválit v podobě, podle níž by nejvyšší státní zástupce zůstal ve funkci po nabytí účinnosti zákona další 3 roky a vrchní státní zástupci 2 roky. Nejvyšší státní zástupce navržená funkční období označil za nekoncepční. Protinávrh předsedy ÚPV Miroslava Antla (za ČSSD), který vrchním státním zástupcům určoval přechodná období shodně s okresními a krajskými státními zástupci podle toho, kdy se ujali své funkce, a nejvyššímu státnímu zástupci umožňoval pobýt ve funkci po nabytí účinnosti novely zákona celé další funkční období, tzn. 10 let, na ÚPV neprošel. Uvidíme, jak návrh upraví plénum Senátu, které o novele zákona bude jednat nejspíše 24. 7. 2019.
Tisková konference (11:15)
Předseda ÚPV Miroslav Antl (za ČSSD) odůvodňoval potřebu rychlého přijetí novely zákona, která zajistí odvolatelnost vedoucích státních zástupců jen na základě rozhodnutí kárného soudu, nedůvěrou v ministryni spravedlnosti Marii Benešovou na základě špatných zkušeností z dob jejího předchozího ministrování, kdy návrhy novel zákona o státním zastupitelství opakovaně stáhla z projednávání v PS.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman uvedl, že přechodná období jsou nekoncepční a měla by odpovídat tomu, jak byla koncipována při zavádění funkčních období u soudců v minulosti. Nejvyšší státní zástupce by tak měl mít možnost setrvat ve funkci po celé nové funkční období a funknčí období vrchních státních zástupců by nemělo být upraveno speciálně, ale stejně jako je upraveno u okresních a krajských státních zástupců, tzn. podle toho, kdy se ujali funkce. Pavel Zeman uvedl, že na funkci ale nelpí, ale jde mu o systémový přístup, proto je připraven s účinností novely zákona odstoupit z funkce.
25. června 2019 jsme se sešli s ministryní spravedlnosti k pojistkám pro nezávislost justice. Urychlené přijetí základních pojistek poslaneckým návrhem odmítla. S některými návrhy paní Benešová souhlasila. Nicméně jsou to zatím pořád jen sliby. V kostce asi takhle:
Úzkou poslaneckou novelu zákona o státním zastupitelství, která by mohla začít platit ještě letos a vzala by vládě pravomoc kdykoliv odvolat nejvyššího státního zástupce, ministryně odmítá. ❌
Podle ministryně by bylo možné urychlit přijetí komplexní vládní novely zákona o státním zastupitelství tak, aby začala platit už v roce 2020 - vzhledem k závažným problémům, které návrh obsahuje, ale projde Sněmovnou takto rychle jen ztěží. Jestli vůbec. ❌
Do komise, která má vedoucí státní zástupce vybírat, měla podle návrhu obsazovat 3 z 5 členů vláda - ministryně přislíbila upravit vládní návrh zákona tak, aby Ministerstvo spravedlnosti nemělo při výběru státních zástupců hlavní slovo. ✔️
Paní Benešová souhlasila s tím, aby soudy ještě do roku 2020 začaly zveřejňovat rozsudky ve strojově čitelné podobě. ✔️
Ministryně odmítla zřízení speciální pracovní skupiny k nezávislosti justice. Nabídla možnost ad hoc pracovních setkání. ❔
Ohledně zavedení jasných a férových pravidel pro transparentní výběr soudních funkcionářů zatím paní Benešová nemá jasno. Budeme očekávat její vyjádření k návrhům, které jsme jí zaslali.
Další schůzku máme domluvenou na září. Nadále platí, že jsme pro přijetí úzkého poslaneckého návrhu co nejdříve.
21. června 2019
Skupina poslanců Pirátské strany, ODS a KDU-ČSL společně předložili úzkou poslaneckou novelu zákona o státním zastupitelství. Ta by zavedla základní pojistky pro nezávislost vedoucích státních zástupců, na kterých panuje široká shoda. Zákon by především vzal pravomoc vládě kdykoliv odvolat nejvyššího státního zástupce, zavádí funkční období a odvolatelnost vedoucích státních zástupců jen na základě rozhodnutí kárného soudu. Platit by mohl začít ještě letos.
Na jeho přípravě se podílela i Rekonstrukce státu. Celý návrh novely zde.
21. června 2019
Rekonstrukce státu pozorně přečetla vládní návrh novely zákona o státním zastupitelství, který představila ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Návrh obsahuje rizikové pasáže spojené například se jmenováním členů komise pro výběr vedoucích státních zástupců. Hned 3 z 5 členů komise by totiž vybíral ministr spravedlnosti. Jeho nedostatkem je i to, že by vešel v účinnost nejdřív v roce 2022. Nijak tedy neodpovídá na volání veřejnosti po tom, aby vláda přijala co nejdříve základní pojistky pro nezávislost justice. Celý článek zde.
