Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Zákony bez přílepků

Sdílet:

Pravidla schvalování zákonů umožňovala jednotlivým poslancům, aby nenápadně a na poslední chvíli propašovávali do připravovaných zákonů odstavce, které s dotyčným zákonem vůbec nesouvisí. Zbylí poslanci pak často ani netuší, pro co hlasovali. Tyto přilepené paragrafy velmi často přinášejí výhody nějaké konkrétní zájmové skupině. V zákoně o surových diamantech se tak objevil přílepek, který měnil zákon o veřejných zakázkách, a přílepkem k zákonu o spotřební dani získal ČEZ úlevu téměř 30 miliard korun, které by jinak musel zaplatit za emisní povolenky. Sérií několika opatření, které se v jiných zemích osvědčily, je možné praxi přílepků odstranit. A také se to podařilo.

Prosazeno

Aktuální vývoj

Co jsme prosadili?

  • Prodloužení lhůty mezi druhým a třetím čtením na dva týdny - to zajišťuje, že druhé a třetí čtení neproběhnou na stejné schůzi Sněmovny, a umožňuje každému důkladně posoudit dopady pozměňovacích návrhů z druhého čtení
  • Výbory Poslanecké sněmovny zveřejňují zápisy z jednání, ze kterých je zřejmé, kdo je předkladatelem každého pozměňovacího návrhu a průběh diskuze o návrhu, včetně jmenného hlasování (pokud o něj nejpozději před zahájením hlasování požádá kterýkoli člen výboru)
  • Otevření elektronické knihovny připravované legislativy (EKLEPU) veřejnosti