Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Konec trafik ve státních firmách

Sdílet:

Státní firmy patří do rukou odborníků. Ale nominace do dozorčích a řídících orgánů jsou často využívány jako odměna za loajalitu. Prosadili jsme schválení zákona, který zaručí naplnění alespoň základních podmínek při nominaci. Do státních firem tak přijdou odborníci, ne trafikanti. Současně prosazujeme přijetí strategie vlastnické politiky státu do zákona.

Prosazeno

Aktuální vývoj

19. 8. 2021

Senátoři odmítli rozšíření působnosti NKÚ. Stamiliardy ve státních firmách zůstanou bez nezávislé kontroly

Senát včera odpoledne potopil poslední protikorupční opatření, které bylo možné prosadit ještě před volbami do Poslanecké sněmovny, rozšíření působnosti NKÚ na státem vlastněné akciové společnosti, jako je například ČEZ, ČEPRO nebo České dráhy. Senátoři nejdřív chtějí přijmout záruky, že obce nebudou čelit nadměrné kontrolní zátěži. Řešení přitom měli na stole.

číst více
24. 2. 2020

Členové Rekonstrukce státu si vytyčili cíle pro spolupráci v roce 2020

Rekonstrukce státu je platformou jedenácti členských organizací, které se věnují otázkám dobrého vládnutí a posilování transparentnosti veřejné správy. Jako každý rok se zástupci členských organizací setkali na plénu, aby probrali plány aktivit Rekonstrukce státu pro rok 2020 a hlasovali o nich.

číst více
3. 2. 2020

Boj proti korupci v roce 2020? Vláda hýří nápady, ale nestíhá předložit klíčové zákony a zapomíná na transparentnost dotací

Rok 2020 je klíčovým rokem pro přijetí nových protikorupčních opatření. Vláda má právě letos příležitost předložit legislativní návrhy, aby stihly projít legislativním procesem do konce volebního období. Rekonstrukce státu proto přichází se souhrnem toho, s čím vláda ve svých plánech počítá a jaká důležitá protikorupční opatření v nich naopak chybí. Vycházíme přitom z Plánu legislativních prací vlády na rok 2020 a také Akčního plánu boje s korupcí na rok 2020.

číst více
4. 12. 2019

Konec politických trafik! Nominační zákon míří pro podpis k prezidentovi

Poslanecká sněmovna přijala nový zákon, který má zamezit rozdávání politických trafik ve státních firmách. Takzvaný nominační zákon zajistí, že každý uchazeč o místo ve státem vlastněných podnicích bude muset projít transparentním procesem výběru. Ministři však stále budou mít při výběru poslední slovo. Jde o zcela nový protikorupční zákon, o který Rekonstrukce státu usilovala od roku 2013.

číst více
27. 9. 2019

Poslanci schválili nominační zákon. Politické trafiky ve státních firmách budou brzy minulostí

Poslanci dnes schválili zákon proti politickým trafikám, neboli nominační zákon. Jde o zcela nový protikorupční zákon, který upravuje nominace uchazečů do kontrolních a řídících orgánů státních firem. Rekonstrukce státu tento zákon prosazovala již od roku 2013. Najít životaschopný kompromis se však podařilo až letos. Návrh zákona teď míří do Senátu.

číst více
12. 9. 2019

Poslanci zachraňují smysl zákona proti politickým trafikám. Pro ministry by měl být závazný

Vláda v lednu představila návrh nového nominačního zákona, který má zamezit rozdávání „politických trafik” ve státních firmách. Vládní návrh měl však závažné nedostatky. Poslanci Radek Vondráček (ANO), Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Tomáš Martínek s Jakubem Michálkem (Piráti) proto včera přednesli ve Sněmovně pozměňovací návrh, který chce zachránit původní smysl zákona i jeho reálnou vymahatelnost. Návrh má za sebou po včerejšku 2. čtení.

číst více
15. 4. 2019

Státní firmy musí řídit odborníci. Zajistit to může nominační zákon.

Česku stále chybí zákon, který by zajišťoval transparentní výběr uchazečů o místa v dozorčích a řídících orgánech státních firem. Křesla ve vedení státních firem v minulosti často rozdělovali politici spíše podle politické loajality, než podle odbornosti. Je proto třeba zajistit průhledné výběrové řízení s jasnými pravidly, které stanoví zákon o nominacích do dozorčích rad a představenstev státních firem. Vládní návrh zákona se nyní po prvním čtení projednává ve sněmovních výborech.

číst více

Ve vedení státních firem by měli sedět odborníci bez úzkých vazeb na politické strany, kteří nebudou zavírat oči před podezřelými obchody. Křesla v dozorčích radách a kontrolních orgánech firem v minulosti často rozdělovali politici spíše podle politické loajality, než podle odbornosti. Je proto třeba zajistit průhledné výběrové řízení s jasnými pravidly, které stanoví zákon o nominacích do dozorčích rad a představenstev státních firem.

Co jsme prosadili?

  • Schválení nominačního zákona, který zprůhlední proces nominací a zavede do něj jasná pravidla
  • Uchazeči budou vybíráni v rámci průhledného výběrového procesu na základě svých odborných předpokladů
  • Uchazeče navržené ministrem posoudí Výbor pro personální nominace jako nezávislý nominační orgán

Co prosazujeme?

  • Přijetí legislativního rámce pro vlastnickou politiku státu
  • Propojení vlastnické politiky s nominačním zákonem