Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Pomohli jsme prosadit odtajnění anonymních firem. Poslanci schválili evidenci skutečných majitelů

Pomohli jsme prosadit odtajnění anonymních firem. Poslanci schválili evidenci skutečných majitelů

Zákon o evidenci skutečných majitelů, za který Rekonstrukce státu od roku 2017 aktivně lobbovala, konečně prošel Sněmovnou. Jsme tak už jen krůček od odtajnění anonymních firem, které čerpají veřejné peníze. Poslanci zároveň podpořili náš pozměňovací návrh, který ze zákona odstranil spornou výjimku pro určování majitele firem vložených do svěřenského fondu.

Od státu nebereme ani korunu. Potřebné zákony proto dokážeme prosazovat jen díky podpoře našich fanoušků. Staňte se dárcem i vy a zabojujte tak s námi za politiku bez korupce!

Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!

Zákon o evidenci skutečných majitelů v tandemu s implementačním zákonem by měly zajistit zefektivnění fungování evidence skutečných majitelů. Část informací bude přitom přístupná nejen úřadům, ale i veřejnosti. Opatření přináší i mechanismy pro ověřování pravdivosti údajů v evidenci a zavádí účinné sankce, které by měly firmy od obcházení zákona odradit. Rekonstrukce státu vylobbovala také pravidlo, aby anonymní firmy nemohly dotace a veřejné zakázky vůbec získat.

Co se nám podařilo prosadit? 

1. Vznikne částečně veřejný rejstřík skutečných majitelů firem
2. Zakázky a dotace nebudou moci získat firmy s utajeným majitelem
3. Nastaví se mechanismy pro ověření pravdivosti údajů v evidenci
4. Od obcházení zákona odradí efektivní sankce
5. Odpadnou spory při určování majitele firmy ve svěřenských fondech

Za svěřenský fond se nikdo neschová

Do vládního návrhu se již začátkem roku podivuhodně dostalo ustanovení, které zavádělo speciální režim pro určení majitele obchodní korporace vložené do svěřenských fondů, ačkoliv evropská směrnice nic takového nepožaduje. To vzbuzovalo obavy, že bude zneužito k tomu, aby premiér Andrej Babiš v budoucnu nemusel být v evidenci uveden jako jeden ze skutečných majitelů Agrofertu, přestože podle veřejnosti dostupnému statutu premiérova svěřenského fondu může na holding stále uplatňovat svůj vliv. Sporné ustanovení by mělo právní důsledky i pro otázku premiérova střetu zájmů a možností holdingu Agrofert čerpat dotace a ucházet se o veřejné zakázky.

Rekonstrukce státu společně s Transparency International opakovaně vyzývala vládu, aby kontroverzní ustanovení odstranila. To se však podařilo teprve ve Sněmovně. Poslanci ve třetím čtení podpořili náš pozměňovací návrh předložený poslancem Janem Čižinským a Markem Výborným (KDU-ČSL), který speciální režim pro korporace ve svěřenských fondech ze zákona vyškrtnul. Obdobný návrh předložili také poslanci Vít Rakušan, Jan Farský (STAN), Ivan Bartoš, František Navrkal (Piráti) a Marian Jurečka (KDU -ČSL). Nadbytečnost ustanovení nakonec uznala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová, jejíž rezort zákon od začátku připravoval.

Pomozte nám to dotáhnout do finiše!

Nový zákon o evidenci skutečných majitelů musí posvětit ještě Senát, a Sněmovna zase potvrdit zlepšováky, které senátoři přidali do zákona proti praní špinavých peněz. Prosazení evidence skutečných majitelů je společným úspěchem nás všech. Na schválení však čeká dalších 9 protikorupčních zákonů. Podpořte Rekonstrukci státu darem a připojte se k nám v úsilí o jejich prosazení. Děkujeme.