19. června 2019; 8:10
Po krátké schůzce ze dne 12.6. jsme se opětovně potkali s poslancem za KSČM, Stanislavem Grospičem, a dlouze probírali opatření k posílení nezávislosti státního zastupitelství. Pan poslanec souhlasil, že je třeba situaci řešit. Zmínil, že pokud bude návrh úzké novely předložen, bude se jím klub KSČM zabývat.
19. června 2019; 09:45
Senátní Ústavně právní výbor dnes projednával návrh senátního návrhu novely zákona o státním zastupitelství (senátní tisk č. 94) od J. Horníka, M. Hilšera, P. Holečka, D. Smoljaka a J. Růžičky. Senátoři se shodli, že je třeba vyslat i ze Senátu jasný signál, že nezávislost justice je závažné téma, a proto podrobně diskutovali zmiňovaný návrh, k jehož konzultacím si přizvali i Mgr. Jiřího Pavlíka, náměstka nejvyššího státního zástupce. Na hodinovém jednání byly zapracovány připomínky, které ovšem nemění podstatu navrhované úpravy, totiž zavést jasná funkční období pro vedoucí státní zástupce a jejich odvolávání jen z rozhodnutí kárného soudu. K finální diskusi nad zapracovanými připomínkami se senátoři sejdou 3. července 2019 od 9.00 s odborníky z řad justice.
17.6. 2019; 17:00
Přijmout urychleně úzkou poslaneckou novelu zákona o státním zastupitelství nebo čekat na komplexní vládní novelu? O tom diskutovali poslanci Jakub Michálek (Piráti) a Helena Válková (ANO). Celá debata zde.
15. června 2019; 07:00
ČSSD zřejmě nepodpoří úzkou poslaneckou novelu zákona o státním zastupiteství, která by vzala vládě pravomoc odvolat nejvyššího státního zástupce bez udání důvodů. Při zrychleném přijetí by přitom mohla začít už v říjnu. Namísto toho se koaliční strana vyslovila pro podporu komplexní vládní novely. Ta by však mohla začít platit nejdříve v roce 2022. Více zde.
13. června 2019; 16:00
K vývoji ohledně pojistek pro nezávislou justici jsme se dnes setkali s místopředsedou ODS a poslancem Martinem Kupkou. Ten uvedl, že si je vědom potřeby rychlého konsensuálního řešení úzké novely zákona o státním zastupitelství, tak aby byla schválena Poslaneckou sněmovnou ještě během červencové schůze. Sdělil některé konkrétní podněty k návrhu, které by bylo vhodné zvážit k zapracování. Doporučil též další konzultaci s předsedou Ústavně právního výboru, Markem Bendou.
12. června 2019; 18:30
Návrh zákona senátorů Jana Horníka, Marka Hilšera, Petra Holečka, Davida Smoljaka a Jiřího Růžičky, kterým se mění zákon o st. zastupitelství (senátní tisk č. 94), byl přikázán k projednání výborům. Více také zde.
12. června 2019, Stálá komise pro Ústavu
16:30
S poslancem Stanislavem Grospičem (KSČM) jsme krátce probrali změny zákona o státním zastupitelství. Souhlasí, že jsou změny potřeba. Preferoval by však více diskuse a novelizaci vládní cestou. V diskusi budeme pokračovat 19.6.
15:10
Potkali jsme se s členem Stálé komise pro Ústavu a předsedou KDU-ČSL, Markem Výborným. Avizoval, že je připraven úzkou novelu zákona o státním zastupitelství podpořit.
15:00
Před začátkem jednání sněmovní Stálé komise pro Ústavu jsme promluvili s její předsedkyní, Kateřinou Valachovou (ČSSD). Sdělila, že ČSSD nemá problém s obsahem úzké novely, který vychází ze závěrů kulatého stolu z 23.5. Paní poslankyně však preferuje, aby byl tento návrh novely předložen jako vládní návrh a co nejdříve schválen v Poslanecké sněmovně v 1. čtení. Tento postup prý podporuje i poslankyně Helena Válková (ANO).
12. června 2019; 11:20
Krátce jsme během přestávky v jednání Ústavně právního výboru promluvili s předsedou poslaneckého klubu ČSSD Janem Chvojkou. Projevil ochotu úzký návrh novely zákona o státním zastupitelství podpořit a upozornil, že se k tématu sejde 13. června politické grémium ČSSD. Pár slov jsme si vyměnili i s předsedou TOP 09 a europoslancem Jiřím Pospíšilem, který zatím preferuje návrh novely připravený TOP 09/STAN.
