Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Odpověď premiérovi 10. 6. 2019

Odpověď premiérovi 10. 6. 2019

Odpověď Rekonstrukce státu premiérovi Andreji Babišovi

Vážený pane premiére Babiši,

dovolujeme si Vám napsat v reakci na Váš nedělní post na Facebooku a v návaznosti na Vaši žádost o schůzku dne 19. 6.

V prvé řadě si ceníme toho, že máte vůli jednat. Současně se domníváme, že nastala doba rozhodných činů a nikoliv pouze vedení jednání. Proto si myslíme, že má smysl se nad tématem sedmi pojistek pro justici setkat ve Vámi navrženém termínu jen v případě, že podstatná část pojistek pro nezávislou justici již bude tou dobou plněna a Vy budete chtít jednat o dalších detailech realizace těchto opatření a o realizaci dalších pojistek.

Protože se snažíme hledat na každý problém řešení - a nikoliv naopak - domníváme se, že jednání v termínu 19. 6. bude mít smysl a hodnotu jen v případě, že do nejbližšího jednání vlády před nabízenou schůzkou, tedy do 17. 6., učiní Vaše vláda tyto kroky:

  1. Vláda schválí pozitivní stanovisko k úzké novele zákona o státním zastupitelství ve smyslu našeho jednání z minulého týdne,
  2. Ministerstvo spravedlnosti bude mít hotový návrh novely Instrukce Ministerstva spravedlnosti ČR o postupu při navrhování a jmenování funkcionářů soudů, která bude v souladu s principy popsanými v sedmi pojistkách,
  3. Vláda schválí statut pracovní skupiny při Ministerstvu spravedlnosti, která bude dohlížet na implementaci opatření k nezávislosti justice.

V opačném případě není žádný důvod se setkat dříve než v původně domluvený termín s paní ministryní Benešovou dne 25. 6. 2019. V případě schválení bodů a), c) a připraveného návrhu ve smyslu bodu b), může být setkání 19. 6. rovnou příležitostí k ustavující schůzi pracovní skupiny k justici za účasti expertů, zástupců justice, zástupců všech parlamentních politických stran a občanské společnosti. Pokud k setkání v navrhovaný den dojde, je na místě, aby byl přítomen zástupce poslaneckého klubu ANO, který bude garancí realizace pojistek v Poslanecké sněmovně - buď předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek nebo předseda sněmovny Radek Vondráček.

S pozdravem,

Pavel Franc

P.S. Níže posíláme možný harmonogram přijetí úzké novely z. o státním zastupitelství, o kterém jednáme se zástupci parlamentních stran napříč politickým spektrem:

Možný harmonogram přijetí návrhu:

10.6. (Po) Sbírání připomínek k návrhu novely

11.6. (Út) Sbírání připomínek k návrhu novely

12.6. (St) Konec sbírání připomínek, jejich zapracování, finalizace návrhu

13.6. (Čt) Podpisy předsedů či jiných zástupců poslaneckých klubů pod návrh novely

14.6. (Pá) Předseda Poslanecké sněmovny R. Vondráček odešle návrh vládě k vyjádření

17.6. (Po) Jednání vlády - vydání pozitivního stanoviska k návrhu novely

18.6. (Út) Doručení stanoviska poslancům

19.6. (St) Jednání PS

20.6. (Čt) Jednání PS

21.6. (Pá) Jednání PS

Nestandardně: 28.6. (Pá) Mimořádná schůze - schválení návrhu novely Poslaneckou sněmovnou v 1. čtení.

Standardně: 9.7. (Út) Schválení návrhu novely Poslaneckou sněmovnou v 1. čtení.

Červenec/Srpen - Senát schválí návrh novely