Nezávislost veřejnoprávních médií je zásadní pro fungující demokracii. Sledujeme, jestli je politici nedostávají pod nežádoucí tlak a zároveň ctí svobodu slova i u soukromých médií.
Vláda projednala zákon o České televizi a zákon o Českém rozhlasu. Navrhované změny jsou drobným posunem směrem k nezávislosti médií veřejné služby a odolnosti demokratického zřízení v Česku. Přesto vláda mohla problémy řešit mnohem efektivněji. Příležitost pro zlepšení bude, až se zákon dostane do Parlamentu.
Únorové vypnutí dezinformačních webů proběhlo jako pochopitelná rychlá reakce na ruskou invazi na Ukrajinu, konkrétní postup ale považujeme za nezákonný. Na to teď upozorňuje i žaloba, kterou podaly Institute H21 a Otevřená společnost na Ministerstvo obrany. Cílem žaloby je do budoucna vyjasnit ústavní limity zákroků proti dezinformacím a motivovat stát k systémovějšímu přístupu. K boji s dezinformacemi máme připravenou sadu doporučení.
Ministerstvo spravedlnosti podle vyjádření ministra chystá zákon, který umožní vypínání dezinformačních serverů. A není to jen téma pro spravedlnost, téma se probírá napříč resorty i evropskými institucemi. Rekonstrukce státu společně s dalšími partnerskými organizacemi připravila doporučení pro chystaný zákon, která umožní přesný zásah proti šiřitelům závažných dezinformací při dodržení zákonného postupu a s respektem ke svobodě slova.
Veřejnoprávní média nám mnohé země mohou závidět. Jejich úroveň objektivity a nezávislosti je i na evropské poměry vysoká, zároveň ale velmi křehká, chybí jí totiž pořádné ukotvení v zákoně. Rekonstrukce státu společně s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky a Českým národním výborem Mezinárodního tiskového institutu už nějaký čas připravuje plán, jak nezávislosti médií v Česku legislativně posílit. A na něm se rýsuje politická shoda, včera se o něm jednalo na půdě Senátu.
Na podzim nás čekají volby do Poslanecké sněmovny. Rekonstrukce státu představuje konkrétní návrhy řešení klíčových problémů státu souvisejících s bojem proti korupci a dobrou správou, a vyzývá politické strany k jejich začlenění do volebních programů. Jedním z témat, která Rekonstrukce státu řeší, je i úprava legislativy k zajištění nezávislosti veřejnoprávních i soukromých médií.
Loňský rok patřil k těm nejnáročnějším rokům v naší novodobé historii. Čelili jsme pandemii a pro ochranu životů jsme si museli omezit práva a svobody v rozsahu, který bychom si dříve možná ani neuměli představit. Demokracie ale výraznější rány neutrpěla, dílčím hrozbám čelila statečně. Podrobnosti o stavu naší demokracie si přečtěte v souhrnné zprávě expertních skupin Sítě k ochraně demokracie.
V oblasti médií pokračují dlouhodobější trendy zvyšování mocenského vlivu na fungování rad veřejnoprávních médií a zvyšování koncentrace mediálního vlastnictví. Média ovlivňuje také pandemie, která dopadá na fungování redakcí a vytváří prostor pro šíření dezinformací. Mezi klíčové události sledovaného období patří odvolání dozorčí komise Rady ČT, jehož legalita je sporná, a akvizice společnosti CME skupinou PPF, čímž Petr Kellner ovládl TV NOVA. Mediální reakce se kvůli pandemii orientují na rychlost zpravodajství a „pandemické celebrity”, což posiluje informační chaos a omezuje jejich schopnost oponovat politické reprezentaci. Přečtěte si hlavní závěry hodnocení stavu médií, jak je vidí experti Sítě k ochraně demokracie.
Letošní rok je jeden z nejnáročnějších v české novodobé historii. Vláda byla na jaře kvůli ochraně zdraví přistoupit k nebývalému omezení svobody obyvatel. Experti několika pracovních skupin Sítě k ochraně demokracie poukazují na to, že řada kroků vlády byla nekoncepční nebo špatně komunikovaná. Většinu chyb lze chápat s ohledem na to, že stát i politická reprezentace stáli před zcela novou výzvou.
Rada ČT odvolala pětičlennou dozorčí komisi, která má hlídat hospodaření veřejnoprávní televize. Překvapivý krok radních přitom nedoprovázela žádná diskuze ani zdůvodnění. K odvolání členů dozorčí komise tak mohlo dojít v rozporu se zákonem. Celou situací se proto zabývali senátoři a poslanci. Rekonstrukce státu dění na Radě ČT sleduje, protože radní by měli garantovat nezávislost a kvalitu fungování televize veřejné služby, nikoliv obcházet zákony.
Expertní skupina Sítě k ochraně demokracie, která se věnuje oblasti médií, jako největší problém první poloviny tohoto roku vyhodnotila vývoj v obsazování a jednání mediálních rad, a to hlavně Rady ČT a Rady ČTK. Pandemie koronaviru podle nich způsobila změny mediálního trhu, především pokles prodeje tištěných médií a zvýšení zájmu o online zpravodajství. S covidem podle expertů úzce souvisí i narůstající problém dezinformací
Čínská finanční skupina CITIC získala v dubnu letošního roku majoritní podíl v jedné z největších tuzemských mediálních agentur Médea. Oslovili jsme experty Sítě k ochraně demokracie, aby zhodnotili rizika čínské akvizice na českou mediální scénu. Odprodej agentury podle expertů otevírá dveře pro prosazování státních zájmů Číny. Česká média jsou totiž na příjmech z inzerce často závislá.
Česko má první Síť k ochraně demokracie. Síť monitoruje politické dění, hodnotí rizika pro demokracii a přináší řešení k jejich odvrácení. Propojuje experty, veřejnost, spolky a firmy z různých názorových bublin. Jejím posláním je upevňovat základní hodnoty, které nás napříč názory a postoji spojují. Síť aktuálně tvoří více než šedesát organizací a přibližně padesátka expertů. Její řady se neustále rozrůstají o nové členy. Nová iniciativa má ambici rychle oslovit miliony občanů.
Sněmovna dnes odpoledne zvolila v druhém kole volby do Rady České televize zbývající mediální radní. Těmi se stali Hana Lipovská, Pavel Matocha a Lubomír Veselý. V případě Lubomíra Veselého ale vybrala Sněmovna kandidáta, jehož předpoklady pro výkon funkce jsou v přímém rozporu se zákonem. Zákon totiž zakazuje, aby člen rady působil ve prospěch politiků, politické strany či spolku. Nového člena Rady Českého rozhlasu poslanci nezvolili.
Nerespektování Ústavy a zásahy do práce BIS ze strany prezidenta, snahy držet v nejistotě Českou televizi prostřednictvím výročních zpráv nebo náhlá výměna ministra spravedlnosti. To jsou jen některé z událostí první poloviny roku 2019, které experti projektu Mantinely demokracie považují za klíčové pro fungování demokracie v Česku.
Podrobné informace o mediálních radách (Rada České televize, Rada Českého rozhlasu, Rada České tiskové kanceláře) najdete na webových stránkách www.medialnirady.cz