Poslechněte si nejnovější podcast k aktuálním tématům Dobrá správa.

Férové exekuce

Sdílet:

Český systém exekucí žene lidi do dluhových pastí. Zároveň ale vytváří také obrovský prostor pro korupci. A stát to toleruje. Jediným způsobem, jak si exekutoři můžou konkurovat, jsou úplatky věřitelům a další nekalosti. Konkurenční prostředí musí zmizet. Prosazujeme proto princip teritoriality exekutorů.

Lobbujeme

Aktuální vývoj

2. 2. 2021

Poslanci mají příležitost projednat reformu exekucí. Návrh leží ve Sněmovně neuvěřitelných 450 dní

Reforma exekucí čeká na schválení Parlamentem už téměř rok a půl. Její projednávání je ve Sněmovně stále odkládáno, a narůstá tak riziko, že celá reforma spadne na podzim s volbami pod stůl. Opoziční poslanci proto požadují na příští týden mimořádnou schůzi, na které by se projednaly oba klíčové zákony, novela exekučního řádu i insolvenčního zákona. Politici mají jedinečnou příležitost zasadit se o odstranění korupčního prostředí v exekucích.

číst více
18. 12. 2020

Experti Sítě k ochraně demokracie: První polovina roku byla velkou zkouškou pro českou demokracii

Letošní rok je jeden z nejnáročnějších v české novodobé historii. Vláda byla na jaře kvůli ochraně zdraví přistoupit k nebývalému omezení svobody obyvatel. Experti několika pracovních skupin Sítě k ochraně demokracie poukazují na to, že řada kroků vlády byla nekoncepční nebo špatně komunikovaná. Většinu chyb lze chápat s ohledem na to, že stát i politická reprezentace stáli před zcela novou výzvou.

číst více
14. 12. 2020

Dvacítka exekutorů spravuje polovinu všech exekucí, Rekonstrukce státu apeluje na přijetí teritoriality

V exekuci je více než 720 000 Čechů, celkový počet exekucí přesahuje 4 330 000. Současný systém umožňuje, že na jednom dlužníkovi dluhy vymáhá i několik exekutorů, a to z různých konců republiky. Mezi jednotlivými exekutory je navíc obrovský nepoměr, dvacet nejaktivnějších spravuje celkem 55 % všech exekučních řízení s celkovou hodnotou 170 miliard Kč na vymáhaných částkách. Podle Rekonstrukce státu systém vytváří významný prostor pro korupci, proto apeluje na přijetí novely zákona se zavedením teritoriality.

číst více
3. 12. 2020

Průšvihy za miliardy a rizika pro demokracii, kterým politici můžou zabránit zvednutím ruky (1. část)

Neprůhledné kšefty ČEZu, čerpání stamilionových dotací anonymy, tajemné schůzky, kvůli kterým padají ministři, nenasytní exekutoři nebo korupční skandály na úřadě, který má dohlížet na férovost veřejných zakázek. To jsou jen některé z průšvihů, kterým by se dalo předejít, pokud by politici schválili potřebné protikorupční zákony. Řada z nich má ale obří zpoždění a do voleb už mnoho času nezbývá. Podívejte se na první pětku zákonů v kontextu aktuálních událostí.

číst více
12. 11. 2020

Reformě exekucí hrozí krach. Rekonstrukce státu podpořila otevřený dopis pro premiéra za její záchranu

Český systém exekucí vytváří obrovský prostor pro korupci. Exekutoři soutěží u věřitelů o dlužníky, a někteří se jim podbízí i pomocí nekalých praktik. Ve výsledku nejde o vykonávání veřejné moci, ale spíše o tvrdý obchod s dluhy. Rekonstrukce státu se proto připojila k otevřenému dopisu premiérovi, aby zachránil chystanou reformu systému exekucí na základě krajské teritoriality a principu „jeden dlužník – jeden exekutor“.

číst více
23. 9. 2020

Ambasadoři Rekonstrukce státu se chystají na politiky. Připomenou jim protikorupční resty

Do sněmovních voleb zbývá pouhý rok a to je pro politiky poslední příležitost proměnit slova o boji s korupcí v činy. Zatím to ale spíše drhne. Musíme je motivovat my, občané. O víkendu 11. - 13. 9. se proto ambasadoři a ambasadorky Rekonstrukce státu sjeli do Valašského Meziříčí, aby posílili moravské zastoupení o nové, našlápnuté lobbisty, argumentačně se připravili a sdíleli své zkušenosti, jak dobře komunikovat s politiky. A co ty, přidáš se také?

číst více
16. 9. 2020

Exekuce bez korupce. Politici mají šanci vymýtit nekalé praktiky

Český systém exekucí motivuje exekutory i věřitele ke korupci a klientelismu. Exekutoři totiž působí v tržním prostředí, kde se musí podbízet věřitelům - někdy i příslibem nekalých praktik. Aby získali zakázky, uchylují se k podplácení věřitelů nebo třeba slibují tvrdší postup, který zákon nedovoluje. Vydržováním systému stát toto korupční prostředí tiše toleruje. Řešením je změnit exekuční řád tak, aby exekutora určoval místo věřitele nezávislý soud podle místa bydliště dlužníka. Tím by zmizel trh s dluhy.

číst více

S Pavlou Aschermannovou a Věnkem Bonušem o reformě exekucí

Poslechněte si podcast o férových exekucích

Když se dlužník dostane do průšvihu, může si na něj brousit zuby hned několik exekutorů. První má přitom motivaci zabavit všechno, co může. Jinak ho předběhnou ostatní exekutoři. Banky nebo třeba firmy, kterým dlužník dluží, si navíc exekutora můžou vybrat. Exekutor, který vykonává státní moc, je tak paradoxně vystaven konkurenčnímu prostředí. 

Jenže jak si konkurovat? Cenou nebo kvalitou to rozhodně nejde. Exekutoři se tak uchylují k podplácení věřitelů, aby získali zakázky, nebo třeba slibují tvrdší postup, který zákon nedovoluje. Celý systém je navíc velmi nehospodárný. 

Co prosazujeme?

Zavedení principu teritoriality soudních exekutorů:

  • odstranění konkurenčního prostředí mezi exekutory  - exekutora přidělí soud podle kraje, ve kterém dlužník žije
  • zavedení pravidla jeden dlužník - jeden exekutor