Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Transparentní soudy

Sdílet:

Výběr uchazečů o soudní funkce je roztříštěný, nedostatečně transparentní a politici na něj mají stále velký vliv. Nižší soudy zároveň i přes léta existující povinnost nezveřejňují svá rozhodnutí na internetu. Soudy tak často rozhodují nepředvídatelně. Jasný a jednotný postup při výběrových řízeních i povinnou publikaci rozsudků je proto třeba upravit zákonem.

Prosazeno

Aktuální vývoj

19. 7. 2021

Zveřejňování rozsudků: Přelomové opatření, které může zlepšit pověst českého soudnictví

Sněmovna schválila přelomové opatření, které může zlepšit pověst českého soudnictví. Pomůže jak soudcům, tak i občanům a samotným zákonodárcům.

číst více
26. 5. 2021

Prosazeno! Soudní rozsudky budou na internetu. Zákon schválil Parlament

Rozhodnutí okresních, krajských a vrchních soudů by měly být od příštího léta povinně na internetu. Návrh včera finálně podpořila Sněmovna, které vrátil novelu zákona o soudech a soudcích Senát. České soudy dosud rozhodnutí zveřejňovaly i přes existující povinnost jen minimálně. Opatření, které Rekonstrukce státu dlouhodobě prosazovala, posílí transparentnost a předvídatelnost soudů i sjednocování jejich rozhodování.

číst více
27. 4. 2021

Experti na justici: Soudy v době pandemie fungovaly dobře, potřebují ale digitalizovat

Navzdory přetrvávající pandemii, která ovlivňovala oblast justice i ve druhé polovině roku, se podařilo zajistit bezpečné podmínky a přizpůsobit činnost soudů tak, aby mohla pokračovat soudní jednání. Problematická je stále nedostatečná úroveň digitalizace v oblasti justice, která způsobuje velké průtahy v soudních řízeních - ministerstvo spravedlnosti selhává v zajišťování fungování soudů v oblasti informatiky a soudních znalců. Přečtěte si hlavní závěry hodnocení stavu justice, jak je vidí experti Sítě k ochraně demokracie.

číst více
16. 3. 2021

Zveřejňováním rozsudků k transparentní justici. Návrh mají na stole senátoři

Zatímco slovenské nižší soudy zveřejnily za posledních 10 let asi 3 a půl milionů soudních rozhodnutí, české soudy jen několik tisíc. Publikace pravomocných rozhodnutí soudů je přitom klíčovým krokem k transparentnosti, který pomůže občanům, státu i samotným soudům. Zveřejňování teď může nakopnout nová databáze rozhodnutí Ministerstva spravedlnosti. Abychom ale slovenské sousedy dohnali, je třeba povinnost zakotvit do zákona. Ten už mají na stole senátoři.

číst více
5. 2. 2021

Experti na občanská práva: Soudy občany v době pandemie chrání dobře, zasahují ale se zpožděním

S pokračováním epidemie covid-19 podle expertů pokračuje i bezprecedentní omezování lidských práv a svobod. To sice není doprovázeno tak zjevnými přešlapy jako na jaře minulého roku, ale rozhodně se ani nadále neděje zcela podle práva. Proto je dobrou zprávou, že soudy ve svých rozhodnutích převážně udržují vysoký standard ochrany lidských práv. Špatnou zprávou je, že se jim nedaří při ochraně práv postupovat včasně a držet krok s exekutivou. Negativně hodnotí experti i pokračující snahu o změny ve stavebním právu, které povedou ke snížení ochrany veřejných zájmů a omezení zapojení veřejnosti do povolování staveb. Přečtěte si hlavní závěry hodnocení stavu politických a občanských, jak je vidí experti Sítě k ochraně demokracie.

číst více
22. 1. 2021

Přelomové rozhodnutí Sněmovny: Rozsudky budou povinně na internetu

Poslanci dnes schválili návrh, aby nižší soudy povinně zveřejňovaly svá rozhodnutí ve veřejně dostupné centrální databázi. Povinnost dosud nařizovala pouze ministerská instrukce, soudy však svá rozhodnutí publikovaly jen minimálně. Opatření, které Rekonstrukce státu dlouhodobě prosazovala, posílí transparentnost soudů, jejich předvídatelnost a pomůže i sjednocení judikatury.

číst více
6. 11. 2020

Dozvíme se, jak rozhodují soudy? Poslanci mohou prosadit zveřejňování rozsudků zákonem

Většina českých soudů nezveřejňuje svá pravomocná rozhodnutí. Zatímco Ústavní soud a nejvyšší soudy je zveřejňují, okresní a krajské soudy tuto povinnost neplní. Rozhodování soudů by přitom mělo být předvídatelné, a občané by měli mít přehled o tom, jak soudy postupují. Aktuálně vzniká nová databáze, v níž by se rozsudky všech soudů v anonymizované podobě měly objevit. Pokud má ovšem lépe fungovat, je třeba tuto povinnost uložit soudům zákonem, ne pouze ministerskou instrukcí.

