Český systém exekucí žene lidi do dluhových pastí. Zároveň ale vytváří také obrovský prostor pro korupci. A stát to toleruje. Jediným způsobem, jak si exekutoři můžou konkurovat, jsou úplatky věřitelům a další nekalosti. Konkurenční prostředí musí zmizet. Prosazujeme proto princip teritoriality exekutorů.
Letošní rok je jeden z nejnáročnějších v české novodobé historii. Vláda byla na jaře kvůli ochraně zdraví přistoupit k nebývalému omezení svobody obyvatel. Experti několika pracovních skupin Sítě k ochraně demokracie poukazují na to, že řada kroků vlády byla nekoncepční nebo špatně komunikovaná. Většinu chyb lze chápat s ohledem na to, že stát i politická reprezentace stáli před zcela novou výzvou.
V exekuci je více než 720 000 Čechů, celkový počet exekucí přesahuje 4 330 000. Současný systém umožňuje, že na jednom dlužníkovi dluhy vymáhá i několik exekutorů, a to z různých konců republiky. Mezi jednotlivými exekutory je navíc obrovský nepoměr, dvacet nejaktivnějších spravuje celkem 55 % všech exekučních řízení s celkovou hodnotou 170 miliard Kč na vymáhaných částkách. Podle Rekonstrukce státu systém vytváří významný prostor pro korupci, proto apeluje na přijetí novely zákona se zavedením teritoriality.
Neprůhledné kšefty ČEZu, čerpání stamilionových dotací anonymy, tajemné schůzky, kvůli kterým padají ministři, nenasytní exekutoři nebo korupční skandály na úřadě, který má dohlížet na férovost veřejných zakázek. To jsou jen některé z průšvihů, kterým by se dalo předejít, pokud by politici schválili potřebné protikorupční zákony. Řada z nich má ale obří zpoždění a do voleb už mnoho času nezbývá. Podívejte se na první pětku zákonů v kontextu aktuálních událostí.
Český systém exekucí vytváří obrovský prostor pro korupci. Exekutoři soutěží u věřitelů o dlužníky, a někteří se jim podbízí i pomocí nekalých praktik. Ve výsledku nejde o vykonávání veřejné moci, ale spíše o tvrdý obchod s dluhy. Rekonstrukce státu se proto připojila k otevřenému dopisu premiérovi, aby zachránil chystanou reformu systému exekucí na základě krajské teritoriality a principu „jeden dlužník – jeden exekutor“.
Do sněmovních voleb zbývá pouhý rok a to je pro politiky poslední příležitost proměnit slova o boji s korupcí v činy. Zatím to ale spíše drhne. Musíme je motivovat my, občané. O víkendu 11. - 13. 9. se proto ambasadoři a ambasadorky Rekonstrukce státu sjeli do Valašského Meziříčí, aby posílili moravské zastoupení o nové, našlápnuté lobbisty, argumentačně se připravili a sdíleli své zkušenosti, jak dobře komunikovat s politiky. A co ty, přidáš se také?
Český systém exekucí motivuje exekutory i věřitele ke korupci a klientelismu. Exekutoři totiž působí v tržním prostředí, kde se musí podbízet věřitelům - někdy i příslibem nekalých praktik. Aby získali zakázky, uchylují se k podplácení věřitelů nebo třeba slibují tvrdší postup, který zákon nedovoluje. Vydržováním systému stát toto korupční prostředí tiše toleruje. Řešením je změnit exekuční řád tak, aby exekutora určoval místo věřitele nezávislý soud podle místa bydliště dlužníka. Tím by zmizel trh s dluhy.
Když se dlužník dostane do průšvihu, může si na něj brousit zuby hned několik exekutorů. První má přitom motivaci zabavit všechno, co může. Jinak ho předběhnou ostatní exekutoři. Banky nebo třeba firmy, kterým dlužník dluží, si navíc exekutora můžou vybrat. Exekutor, který vykonává státní moc, je tak paradoxně vystaven konkurenčnímu prostředí.
Jenže jak si konkurovat? Cenou nebo kvalitou to rozhodně nejde. Exekutoři se tak uchylují k podplácení věřitelů, aby získali zakázky, nebo třeba slibují tvrdší postup, který zákon nedovoluje. Celý systém je navíc velmi nehospodárný.