Díky registru smluv má veřejnost přístup k smlouvám státu v objemu téměř 8 bilionů korun. Stačí pár kliknutí na internetu. Je to nejefektivnější nástroj veřejné kontroly hospodaření státu, jaký si je možné představit. Některé státní firmy jako ČEZ nebo České dráhy, ve kterých se točí obrovské peníze, ale měly kvůli neférové výjimce možnost své smlouvy tajit. Prosadili jsme jsme její zrušení.
Stát podepsal s ČEZem první smlouvy o dostavbě jaderného bloku. Díky registru smluv na smlouvy alespoň částečně vidíme. Před rokem totiž Rekonstrukce státu pomohla prosadit zrušení výjimky pro veřejně vlastněné firmy obchodované na burze. Stále ale chybí nezávislá kontrola toho, jak bude ČEZ s veřejnými financemi při dostavbě nakládat. Změnit to může rozšíření působnosti NKÚ.
Po téměř rok a půl protahovaných jednáních poslanci definitivně potvrdili zrušení výjimky z registru smluv pro ČEZ, České dráhy a další státní firmy obchodované na burze. Ty měli dosud ze zákona výjimku. Nyní budou muset část svých smluv zveřejňovat na internetu. Zrušení výjimky aktivně prosazovala i Rekonstrukce státu.
Poslanci budou dnes odpoledne hlasovat o novele zákona o registru smluv, kterou jim vrátil Senát. Novela má přimět státní firmy jako je ČEZ či České dráhy zveřejňovat některé své smlouvy na internetu v jednotném registru. Senátoři se záměrem novely souhlasili, jen k ní přidali výjimku z uveřejňování pro jednotkové ceny léčiv a vrátili ji Sněmovně. Konečné slovo tedy budou mít poslanci.
Senátoři podpořili novelu zákona o registru smluv, podle které by musely zveřejňovat své smlouvy na internetu i státní firmy jako je ČEZ nebo České dráhy. Zákon však vrátili Sněmovně s pozměňovacím návrhem, který by ze smluv zveřejňovaných nemocnicemi vyjmul ceny za nákup léků. Zrušení neférové výjimky pro některé státní firmy však v novele zůstalo. Poslední slovo tak budou mít poslanci.