Mezi programové priority vlády patří i “digitální revoluce”. Česko ale v oblasti eGovernmentu dlouhodobě zaostává za evropským průměrem a přes ambiciózní plány digitalizace státu vázne. Zasazujeme se o to, aby digitalizace probíhala bez průtahů. Chceme, aby zprůhledňovala vládnutí, posilovala efektivitu státní správy a šetřila veřejné peníze. Stát přitom musí k občanům přistupovat jako ke svým zákazníkům a přitom chránit jejich soukromí.
Poslanci dnes schválili návrh, aby nižší soudy povinně zveřejňovaly svá rozhodnutí ve veřejně dostupné centrální databázi. Povinnost dosud nařizovala pouze ministerská instrukce, soudy však svá rozhodnutí publikovaly jen minimálně. Opatření, které Rekonstrukce státu dlouhodobě prosazovala, posílí transparentnost soudů, jejich předvídatelnost a pomůže i sjednocení judikatury.
Neprůhledné kšefty ČEZu, čerpání stamilionových dotací anonymy, tajemné schůzky, kvůli kterým padají ministři, nenasytní exekutoři nebo korupční skandály na úřadě, který má dohlížet na férovost veřejných zakázek. To jsou jen některé z průšvihů, kterým by se dalo předejít, pokud by politici schválili potřebné protikorupční zákony. Řada z nich má ale obří zpoždění a do voleb už mnoho času nezbývá. Podívejte se na první pětku zákonů v kontextu aktuálních událostí.
Protikorupční legislativa nabírá obrovské zpoždění. Opoziční poslanci proto iniciovali dvě mimořádné schůze, kde by se některá klíčová opatření měla projednat. Jde zejména o evidenci skutečných majitelů, zákon o soudech a soudcích nebo novely zákona o státním zastupitelství, které čekají na první čtení už skoro rok a půl. Předseda Sněmovny Radek Vondráček se však nechal slyšet, že mimořádnou schůzi poslanci ANO nepodpoří. Jaké zákony jsou v sázce?
Většina českých soudů nezveřejňuje svá pravomocná rozhodnutí. Zatímco Ústavní soud a nejvyšší soudy je zveřejňují, okresní a krajské soudy tuto povinnost neplní. Rozhodování soudů by přitom mělo být předvídatelné, a občané by měli mít přehled o tom, jak soudy postupují. Aktuálně vzniká nová databáze, v níž by se rozsudky všech soudů v anonymizované podobě měly objevit. Pokud má ovšem lépe fungovat, je třeba tuto povinnost uložit soudům zákonem, ne pouze ministerskou instrukcí.
Registr smluv funguje už čtyři roky. V praxi má ovšem zveřejňování smluv své mouchy, které Rekonstrukce státu ve spolupráci s ministerstvem vnitra postupně vychytává. Teď se podařilo aktualizovat metodiku k aplikaci zákona o registru smluv tak, aby veřejné instituce vedla ke zveřejňování smluv ve skutečně strojově čitelné podobě. To povede k většímu množství dohledatelných dat v registru smluv a v důsledku i větší transparentnosti utrácení státu.
Pandemie koronaviru naplno ukázala, že stát potřebuje zlepšit online komunikaci s občanem. Rekonstrukce státu proto přichází s dalším balíčkem doporučení z projektu NEZHASÍNAT! Stát by měl ještě před možnou druhou vlnou epidemie koronaviru dotáhnout digitalizaci všech záležitostí, které s ním jako občané běžně řešíme. Odborníci zdůrazňují, že stát má zajistit jasné a srozumitelné informace o krizi na jednom místě. Mnoho užitečných změn přitom může stát zajistit rychle.
Rekonstrukce státu je platformou jedenácti členských organizací, které se věnují otázkám dobrého vládnutí a posilování transparentnosti veřejné správy. Jako každý rok se zástupci členských organizací setkali na plénu, aby probrali plány aktivit Rekonstrukce státu pro rok 2020 a hlasovali o nich.
Rok 2020 je klíčovým rokem pro přijetí nových protikorupčních opatření. Vláda má právě letos příležitost předložit legislativní návrhy, aby stihly projít legislativním procesem do konce volebního období. Rekonstrukce státu proto přichází se souhrnem toho, s čím vláda ve svých plánech počítá a jaká důležitá protikorupční opatření v nich naopak chybí. Vycházíme přitom z Plánu legislativních prací vlády na rok 2020 a také Akčního plánu boje s korupcí na rok 2020.
Sněmovna v pátek schválila klíčový zákon, který občanům zajistí možnost komunikovat s úřady digitálně. Zákon o právu na digitální službu zaručí možnost řešit úřední věci přes internet bez nutnosti obíhat jednotlivé úřady osobně. Stát má na digitalizaci svých služeb 5 let.
Zástupci Rekonstrukce státu se sešli s premiérem Andrejem Babišem, aby prezentovali aktuální agendu Rekonstrukce státu v oblasti boje s korupcí, transparentnosti a principů demokratického a právního státu. Prezentovali jsme konkrétní návrhy opatření, která vláda může rychle realizovat. Tuto agendu budeme v následujících měsících prezentovat také dalším předsedům parlamentních politických stran.