Úpadek demokracie často začíná změnou volebního systému, který zvýhodňuje vládnoucí strany. Dáváme pozor, aby se to nestalo. Sledujeme, zda nejsou podkopávány principy stranické parlamentní demokracie. Při každých volbách dohlížíme na to, aby účastníci dodržovali pravidla fér politické soutěže.
Základy právního státu, které brání radikálním změnám demokratického systému, nejsou v České republice bezprostředně ohroženy. Neexistuje však žádná záruka, že se tak nestane v budoucnu. Stačí se podívat na vývoj v ostatních státech střední a východní Evropy. Česko potřebuje přijmout potřebná socioekonomická a protikorupční opatření, která upevní jeho postavení demokratické země, tvrdí analýza Rekonstrukce státu pro projekt Let Law Rule polské organizace Kulturna Liberalna, který se zabývá výzvami pro vládu práva v zemích střední a východní Evropy.
Co je klíčové pro boj s korupcí a kdo nyní drží protikorupční étos? Pro skutečné změny k lepšímu nejsou klíčová silná prohlášení politiků, rozhodující je zpravidla práce na postupném zlepšování zákonů, které prostor pro korupci systémově omezují a do budoucna brání, aby korupční kauzy nastávaly. V roce 2013 zvedlo protikorupční rukavici velmi viditelně hnutí ANO přísliby nekompromisního boje s korupcí. Ve vládě však silný protikorupční étos postupně oslaboval. Výsledky za poslední 4 roky jsou pak již vyloženě slabé a nevýrazný je i program ANO do budoucna. Mravenčí práce se chopili někteří opoziční poslanci a s velkou vervou zejména Piráti. Na protikorupční autobus s kauzami dokázali navázat intenzivní snahou o potřebné změny zákonů a do dalšího období nabízí v koalici se STAN nejkomplexnější protikorupční program.
U volebních programů kandidujících stran, hnutí či koalic sledujeme oblasti, které jsme formulovali jako programové priority Rekonstrukce státu pro dobrou správu a boj s korupcí. V tomto díle našeho seriálu jsme se podívali na programy hnutí ANO a Volného bloku.
U volebních programů kandidujících stran, hnutí či koalic sledujeme oblasti, které jsme formulovali jako programové priority Rekonstrukce státu pro dobrou správu a boj s korupcí. V tomto díle našeho seriálu jsme se podívali na program Zelených.
Rekonstrukce státu dnes spustila web Volební průvodce, ve kterém voličům přináší informace o tom, jak si jednotliví kandidáti i politické strany vedou v oblastech transparentního vládnutí a boje proti korupci. Hodnocení vychází z analýzy stovek hlasování a aktivit v Poslanecké sněmovně, Rekonstrukce státu ale v průvodci zohledňuje i přísliby, ke kterým se strany hlásí pro další volební období.
U volebních programů kandidujících stran, hnutí či koalic sledujeme oblasti, které jsme formulovali jako programové priority Rekonstrukce státu pro dobrou správu a boj s korupcí. V tomto díle našeho seriálu jsme se podívali na programy ČSSD, KSČM, SPD a Trikolóra Svobodní Soukromníci. Vzhledem k tomu, že všechny tyto strany se našim tématům ve svých programech věnují jen velmi okrajově, jsme je spojili do jednoho dílu.
U volebních programů kandidujících stran, hnutí či koalic sledujeme oblasti, které jsme formulovali jako programové priority Rekonstrukce státu pro dobrou správu a boj s korupcí. Tentokrát jsme se podívali do volebního programu hnutí Přísaha, ve kterém se jako nejpropracovanější jeví oblast týkající se trestní politiky státu, která se dotýká i praktického boje s korupcí.
Rekonstrukce státu představuje průběžné výsledky hodnocení toho, jak poslanci v končícím volebním období hlasovali pro jednotlivé protikorupční zákony. Nejlépe z něj zatím vychází poslanci opozičních demokratických stran. Mezi nejaktivnějšími v prosazování protikorupčních opatření jsou poslanci Pirátů, KDU-ČSL nebo Starostů.
