Nezávislost veřejnoprávních médií je zásadní pro fungující demokracii. Sledujeme, jestli je politici nedostávají pod nežádoucí tlak a zároveň ctí svobodu slova i u soukromých médií.
Letošní rok je jeden z nejnáročnějších v české novodobé historii. Vláda byla na jaře kvůli ochraně zdraví přistoupit k nebývalému omezení svobody obyvatel. Experti několika pracovních skupin Sítě k ochraně demokracie poukazují na to, že řada kroků vlády byla nekoncepční nebo špatně komunikovaná. Většinu chyb lze chápat s ohledem na to, že stát i politická reprezentace stáli před zcela novou výzvou.
Rada ČT odvolala pětičlennou dozorčí komisi, která má hlídat hospodaření veřejnoprávní televize. Překvapivý krok radních přitom nedoprovázela žádná diskuze ani zdůvodnění. K odvolání členů dozorčí komise tak mohlo dojít v rozporu se zákonem. Celou situací se proto zabývali senátoři a poslanci. Rekonstrukce státu dění na Radě ČT sleduje, protože radní by měli garantovat nezávislost a kvalitu fungování televize veřejné služby, nikoliv obcházet zákony.
Expertní skupina Sítě k ochraně demokracie, která se věnuje oblasti médií, jako největší problém první poloviny tohoto roku vyhodnotila vývoj v obsazování a jednání mediálních rad, a to hlavně Rady ČT a Rady ČTK. Pandemie koronaviru podle nich způsobila změny mediálního trhu, především pokles prodeje tištěných médií a zvýšení zájmu o online zpravodajství. S covidem podle expertů úzce souvisí i narůstající problém dezinformací
Čínská finanční skupina CITIC získala v dubnu letošního roku majoritní podíl v jedné z největších tuzemských mediálních agentur Médea. Oslovili jsme experty Sítě k ochraně demokracie, aby zhodnotili rizika čínské akvizice na českou mediální scénu. Odprodej agentury podle expertů otevírá dveře pro prosazování státních zájmů Číny. Česká média jsou totiž na příjmech z inzerce často závislá.
Česko má první Síť k ochraně demokracie. Síť monitoruje politické dění, hodnotí rizika pro demokracii a přináší řešení k jejich odvrácení. Propojuje experty, veřejnost, spolky a firmy z různých názorových bublin. Jejím posláním je upevňovat základní hodnoty, které nás napříč názory a postoji spojují. Síť aktuálně tvoří více než šedesát organizací a přibližně padesátka expertů. Její řady se neustále rozrůstají o nové členy. Nová iniciativa má ambici rychle oslovit miliony občanů.
Sněmovna dnes odpoledne zvolila v druhém kole volby do Rady České televize zbývající mediální radní. Těmi se stali Hana Lipovská, Pavel Matocha a Lubomír Veselý. V případě Lubomíra Veselého ale vybrala Sněmovna kandidáta, jehož předpoklady pro výkon funkce jsou v přímém rozporu se zákonem. Zákon totiž zakazuje, aby člen rady působil ve prospěch politiků, politické strany či spolku. Nového člena Rady Českého rozhlasu poslanci nezvolili.
Nerespektování Ústavy a zásahy do práce BIS ze strany prezidenta, snahy držet v nejistotě Českou televizi prostřednictvím výročních zpráv nebo náhlá výměna ministra spravedlnosti. To jsou jen některé z událostí první poloviny roku 2019, které experti projektu Mantinely demokracie považují za klíčové pro fungování demokracie v Česku.
Podrobné informace o mediálních radách (Rada České televize, Rada Českého rozhlasu, Rada České tiskové kanceláře) najdete na webových stránkách www.medialnirady.cz