Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Rekonstrukce státu míří na Národní třídu. Zamíří nový reflektor na politiky!

Rekonstrukce státu míří na Národní třídu. Zamíří nový reflektor na politiky!

  Sdílet: 16. 11. 2018

  Naše protikorupční platforma se zapojí do oslav 17. listopadu Korzo Národní. Rekonstrukce státu představí tentokrát nejen novinky v protikorupčním boji, ale hlavně výzvu Mantinely demokracie. Zájemci si navíc budou moct vyzkoušet připravovanou aplikaci “Reflektor”, která vytváří most mezi světem politiky a mladých lidí.

  Rekonstrukce státu bude mít svůj stánek na piazettě Národního divadla. Infostánek představí kromě protikorupčních témat hlavně výzvu Mantinely demokracie. Už v lednu jsme vyzvali vládu, aby respektovala mantinely, které jsou základem fungující demokracie. Od té doby hlídáme vládu spolu s experty i občany.

  Odborníci už vládu kritizovali za čistky na ministerstvech a apelovali na premiéra, aby se vůči tehdejšímu řediteli GIBS držel striktně zákonného postupu. V dubnu jsme pak veřejnost varovali také před výrazným omezením práva na informace, které vláda navrhla. Aktuálně monitorujeme také to, jestli premiér nevyvíjí politický tlak na policii při vyšetřování kauzy Čapí hnízdo,“ připomněl Lukáš Kraus z výzvy Mantinely demokracie.

  Posviťte si s námi na politiky!

  Návštěvníci na stánku také poprvé uvidí připravovanou novinku - aplikaci Reflektor. „Reflektor je nástroj, který veřejnosti umožní posvítit si na politiky a jeho prostřednictvím chceme zapojit do watchdogu vlády mladé lidi zábavnou cestou. Ukazuje informace o krocích vlády, které jsou za čarou, a případně i hlasování poslanců k protikorupčním zákonům, které člověk může bezprostředně hodnotit,” přiblížil Jan Králík z Rekonstrukce státu. Aplikace zahrnuje Mantinely demokracie a také protikorupční zákony. Přijďte si její demo verzi vyzkoušet už zítra!

  Proti korupci a pro demokracii

  Příznivci Rekonstrukce státu představí také to, kam se za poslední rok posunuly protikorupční zákony. „Všem příchozím chceme představit práci Rekonstrukce státu. Málokdo ví, jak funguje občanský lobbing, a jak se do něj může zapojit. Přitom transparentní stát bez korupce je také jedním z důležitých předpokladů fungující demokracie,” říká Olga Pek z Rekonstrukce státu.

  Jak vznikla výzva Mantinely demokracie?

  Protikorupční platforma Rekonstrukce státu iniciovala na podzim roku 2017 debatu o mantinelech, které by žádná demokratická vláda ani další vrcholní politici neměli překračovat. Nezávislí odborníci určili 9 oblastí, takzvaných „Mantinelů demokracie“, v nichž sledují vládu, jestli neobchází ústavní principy. Jde především o zachování nezávislosti soudů, státních žalobců a policie, svobodu médií, právo občanů na informace anebo a právo opozice na svobodný projev. Výzvu doposud podpořilo takřka 7 000 lidí a desítky známých osobností. Více na www.mantinelydemokracie.cz

  Rekonstrukce státu je platforma občanů, kteří prosazují do českých zákonů účinná protikorupční opatření zformulovaná odborníky. Jejím cílem jsou lepší zákony proti zneužívání moci a plýtvání s veřejnými penězi. Rekonstrukci státu založila v roce 2013 dvacítka nevládních organizací. Zázemí projektu zajišťuje mezinárodní tým právníků Frank Bold. Garantem odborných témat je kromě Frank Bold také spolek Oživení, Otevřená společnost, EconLab a Hlídač státu.

  Sdílet:

  Budu na příjmu

  Chci být v obraze a dostávat informace o tom, co podstatného se v politice děje a jak politici plní své sliby.

  Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.

  Pomůžu jako dárce

  Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

  Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!