Práva lidská, jak je garantuje Listina, jsou naprostým základem našeho státu. Že jsou si lidé rovni bez ohledu na rasu, pohlaví, původ nebo přesvědčení, nesmí být zpochybněno. Hlídáme i to, že občané ČR nejsou vystaveni diskriminaci a mají nárok na vzdělávání, ochranu zdraví i pomoc v nouzi.
S pokračováním epidemie covid-19 podle expertů pokračuje i bezprecedentní omezování lidských práv a svobod. To sice není doprovázeno tak zjevnými přešlapy jako na jaře minulého roku, ale rozhodně se ani nadále neděje zcela podle práva. Proto je dobrou zprávou, že soudy ve svých rozhodnutích převážně udržují vysoký standard ochrany lidských práv. Špatnou zprávou je, že se jim nedaří při ochraně práv postupovat včasně a držet krok s exekutivou. Negativně hodnotí experti i pokračující snahu o změny ve stavebním právu, které povedou ke snížení ochrany veřejných zájmů a omezení zapojení veřejnosti do povolování staveb. Přečtěte si hlavní závěry hodnocení stavu politických a občanských, jak je vidí experti Sítě k ochraně demokracie.
Letošní rok je jeden z nejnáročnějších v české novodobé historii. Vláda byla na jaře kvůli ochraně zdraví přistoupit k nebývalému omezení svobody obyvatel. Experti několika pracovních skupin Sítě k ochraně demokracie poukazují na to, že řada kroků vlády byla nekoncepční nebo špatně komunikovaná. Většinu chyb lze chápat s ohledem na to, že stát i politická reprezentace stáli před zcela novou výzvou.
Opatření vlády pro boj s koronavirem vzhledem ke způsobu přijetí i svému obsahu nejvíce zasáhla již znevýhodněné skupiny obyvatel: starší lidi, osoby s postižením, ohrožené chudobou, sociálně vyloučené, migranty a jejich děti. Členové pracovní skupiny Sítě k ochraně demokracie pro lidská a sociální práva právě boj s koronavirem hodnotí jako nejproblematičtější událost první poloviny roku. Upozorňují také na vystupování ombudsmana Stanislava Křečka. Vítají naopak chystané rušení kojeneckých ústavů.
Česko má první Síť k ochraně demokracie. Síť monitoruje politické dění, hodnotí rizika pro demokracii a přináší řešení k jejich odvrácení. Propojuje experty, veřejnost, spolky a firmy z různých názorových bublin. Jejím posláním je upevňovat základní hodnoty, které nás napříč názory a postoji spojují. Síť aktuálně tvoří více než šedesát organizací a přibližně padesátka expertů. Její řady se neustále rozrůstají o nové členy. Nová iniciativa má ambici rychle oslovit miliony občanů.
Nezávislí odborníci hodnotí trendy, hrozby a příležitosti pro zlepšení demokracie v 2. polovině roku 2019. Experti pracovní skupiny pro ústavní systém považují za nejzávažnější odmítnutí prezidenta odvolat ministra kultury Staňka a související neochotu premiéra chránit kompetence vlády. Pracovní skupina pro lidská (sociální) práva připomíná zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem a upozorňuje na nestandardní přípravu návrhu zákona o přídavku na bydlení nebo diskriminační novelu vyhlášky o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.
Více než 800 dotazů již zodpověděli právníci z online poradny Frank Bold, kteří pomáhají lidem řešit dopady epidemie koronaviru v běžném životě. Návštěvníky poradny www.koronavirus-pravo.cz nejvíce zajímají možnosti náhrady škod v případě uzavření provozoven, odklad platby daní anebo jak v současné době správně formulovat smlouvy. Frank Bold je iniciátorem vzniku protikorupční platformy Rekonstrukce státu.
Vítězka Miss World 2006, topmodelka, zakladatelka a předsedkyně nadace Krása pomoci a ambasadorka Cílů udržitelného rozvoje OSN přidala do širokého pole svých veřejně prospěšných aktivit nedávno také podporu projektu Mantinely demokracie. Občané v něm hlídají politiky, zda nepřekračují hranice svých pravomocí, a neohrožují tak svobodu a demokracii. Taťána Gregor Brzobohatá v rozhovoru pro Rekonstrukci státu popisuje, proč svůj hlas připojila právě teď a jak podle ní mohou občanské aktivity na podporu demokracie uspět.
Nerespektování Ústavy a zásahy do práce BIS ze strany prezidenta, snahy držet v nejistotě Českou televizi prostřednictvím výročních zpráv nebo náhlá výměna ministra spravedlnosti. To jsou jen některé z událostí první poloviny roku 2019, které experti projektu Mantinely demokracie považují za klíčové pro fungování demokracie v Česku.