10. června 2019
Vláda schválila nesouhlasné stanovisko k návrhu úzké novely zákona o státním zastupitelství, kterou předložili poslanci TOP 09 a STAN (sněmovní tisk č. 476).”
10. června; 13:20
V reakci na premiérovu výzvu ke schůzce 19. června jsme mu zaslali návrh harmonogramu pro urychlené přijetí úzké poslanecké novely, o kterém jednáme s poslanci. Celou naši odpověď najdete zde.
Návrh harmonogramu:
10.6. (Po) Sbírání připomínek k návrhu novely
11.6. (Út) Sbírání připomínek k návrhu novely
12.6. (St) Konec sbírání připomínek, jejich zapracování, finalizace návrhu
13.6. (Čt) Podpisy předsedů či jiných zástupců poslaneckých klubů pod návrh novely
14.6. (Pá) Předseda Poslanecké sněmovny R. Vondráček odešle návrh vládě k vyjádření
17.6. (Po) Jednání vlády - vydání pozitivního stanoviska k návrhu novely
18.6. (Út) Doručení stanoviska poslancům
19.6. (St) Jednání PS
20.6. (Čt) Jednání PS
21.6. (Pá) Jednání PS
Nestandardně: 28.6. (Pá) Mimořádná schůze - schválení návrhu novely Poslaneckou sněmovnou v 1. čtení.
Standardně: 9.7. (Út) Schválení návrhu novely Poslaneckou sněmovnou v 1. čtení.
Červenec/Srpen - Senát schválí návrh novely
9. června 2019
Jan Hamáček, ministr vnitra a předseda vládní ČSSD, na schůzce s organizátory protestů za nezávislou justici Milion chvilek pro demokracii podpořil urychlené přijetí úzké poslanecké novely zákona o státním zastupitelství.
9. června 2019; 18:30
Předseda vlády nás v neděli na svém Facebooku vyzval k další schůzce k pojistkám pro nezávislost justice, kterou navrhuje na 19. června. Zájem o tuto schůzku však máme pouze v případě, že vláda do 17. června podpoří úzkou poslaneckou novelu zákona o státním zastupitelství a začne pracovat na dalších požadovaných pojistkách. Poslanecká novela by do Sněmovny mohla jít už na začátku července, zatímco přijetí komplexní vládní novely bude trvat nejméně rok. Celou naši reakci čtěte zde.
9. června 2019; 12:00
Pojistky proti zásahům do chodu justice se staly výrazným tématem včerejších Otázek Václava Moravce. Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) v nich řekl, aby se potřebná pojistka k posílení nezávislosti nejvyššího státního zástupce přijala pomocí vládní novely, která by do Sněmovny putovala nejdříve v září. Přijetí podobné novely by však pravděpodobně trvalo minimálně rok i více. Zůstává navíc otázkou, jestli by vůbec k přijetí došlo. V minulosti ztroskotaly všechny komplexní vládní návrhy na různých sporech, které ne vždy souvisely s potřebnými garancemi pro nezávislou justici. Návrh by tak nemusel být přijat ani do konce tohoto volebního období.
Poslanecký návrh novely zákona o státním zastupitelství ve studiu naopak jasně podpořil zástupce Pirátů Jakub Michálek i zástupce TOP09 Miroslav Kalousek. Problém by s ním neměly ani další opoziční strany jako ODS, KDU-ČSL, STAN, s jejichž poslanci už jsme jednali. Na včerejší schůzce s iniciativou Milion chvilek pro demokracii pak podporu úzké novele vyjádřil i ministr vnitra a předseda vládní ČSSD Jan Hamáček.
7. června 2019; 14:10
K 7 pojistkám nezávislé justice jsme se setkali s paní poslankyní a zmocněnkyní vlády pro lidská práva Helenou Válkovou (ANO). Co se týče úzké novely zákona o státním zastupitelství, přijetí změn ve dvou fázích (1. dle § 90 Jednacího řádu PS schválit v prvním čtení konsensuální úzkou poslaneckou novelu zavádějící pevná funkční období vedoucích státních zástupců a jejich odvolání před uplynutím funkčního období pouze v případě rozhodnutí kárného soudu v kárném řízení; 2. následné předložení vládní novely z. o st. zastupitelství řešící zbývající připravovaná opatření - např. kárnou odpovědnost, výběrová řízení vedoucích st. zástupců) považuje za legislativně možné. Principy úzké novely paní poslankyně podporuje, uvedla však, že ještě konkrétní ustanovení návrhu připraveného Rekonstrukcí státu, který reflektuje závěry kulatého stolu, prostuduje a zašle nám k němu vyjádření. Paní poslankyně přislíbila, že se k tématu spojí s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou a předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem. Co se týče soudních funkcionářů, principiálně souhlasí s transparentním výběrem na základě předem jasných kritérií.
