Hlídáme možná ohrožení demokracie vyplývající z bezpečnostních rizik a vztahů s cizími zeměmi. Monitorujeme také fungování Armády ČR a bezpečnostních sborů, včetně souvisejících legislativních změn.
Ministerstvo spravedlnosti podle vyjádření ministra chystá zákon, který umožní vypínání dezinformačních serverů. A není to jen téma pro spravedlnost, téma se probírá napříč resorty i evropskými institucemi. Rekonstrukce státu společně s dalšími partnerskými organizacemi připravila doporučení pro chystaný zákon, která umožní přesný zásah proti šiřitelům závažných dezinformací při dodržení zákonného postupu a s respektem ke svobodě slova.
Ukrajina se včera probudila do války. Rusko svojí agresí vůči Ukrajině podle bezpečnostních expertů porušilo všechny platné psané i nepsané mezinárodní normy použití síly i základní principy mezinárodního práva. Síť k ochraně demokracie, kterou koordinuje Rekonstrukce státu, připravila společného prohlášení pro všechny organizace, firmy a jednotlivce, kteří chtějí alespoň symbolicky vyjádřit Ukrajině svou podporu. K výzvě už se připojily desítky organizací a jednotlivců.
Experti spatřují zásadní nedostatky v oblasti krizového řízení i strategické komunikace a rozhodnutí vlády byla podle nich často ovlivněna populismem a blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny. Ústředním tématem byla také příprava tendru na dostavbu jaderného bloku v Dukovanech a možné zapojení společností z Ruska a Číny do něj, které experti dlouhodobě kritizují. K vyřazení Rosatomu z tendru nakonec došlo tento týden v souvislosti s kauzou Vrbětice. Přečtěte si hlavní závěry hodnocení stavu obrany, bezpečnosti a zahraničních věcí, jak je vidí experti Sítě k ochraně demokracie.
Letošní rok je jeden z nejnáročnějších v české novodobé historii. Vláda byla na jaře kvůli ochraně zdraví přistoupit k nebývalému omezení svobody obyvatel. Experti několika pracovních skupin Sítě k ochraně demokracie poukazují na to, že řada kroků vlády byla nekoncepční nebo špatně komunikovaná. Většinu chyb lze chápat s ohledem na to, že stát i politická reprezentace stáli před zcela novou výzvou.
Skupina bezpečnostních expertek a expertů Sítě k ochraně demokracie doporučuje vládě, aby z výběrového řízení na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech předem vyřadila ruské a čínské zájemce. Ve společném stanovisku upozorňují na korupční rizika a varují před negativními dopady na demokracii. Apelují také na zajištění široké politické shody a poskytování informací členům Parlamentu.
Podle expertů na obranu a bezpečnost je třeba sledovat dopady pandemie na důvěru občanů ve stát, a to zvlášť v kontextu dezinformací okolo koronaviru. Pandemie se podle nich negativně projeví i ve financování ozbrojených sil, kdy vláda sice splní svůj závazek 1,4 % HDP, ale jenom kvůli výraznému poklesu celkového HDP. V prvním pololetí experty Sítě k ochraně demokracie v oblasti bezpečnosti znepokojila především ricinová aféra a s ní spojený únik utajovaných informací.
Experti Sítě k ochraně demokracie přináší hodnocení trendů, hrozeb a příležitostí pro zlepšení demokracie v 2. polovině roku 2019. V oblasti bezpečnosti, obrany a zahraničí upozorňují na kauzu kolem ceny rušiček a radarů, potíže s ustavením komise pro kontrolu zpravodajských služeb nebo prolínání vnitřních a vnějších hrozeb. Experti na justici připomínají vývoj v oblasti rozhodování o trestním stíhání premiéra nebo diskuze o novele zákona o státním zastupitelství.
Česko má první Síť k ochraně demokracie. Síť monitoruje politické dění, hodnotí rizika pro demokracii a přináší řešení k jejich odvrácení. Propojuje experty, veřejnost, spolky a firmy z různých názorových bublin. Jejím posláním je upevňovat základní hodnoty, které nás napříč názory a postoji spojují. Síť aktuálně tvoří více než šedesát organizací a přibližně padesátka expertů. Její řady se neustále rozrůstají o nové členy. Nová iniciativa má ambici rychle oslovit miliony občanů.
Vzhledem k mimořádné situaci a vyhlášení nouzového stavu v souvislosti s pandemií koronaviru se Rekonstrukce státu věnuje důslednému monitoringu a vyhodnocování aktuálních kroků vlády. Platforma tak chce přispět ke zkvalitnění rozhodovacích procesů a zamezit nejasnostem při přijímání vládních opatření. Ke spolupráci na posuzování kroků vlády a formulaci doporučení jsme oslovili nezávislé členy Fóra expertů a další odborníky.
Vláda minulý týden projednala a schválila novelu zákona o vojenském zpravodajství, která pověřuje obranou před kybernetickými útoky Vojenské zpravodajství, zpravodajskou službu Ministerstva obrany. Novela uděluje Vojenskému zpravodajství pravomoc monitorovat provoz na veřejných telekomunikačních sítích a službách elektronických komunikací. Experti se neshodují, zda návrh obsahuje dostatečné pojistky proti jeho zneužití, či naopak může ohrozit soukromí občanů a potenciálně vést k militarizaci ekonomiky. Podle některých obrana kybernetického prostoru zpravodajským službám nepřísluší.
Nerespektování Ústavy a zásahy do práce BIS ze strany prezidenta, snahy držet v nejistotě Českou televizi prostřednictvím výročních zpráv nebo náhlá výměna ministra spravedlnosti. To jsou jen některé z událostí první poloviny roku 2019, které experti projektu Mantinely demokracie považují za klíčové pro fungování demokracie v Česku.