Stáhněte si aplikaci Reflektor a posviťte si s námi na politiky.

Google PlayApp Store
Prosadili jsme: Žádné dotace utajeným firmám

Prosadili jsme: Žádné dotace utajeným firmám

Rekonstrukce státu prosadila ve Sněmovně další důležité protikorupční opatření. Poslanci schválili zákon proti praní špinavých peněz, díky kterému se o dotace nebudou moci ucházet firmy, které nemají jasnou vlastnickou strukturu. To samé bude platit i pro uchazeče o veřejné zakázky.

Od státu nebereme ani korunu. Naše aktivity jsou proto závislé na podpoře fanoušků naší práce. Staňte se dárcem i vy a pomozte nám tak prosadit další zákony.

Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!

Poslanci schválili návrh Rekonstrukce státu. Už žádné dotace ani zakázky pro anonymy

V Česku mohou dosud čerpat veřejné peníze firmy, které tají své vlastníky. To se s velkou pravděpodobností již brzy změní. Poslanci schválili nový zákon, který implementuje evropskou směrnici proti praní špinavých peněz. Firmy podle něj budou muset zveřejnit svoji vlastnickou strukturu v evidenci skutečných majitelů, jinak se nebudou moci ucházet o veřejné zakázky, ani získat státní dotace.

Rekonstrukce státu již vloni na vládě vylobbovala, aby řádná evidence údajů o skutečných majitelích byla nezbytnou podmínkou pro uchazeče o veřejné zakázky. Naše pozměňovací návrhy na zavedení podobné podmínky pro žadatele o dotace předložili teprve poslanci. Sněmovna schválila zákon jako celek včetně našeho návrhu ve čtvrtek 1. října.

Nefunkční evidence = korupční rizika

Povinnost evidovat svoji vlastnickou strukturu v rejstříku skutečných majitelů mají firmy od roku 2018. V praxi to však nefunguje. Rejstřík je neveřejný a mají k němu přístup pouze úřady či banky. Většina firem požadované údaje neposkytuje nebo jsou nepřesné a neaktuální a správnost dodaných informací není efektivně kontrolována. Za nezveřejnění a nesprávnost údajů přitom firmám ani nehrozí žádné sankce. Úřady tak sami nemohou vědět, kdo je konečným příjemcem veřejných peněz.

Musíme to opravit!

Zákon proti praní špinavých peněz společně se zákonem o evidenci skutečných majitelů by měly neduhy současného systému odstranit. Rejstřík bude díky nim zčásti veřejný a rovněž nastaví mechanismy pro ověřování a kontrolu pravdivosti údajů v evidenci. Od obcházení zákonů by firmy měly odradit také efektivní sankce. Jedná se o klíčové protikorupční opatření, které může předcházet hospodářské kriminalitě a střetu zájmů, nebo zamezovat tomu, aby veřejné finance končily v daňových rájích.

Nyní musíme zajistit podporu pro opatření i u senátorů. Díky, že nám s tím pomáháte!