Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Klíčový výbor sněmovny zatím nepodpořil výjimky ze zveřejňování smluv

Klíčový výbor sněmovny zatím nepodpořil výjimky ze zveřejňování smluv

  Sdílet: 04. 11. 2016

  Praha, 4.11.2016 - Po včerejším jednání Ústavně-právního výboru se objevila naděje, že zákon o registru smluv nebude “vypleněn” již tento týden. Výbor měl včera projednat více než dvacet navržených výjimek z transparentnosti státu. Na návrh poslance Radka Vondráčka (ANO) ale projednávání přerušili a vrátí se k němu nejdříve 15. listopadu. Do té doby by se společnému postupu koalice k výjimkám měla věnovat koaliční rada.

  "Věříme, že zástupci koalice se nechtějí dostat do situace "divokého hlasování", ve kterém by poslanci napříč stranami mohli nezávazně hlasovat o jakékoli výjimce, u které není jasné její dopad. Díky odložení na výboru mají  čas dohodnout se v koalici na společném postupu. Na to, že navrhované výjimky jsou příliš rozsáhlé a neodůvodněné současnou praxí, upozornili i účastníci úterního kulatého stolu v poslanecké sněmovně," hodnotí rozhodnutí výboru Josef Karlický z platformy Rekonstrukce státu.  

  Na jednání výboru opět vystoupili zástupci firem, které u poslanců opakovaně usilují o získání výjimky ze zveřejňování. Generální ředitel České televize Petr Dvořák přednesl poslancům, výčet sportovních a zpravodajských přenosů z poslední doby, které by dle něj Česká televize nemohla zařazovat, pokud by byl zákon o registru smluv již plně účinný (včetně sankce neplatnosti nezveřejněných smluv). Tyto obavy přitom již v lednu tohoto roku podrobně popsal a vyvrátil člen platformy Rekonstrukce státu Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti.

  Na ředitele České televize navázal Jiří NedomaŘízení letového provozu. Ten zopakoval častý argument některých státních firem, že ŘLP není napojeno na státní rozpočet a má i vedlejší podnikatelskou činnost. Nejvyšší správní však opakovaně rozhodl, že peníze, o kterých rozhodují politici, jsou veřejnými prostředky a občané mají právo na to mít o nich informace. Už dnes se na tyto firmy proto vztahuje zákon o svobodném přístupu k informacím.

  Zmíněný kulatý stůl se uskutečnil v úterý 1. listopadu pod záštitou poslanců Jana Farského a Radka Vondráčka v prostorách sněmovny. Jeho účastníci účastníci se věnovali především zveřejňování smluv u státních podniků a nemocnic. Zúčastnili se jej např. člen Rady města Brna pro oblast otevřenosti města a participaci obyvatel, vrchní ministerský rada z odboru eGovernmentu Ministerstva vnitra ČR, právník z České průmyslové zdravotní pojišťovny, právnička Fakultní nemocnice Plzeň, člen vedení komory lékárníků a další. Člen platformy Rekonstrukce státu ekonom Jiří Skuhrovec ze spolku Econ Lab představil aktuální data o zveřejňování smluv státních podniků a nemocnic. Účastníci se shodovali v tom, že pokud by výjimky z povinného zveřejňování byly schváleny v této podobě, byla by znova zatajena více než polovina smluv, kterých se dnes povinné zveřejňování týká. Řadu námitek je možné řešit drobným zásahem místo návrhů na vyjmutí celých skupin zveřejňujících institucí.

  Zástupci platformy Rekonstrukce státu se před jednáním Ústavně-právního výboru sešli osobně s řadou členů výboru a rozeslali všem podrobnou analýzu ke všem navrženým výjimkám. Skrze stránku www.zatmivaci.cz se na zákonodárce obracela i veřejnost.

  Sdílet: