Zvýhodňuje návrh zákona skupinku podnikatelů z určitého odvětví? Podnikají v tomto odvětví „čistě náhodou“ i mnozí kamarádi politika, který pro něj zvedl ruku? Podobu zákonů se snaží ovlivnit různí lobbisté. Lobbing je legitimním nástrojem občanské společnosti, profesních sdružení a dalších skupin. K prosazování protikorupčních opatření ve veřejném zájmu ho využívá i Rekonstrukce státu. Pokud však není lobbing transparentní, může se snadno pojit s klientelismem a dalšími negativními jevy. Proto ho chceme zprůhlednit.
V rámci projektu Samet na školách jsme zavítali na střední školy s workshopem. Jeho cílem je představit studentům pojem lobbing, vysvětlit jim, že není sprostým slovem a že i oni se mu mohou věnovat, zejména tomu občanskému. S tímto programem jsme během října a listopadu zavítali do dvou škol - Střední grafické školy Brno a Gymnázia Příbram.
Ve volbách uspěly subjekty s dobře propracovanými volebními programy v oblastech boje proti korupci a dobré správy i dobrými výsledky z minulého období. Nové složení sněmovny tak má skvělé předpoklady k prosazení opatření k posílení odpovědného a otevřeného vládnutí. Některá připravená protikorupční opatření přitom mohou být předložena formou poslaneckých návrhů ještě před jmenováním nové vlády. Přinášíme přehled toho, co všechno bychom rádi prosadili do roka od voleb.
Tři čtvrtiny Čechů si myslí, že lobbisté by měli informovat s kým a v jakém zájmu se setkali. Zároveň věří, že pravidla pro lobbing by měla být nastavena zákonem a dohlížet na ně má nezávislý úřad. I přes to, že si víc než polovina Čechů myslí, že lobbing má výrazný nebo dokonce zcela zásadní vliv na podobu zákonů, v Poslanecké sněmovně to dlouhodobě neberou příliš vážně. Zákon tam leží ladem už mnoho měsíců a hrozí, že jej poslanci do voleb vůbec neprojednají.
Poslanci včera konečně rozhýbali protikorupční zákony. A ne ledajaké. Systém exekucí se dočká největších změn za posledních 20 let. Zároveň poslanci konečně podpořili rozšíření kontrol Nejvyššího kontrolního úřadu na státní firmy a zákon o lobbování posunuli do třetího čtení. Zákony dlouhodobě prosazovala Rekonstrukce státu. Další opatření ale stále čekají ve frontě.
Zítra je poslední školní den a školáci si půjdou vyzvednout vysvědčení. Kromě školních prázdnin ale brzy začnou i ty parlamentní. Rekonstrukce státu proto připravila vysvědčení pro vládu, ve kterém hodnotí její dosavadní bilanci v prosazování protikorupčních opatření. A nevychází to zrovna nejlépe, na mnohých zákonech má hlavní podíl opozice a jiné zase vláda nestíhá do konce svého volebního období schválit.
Rekonstrukce státu za zákon o lobbování lobbuje už nějaký pátek. Zákon se ale zasekl v druhém čtení a šance na jeho schválení do voleb je téměř nulová. Zákon, který počítá i se zavedením takzvaného registru lobbistů, by přitom mohl výrazně zlepšit důvěru občanů v politiky. Více než 70 % Čechů považuje za důležité vědět, kdo ovlivňuje podobu zákonů, a polovina Čechů si myslí, že lobbing má výrazný nebo dokonce zcela zásadní vliv na podobu zákonů. Vyplývá to z průzkumu Rekonstrukce státu.
Ve Sněmovně dnes začíná mimořádná schůze, na které by se měl v prvním čtení projednat zákon o ochraně oznamovatelů. Další klíčové protikorupční zákony ale zamrzly v různých fázích legislativního procesu. Zákon o lobbování čeká na další projednání už půl roku, rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu přešlapuje na místě rok, a některé zákony už to mají v tomto volebním období spočítané úplně. Přinášíme shrnutí toho, v jakých fázích aktuálně projednávané protikorupční návrhy podřimují.
Na podzim nás čekají volby do Poslanecké sněmovny. Rekonstrukce státu proto představuje konkrétní návrhy řešení klíčových problémů státu - neefektivní státní správy, pomalé digitalizace a velkého prostoru pro korupci, a vyzývá všechny politické strany k jejich začlenění do volebních programů.
Polovina Čechů vnímá lobbing jako vznešené pojmenování pro korupci, 59 % jako způsob prosazování kmotrovských zájmů. Pod pojmem lobbista si Češi nejčastěji vybaví Romana Janouška a Ivo Rittiga. Vyplývá to z průzkumu Rekonstrukce státu, který proběhl na vzorku 1000 respondentů. Více než 70 % Čechů ale zároveň považuje za důležité vědět, kdo ovlivňuje podobu zákonů. K tomu by měl sloužit chystaný registr lobbistů, který je součástí připravovaného zákona o lobbingu.