číst více
20. 5. 2020

Tichý výběr nového předsedy Nejvyššího soudu? Facka požadavkům na transparentnější justici

Prezident Miloš Zeman podle informací článku Deníku N odmítá veřejně sdělit jméno nového předsedy Nejvyššího soudu, kterého dnes oficiálně jmenuje do funkce. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová přitom oznámila, že nepůjde o kandidáta, jehož prezidentovi již dříve doporučila. Netransparentní výběr osoby zastávající jeden z nejvýznamnějších soudcovských postů je přitom skandální a v přímém rozporu s požadavky Rekonstrukce státu na posílení nezávislosti a průhlednosti justice.

číst více
10. 9. 2019

Ministryně Benešová odmítla požadavky Rekonstrukce státu pro větší nezávislost justice

Rekonstrukce státu se dnes setkala s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou kvůli požadavkům výzvy Sedm pojistek pro nezávislou justici. Ministryně Benešová výslovně odmítla podporu úzké poslanecké novely zákona o státním zastupitelství a nevidí ani důvody pro zpřísnění směrnice pro výběr soudních funkcionářů.

číst více
6. 6. 2019

Andrej Babiš odmítl urychlené přijetí pojistek pro nezávislost justice. Rekonstrukce státu o nich proto začala jednat s poslanci

Předseda vlády odmítl urychlené přijetí pojistek pro nezávislost justice. K demonstracím podle něj není důvod. V médiích přitom uvádí, že se o justici jedná a zaštiťuje se schůzkou s Rekonstrukcí státu. Vláda však dosud nepřijala žádnou z pojistek pro nezávislost justice. Protikorupční platforma proto začala jednat s poslanci opozičních a vládních stran.

číst více
24. 5. 2019

Odpověď premiérovi Babišovi: Vláda má možnost posílit důvěru v justici konkrétními kroky

Předseda vlády Andrej Babiš v dopise pro Rekonstrukci státu přislíbil, že se vláda aktivně zasadí o posílení nezávislosti státních zastupitelství a soudů. Naše protikorupční platforma však požaduje jednoznačné garance, ne pouze obecné přísliby. Premiérovi jsme proto zaslali výčet konkrétních kroků, kterými může vláda a vládní poslanci vrátit důvěru veřejnosti v nezávislý výkon spravedlnosti. Přečtěte si náš dopis premiérovi v plném znění.

číst více
8. 5. 2019

Rekonstrukce státu přichází s konkrétními návrhy pro garanci nezávislosti justice

Rekonstrukce státu představila výzvu vládě za nezávislou justici také v Brně. Pavel Franc jako ředitel mezinárodního týmu právníků Frank Bold připomněl, proč by politici měli co nejdříve zavést 7 pojistek pro nezávislost justice. Premiér Andrej Babiš podle něj pomohl k přijetí několika kvalitních protikorupčních zákonů a teď by měl přinést potřebné základní garance i justici. Platforma tak reaguje na situaci po náhlé výměně ministra spravedlnosti.

číst více
7. 5. 2019

Jak odvrátit politizaci justice? Žádáme po vládě 7 pojistek pro nezávislost justice

Experti Rekonstrukce státu sepsali 7 nejvýznamnějších pojistek pro větší nezávislost justice. Vyzýváme vládu, aby respektovala nezávislost justice a přijala co nejdříve všechna zmíněná opatření do zákona o státním zastupitelství a zákona o soudech a soudcích.

číst více

Poslechněte si podcasty ke zveřejňování rozsudků:

Transparentní výběr soudců a soudních funkcionářů by měl být v 21. století samozřejmostí. Bohužel není. Postup je nejednotný a nezajišťuje, aby byli vybíráni a jmenováni ti nejkvalitnější uchazeči. Část procesu zákon navíc neupravuje vůbec. 

Zveřejňování soudních rozhodnutí přispívá k transparentnosti justice, kvalitě a předvídatelnosti rozhodování soudů. Zvyšuje právní jistotu a posiluje kontrolní funkci veřejnosti i důvěru občanů v justici. Ministerstvo však nyní nemá účinné prostředky, jak naplňování databáze zajistit a vymáhat - nařizuje ho totiž pouze instrukce.

Co prosazujeme?

  • Soudní funkcionáři budou vybírání transparentně a podle jasných a jednotných pravidel
  • Rozhodnutí okresních, krajských a vrchních soudů budou ze zákona zveřejňovány na internetu