U volebních programů kandidujících stran, hnutí či koalic sledujeme oblasti, které jsme formulovali jako programové priority Rekonstrukce státu pro dobrou správu a boj s korupcí. Tentokrát jsme se podívali do volebního programu koalice Pirátů a Starostů, zejména nás zajímal programový blok s názvem Razantní boj s korupcí.
U volebních programů kandidujících stran, hnutí či koalic sledujeme oblasti, které jsme formulovali jako programové priority Rekonstrukce státu pro dobrou správu a boj s korupcí. Jako první jsme se podívali do volebního programu koalice SPOLU, zejména do programového bloku s názvem Spolu pro chytrý stát - méně byrokracie, méně korupce, méně povinností pro občana.
Loňský rok patřil k těm nejnáročnějším rokům v naší novodobé historii. Čelili jsme pandemii a pro ochranu životů jsme si museli omezit práva a svobody v rozsahu, který bychom si dříve možná ani neuměli představit. Demokracie ale výraznější rány neutrpěla, dílčím hrozbám čelila statečně. Podrobnosti o stavu naší demokracie si přečtěte v souhrnné zprávě expertních skupin Sítě k ochraně demokracie.
Rekonstrukce státu před letošními volbami politickým stranám nabízí inspiraci pro tvorbu volebních programů. Kromě vlastních programových priorit pro dobrou správu a boj s korupcí společně s experty Frank Bold připravila doporučení i pro několik dalších oblastí, k jejichž řešení by se strany měly postavit v příštím volebním období.
Ve druhé polovině roku byly pro fungování ústavního systému klíčové otázky voleb a pandemie. Velkým tématem je zrušení části volebního zákona, ke kterému došlo těsně po konci sledovaného období. Vzhledem k pandemii členové Pracovní skupiny upozorňují na závislost vládních opatření na nouzovém stavu a na nedodržování zásadních principů právního státu jako předvídatelnost, jasnost a transparentnost. Přečtěte si hlavní závěry hodnocení stavu ústavního systému, jak je vidí experti Sítě k ochraně demokracie.
Letošní rok je jeden z nejnáročnějších v české novodobé historii. Vláda byla na jaře kvůli ochraně zdraví přistoupit k nebývalému omezení svobody obyvatel. Experti několika pracovních skupin Sítě k ochraně demokracie poukazují na to, že řada kroků vlády byla nekoncepční nebo špatně komunikovaná. Většinu chyb lze chápat s ohledem na to, že stát i politická reprezentace stáli před zcela novou výzvou.
Česko má první Síť k ochraně demokracie. Síť monitoruje politické dění, hodnotí rizika pro demokracii a přináší řešení k jejich odvrácení. Propojuje experty, veřejnost, spolky a firmy z různých názorových bublin. Jejím posláním je upevňovat základní hodnoty, které nás napříč názory a postoji spojují. Síť aktuálně tvoří více než šedesát organizací a přibližně padesátka expertů. Její řady se neustále rozrůstají o nové členy. Nová iniciativa má ambici rychle oslovit miliony občanů.
Česká společnost v současnosti čelí krizi související s dopady pandemie koronaviru. V těžkých dobách je demokracie obzvlášť zranitelná. Pečovat o ni však musíme průběžně, aby obstála i v náročných časech. Rekonstrukce státu dlouhodobě hlídá mantinely demokracie a varuje před možnými riziky. Nezávislí odborníci přináší hodnocení trendů, hrozeb a příležitostí pro zlepšení demokracie v druhé polovině roku 2019. Jako první přinášíme zprávu o stavu demokracie v oblasti politických stran a voleb a v oblasti veřejné správy.
Rekonstrukce státu je platformou jedenácti členských organizací, které se věnují otázkám dobrého vládnutí a posilování transparentnosti veřejné správy. Jako každý rok se zástupci členských organizací setkali na plénu, aby probrali plány aktivit Rekonstrukce státu pro rok 2020 a hlasovali o nich.
Nerespektování Ústavy a zásahy do práce BIS ze strany prezidenta, snahy držet v nejistotě Českou televizi prostřednictvím výročních zpráv nebo náhlá výměna ministra spravedlnosti. To jsou jen některé z událostí první poloviny roku 2019, které experti projektu Mantinely demokracie považují za klíčové pro fungování demokracie v Česku.