Dnes slavíme Mezinárodní den boje proti korupci. Je ale skutečně co slavit? Politici se do přijímání nových protikorupčních zákonů moc nehrnou. Vloni byla Česká republika nejhorší v plnění doporučení protikorupční skupiny Rady Evropy GRECO. V legislativním kolečku se přitom zaseklo hned 10 nadějných protikorupčních návrhů. Poslanci některé z nich projednají už zítra na mimořádné schůzi. Popohnat chtějí hlavně zákon pro větší transparentnost soudů, zákon o lobbování a novelu zákona o svobodném přístupu k informacím.
Neprůhledné kšefty ČEZu, čerpání stamilionových dotací anonymy, tajemné schůzky, kvůli kterým padají ministři, nenasytní exekutoři nebo korupční skandály na úřadě, který má dohlížet na férovost veřejných zakázek. To jsou jen některé z průšvihů, kterým by se dalo předejít, pokud by politici schválili potřebné protikorupční zákony. Řada z nich má ale obří zpoždění a do voleb už mnoho času nezbývá. Podívejte se na druhou pětku zákonů v kontextu aktuálních událostí.
Do sněmovních voleb zbývá pouhý rok a to je pro politiky poslední příležitost proměnit slova o boji s korupcí v činy. Zatím to ale spíše drhne. Musíme je motivovat my, občané. O víkendu 11. - 13. 9. se proto ambasadoři a ambasadorky Rekonstrukce státu sjeli do Valašského Meziříčí, aby posílili moravské zastoupení o nové, našlápnuté lobbisty, argumentačně se připravili a sdíleli své zkušenosti, jak dobře komunikovat s politiky. A co ty, přidáš se také?
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) včera oznámil, že vyzve předsedy sněmovních klubů ke spolupráci na přijetí protikorupčních zákonů. Mezi priority pro poslední rok před volbami zařadil novelu pro transparentnější soudy, nový zákon o lobbování a etický kodex poslanců. Rekonstrukce státu však připomíná, že by politici měli popohnat hlavně opatření s velkým dopadem na celou státní správu. Stále není schváleno 10 zákonů, které mohou pomoci ušetřit až stamiliardy ze státního rozpočtu.
Boj s korupcí v Česku zůstává jen na papíře. Babišova vláda, která sama sebe často nazývá protikorupční, za tři roky prosadila pouze tři změny, které si vynutil tlak občanské společnosti. Zbytek protikorupčních opatření je stále v nedohlednu. V loňském roce byla ČR nejhorší ze 42 zemí v plnění doporučení protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO). Do voleb zbývá pouhý rok. Politici stále můžou stihnout přijmout 10 klíčových zákonů, které nám do budoucna ušetří stamiliardy. Stačí si tyto zákony vzít za prioritu.
Třicítka ambasadorů Rekonstrukce státu se minulý víkend setkala v krásné podkrkonošské přírodě v Bukovině u Čisté. Kdo je ambasador Rekonstrukce státu? Aktivní občan, který prosazuje přijetí zákonů pro transparentnější a efektivnější stát. A k tomu potřebuje mít aktuální informace o tom, jak jsou na tom protikorupční zákony již vhozené do legislativního kolečka, a co všechno plánujeme v příštích měsících.
Občanský lobbing, to je oč tu běží. Právě díky němu se Rekonstrukci státu podařilo prosadit už 8 zákonů, které zprůhledňují politiku a omezují prostor pro systémovou korupci. Jen stěží by to bylo možné bez našich ambasadorů. Dobrovolníků z řad občanů, kteří u politiků aktivně lobbují a hlídají jejich přešlapy. Jednou z nich je i naše amabasadorka Monika Cahová. Přečtěte si, co ambasadorství znamená pro ni. A rovnou se k ní připojte 12. června na společném setkání v Libereckém kraji.
Rekonstrukce státu je platformou jedenácti členských organizací, které se věnují otázkám dobrého vládnutí a posilování transparentnosti veřejné správy. Jako každý rok se zástupci členských organizací setkali na plénu, aby probrali plány aktivit Rekonstrukce státu pro rok 2020 a hlasovali o nich.
Rok 2020 je klíčovým rokem pro přijetí nových protikorupčních opatření. Vláda má právě letos příležitost předložit legislativní návrhy, aby stihly projít legislativním procesem do konce volebního období. Rekonstrukce státu proto přichází se souhrnem toho, s čím vláda ve svých plánech počítá a jaká důležitá protikorupční opatření v nich naopak chybí. Vycházíme přitom z Plánu legislativních prací vlády na rok 2020 a také Akčního plánu boje s korupcí na rok 2020.
Do Sněmovny míří zákon, který si dává za cíl zprůhlednit lobbování. Špatnou zprávou je, že současná podoba zákona je terčem kritiky prakticky ode všech, kterých by se měla nová legislativa dotknout - tedy lobbovaných politiků i samotných lobbistů. Dobrou zprávou je, že panuje shoda na jeho potřebnosti a politická vůle k jeho přijetí. A v zásadě i na tom, jak je třeba zákon změnit.
Chcete, aby zastupitelé ve vašem městě vysadili zeleň? Nebo aby poslanci začali řešit politické trafiky? Řekněte jim to. Zalobbujte si ve veřejném zájmu! Naučit se, jak na to, teď můžete na některém z workshopů Rekonstrukce státu. První zastávka proběhla minulý týden ve Žďáře nad Sázavou.