7. června 2019; 8:30
Paní poslankyně v obecné rovině souhlasí s námi navrhovanými pojistkami pro nezávislost justice. K přijetí úzké poslanecké novely zákona o státním zastupitelství v zrychleném režimu je však skeptická a bude podle ní nutná shoda napříč poslaneckými kluby.
6. června; 11:20
Ve Státních aktech Poslanecké sněmovny jsme situaci v justici diskutovali s 1. místopředsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou. Paní poslankyně připomněla návrh úzké novely zákona o státním zastupitelství, kterou ona spolu s kolegy z TOP 09 a z hnutí STAN předložila 9.5. sněmovně (sněmovní tisk č. 476). O podpoře konsensuálního poslaneckého znění bude klub TOP 09 dále jednat. Paní poslankyně souhlasila s potřebností transparentních výběrových řízení na pozice soudních funkcionářů a to za jasných kritérií. V této věci doporučila konzultace s panem předsedou Pospíšilem a panem poslancem Ferim, kteří se justicí dlouhodobě zabývají. Zmínila též, že v pozici ministra spravedlnosti by měl být někdo, kdo má důvěru veřejnosti.
6. června 2019; 9:00/10:00
S poslanci ANO Radkem Zlesákem a Stanislavem Fridrichem jsme se shodli na základních parametrech 7 pojistek pro nezávislost justice. Pan poslanec Fridrich uvedl, že má pochybnosti o vhodnosti přijetí úzké novely zákona o státním zastupitelství v rámci zkráceného projednávání již v prvním čtení.
5. června 2019; 18:00
O nezávislosti justice jsme se bavili s panem předsedou KDU-ČSL Markem Výborným. Je připraven podpořit úzkou novelu zákona o státním zastupitelství, která bude vycházet ze závěrů nedávného kulatého stolu. Považuje též za důležité, aby výběr soudních funkcionářů probíhal na základě transparentních pravidel a předem jasných kritérií a je připraven se podílet na přípravě návrhu, který by tato opatření obsahoval.
5. června 2019; 15:45
Dnes jsme se k 7 pojistkám pro nezávislou justici sešli s předsedou poslaneckého klubu ODS, Zbyňkem Stanjurou. Pan předseda je připraven podpořit dílčí poslaneckou novelu zákona o státním zastupitelství řešící pevná funkční období vedoucích státních zástupců, ale detaily návrhu chce ještě probrat se stranickými experty. Pan předseda rovněž považuje za důležité zajistit transparentní a důvěryhodný výběr soudních funkcionářů do nabytí účinnosti připravované novely zákona o soudech a soudcích. Stejně tak považuje za důležité, aby funkci ministra spravedlnosti vykonávala osobnost, která bude veřejnou zárukou nezávislého fungování justice. Nakonec je vhodné zmínit, že pan předseda považuje za vhodné dát v této době stranou veškeré mezistranické rozpory a řešit napříč politickým spektrem pojistky pro nezávislost justice.
5. června 2019; 15:00
Předseda poslaneckého klubu Pirátů, Jakub Michálek, zaslal návrh úzké novely z. o státním zastupitelství vycházející ze shody na kulatém stole předsedům poslaneckých klubů a poprosil je o podporu a připomínky
4. června 2019; 7:30
Zástupci protikorupční platformy Rekonstrukce státu se dnes ráno sešli s premiérem Andrejem Babišem a ministryní spravedlnosti Marií Benešovou nad výzvou k přijetí 7 pojistek nezávislé justice. Nová ministryně spravedlnosti potvrdila, že věcně souhlasí s většinou návrhů. Současně však premiér ani ministryně nevidí důvod pro urychlení potřebných změn zákonů, které by přinesly první garance pro větší nezávislost justice. Rozhodli jsme se proto jednat přímo s poslanci. Výsledky schůzky najdete podrobně zde.
3. června 2019; 14:00
Setkali jsme se s předsedou poslaneckého klubu Pirátů, Jakubem Michálkem, a diskutovali jsme možnosti, jak navázat na kulatý stůl, na kterém se paní ministryně Benešová a zástupci parlamentních stran shodli na základních tezích zákona o státním zastupitelství ohledně odvolatelnosti nejvyššího státního zástupce. Panu předsedovi jsme nabídli návrh úzké novely, který reflektuje závěry kulatého stolu. Ten jej následně zaslal předsedovi vlády Andrejovi Babišovi, ministryni spravedlnosti Marii Benešové a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi k připomínkám.