Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Deníček lobbisty: Nový parlament, nové schůzky a hodně práce!

Deníček lobbisty: Nový parlament, nové schůzky a hodně práce!

  Sdílet: 31. 01. 2018

  Nikým nevolení občané z Rekonstrukce státu opět obtěžují politiky. Máme za sebou víc než 20 schůzek s volenými zákonodárci - nutno podotknout, že všechny proběhly ve velmi přátelském duchu. I v tomto volebním období se chceme setkat s poslanci a senátory napříč politickými stranami. Chceme prosadit důležité zákony pro boj s korupcí a transparentní a odpovědné vládnutí. Nově jsme si také předsevzali, že budeme spolu s experty hlídat Mantinely demokracie. A jak jsou našim nápadům politici naklonění? To prozradí zápisky z našeho “lobbingového deníčku”.

  Prioritou je pro nás aktuálně nastartování spolupráce mezi politickými stranami a občanskou společností pro hlídání Mantinelů demokracie. Při lednových schůzkách s politiky jsme se bavili o tom, jak se mohou politici a politické strany do této výzvy zapojit. Do dneška se nám podařilo osobně setkat se zástupci těchto parlamentních stran: Česká pirátská strana (J. Michálek, T. Martínek, O. Polanský, V. Šimral), KDU-ČSL (M. Výborný, V. Kaňkovský), ODS (Z. Stanjura), STAN (P. Gazdík, J. Farský, V. Rakušan, P. Pávek), TOP09 (J. Pospíšil).

  Plavba s Piráty - 12. 1. Za Piráty: J. Michálek, T. Martínek, O. Polanský, V. Šimral Za Rekonstrukci státu: Josef Karlický, Lukáš Kraus ​ Seznámili jsme Piráty s výzvou expertů Mantinely demokracie a s dalšími protikorupčními opatřeními, které chceme v novém volebním období prosazovat. Poslanci výzvu uvítali a přislíbili, že její podporu proberou na jednání klubu. Zároveň jsme se shodli na všech  prioritách Rekonstrukce státu. Domluvili jsme se i na dalších schůzkách, kde si vyjasníme naše postoje ke konkrétním změnám zákona. Piráti nám naopak blíž představili jejich priority v boji s korupcí, které si sami můžete přečíst  na jejich fóru: https://redmine.pirati.cz/versions/27.

  Sešli jsme se s členy Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny. Tento výbor je velmi důležitý, protože pravidelně projednává zákony z protikorupční agendy. Členům výboru jsme postupně představili naše pilotní témata - v prosinci a v lednu jsme se postupně sešli s místopředsedy ÚPV, Zuzanou Ožanovou (ANO), Tomášem Kohoutkem (ANO) a Jakubem Michálkem (Piráti), a s dalšími členy ŮPV, Dominikem Ferim (TOP09), Helenou Válkovou (ANO) a Věrou Procházkovou (ANO).

  Setkali jsme se také s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO), pod jehož resort spadají opatření z naší agendy. Detailně jsme probrali jejich silná i slabá místa.

  Stále také sledujeme, co se děje s protikorupčními zákony, které jsme pomohli prosadit v minulém volebním období. Poslanci v nové Sněmovně otevřeli téma zákona o střetu zájmů. Starostové v malých obcích podle některých poslanců nejsou vůbec nadšeni z toho, že musí podle zákona podávat veřejná majetková přiznání. O možnostech dílčí a šetrné úpravy v této oblasti jsme jednali s poslancem M. Výborným (KDU-ČSL) a zástupci samosprávy (např. s hejtmanem M. Netolickým z ČSSD). Doufáme, že k nalezení kompromisu ve Sněmovně pomůže Pracovní skupina pro posouzení legislativy v otázkách protikorupčních opatření, která se má z iniciativy předsedy Sněmovny, Radka Vondráčka (ANO), poprvé sejít 1. února.

  Sdílet:

  Budu na příjmu

  Chci být v obraze a dostávat informace o tom, co podstatného se v politice děje a jak politici plní své sliby.

  Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.

  Pomůžu jako dárce

  Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

  Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!