Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

5 mobilních aplikací ze světa, které vám umožní komunikovat s politiky

5 mobilních aplikací ze světa, které vám umožní komunikovat s politiky

  Sdílet: 09. 04. 2020

  Facebook, Twitter, zpravodajské servery a e-maily patří ke standardní online výbavě aktivního občana, který chce měnit politiku k lepšímu. Mobilní aplikace však do tohoto inventáře zatím nepatřily. A není divu - první aplikace, která by české veřejnosti umožnila sledovat kroky politiků a zároveň s nimi komunikovat, vznikla teprve nedávno. Ve světě jich ale pár najdeme, především tedy ve Spojených státech. Podívali jsme se proto na 5 nejzajímavějších aplikací, které pomáhají občanům komunikovat s politiky a hlídat, na čem pracují.

  Reflektor je první česká mobilní aplikace, která umožňuje hodnotit práci politiků, sledovat jejich hlasování a komunikovat s nimi.

  1) Countable (Android,iOS)

  Countable je ve světě aplikací pro politicky aktivní občany pravděpodobně tou nejznámější. Uživatelům nabízí přehled navrhovaných zákonů, které americká Sněmovna reprezentantů i Senát předkládají, a umožňují o nich hlasovat a diskutovat i vám. Nechybí ani stručné shrnutí zákonů a argumenty pro a proti. Legislativcům můžete napsat, zavolat nebo jim natočit video o tom, jak by podle vás měli hlasovat nebo co si o jejich krocích myslíte. Pozdravit ale přes aplikaci můžete třeba i prezidenta.

  2) Votespotter (Android, iOS)

  Jako spojka mezi politiky a voliči funguje i Votespotter. Jednoduše vysvětluje konkrétní zákony, o kterých Kongres rozhoduje, a vy tak díky ní můžete sledovat, jak politici z vašeho volebního obvodu hlasovali, a sdílet to mezi své přátele. Palcem nahoru nebo dolů můžete vyjádřit, jak byste hlasovali vy sami. Přehled přitom máte i o tom, co si o daných opatřeních myslí další uživatelé. Zároveň si můžete porovnat, nakolik se vaše názory shodují s názory jednotlivých zákonodárců. Nechybí ani možnost politikům se ozvat, ať už emailem nebo telefonicky.

  3) 5 Calls (Android, iOS)

  Na americký Kongres se orientuje i appka 5 Calls. Jde na to ale trochu jinak. Po otevření si můžete zvolit, na jakém konkrétním problému nebo zákonu, kteří politici řeší, vám záleží. Klíč, podle kterého autoři jednotlivá témata vybírají, přitom není úplně jasný. Aplikace vybere politiky z vašeho volebního obvodu, kteří mají největší vliv ovlivnit dané rozhodnutí, vybaví vás argumentací a umožní vám zákonodárce kontaktovat. Na žádné e-maily nebo zprávy se tu ale nehraje - politikům můžete jen a pouze zavolat. Podle tvůrců je to nejefektivnější cesta, jak rozhodování politiků ovlivnit. Netají se však ani tím, že s největší pravděpodobností nebudete hovořit přímo s politikem, ale spíše s někým z jeho týmu.

  4) Congress (Android)

  Nenechte se zmást názvem - Congress není oficiální aplikace washingtonského Kapitolu, ale výsledek práce dobrovolníků. Možná neoslní vizuálně, zato v jednoduchém rozhraní překypuje informacemi. Umožňuje sledovat chystanou i již schválenou legislativu, zasedání komisí obou komor i hlasování zákonodárců. Vybrané politiky si přitom můžete uložit mezi “oblíbené”, sledovat jejich kroky a dostávat o nich notifikace. Pokud máte něco na srdci, appka umožňuje zákonodárcům i zavolat. Jedná se ale spíše o nástroj pro pokročilé uživatele, kteří jsou v americkém legislativním procesu alespoň trochu zběhlí.

  5) Reflektor (iOS, Android)

  Možnost lobbovat za demokratická opatření mají konečně i čeští uživatelé. Reflektor je nová aplikace na komunikaci s politiky a hlídání jejich činnosti, kterou vytvořila Rekonstrukce státu. Bere si trochu od všech z výše zmíněných, ale samozřejmě se zaměřuje na tuzemské politiky. Míří přitom na oblast demokratického vládnutí a protikorupčních opatření. Prostřednictvím notifikací vás upozorní, když se na vládě nebo ve Sněmovně stane něco důležitého či se blíží hlasování o zákonech klíčových pro dobrou správu státu. Počínání politiků můžete hodnotit a přímo z aplikace jim napsat - ať už se chcete na něco zeptat, pochválit je nebo je pobídnout ke konkrétním krokům.


  Vše o naší aplikaci Reflektor čtěte zde.

  Sdílet: