Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Jančura, Dvořáková a další osobnosti posílají otevřený dopis poslanci Ivanu Pilnému, který potápí zákon o zveřejňování smluv

Jančura, Dvořáková a další osobnosti posílají otevřený dopis poslanci Ivanu Pilnému, který potápí zákon o zveřejňování smluv

  Sdílet: 22. 05. 2014

  Rekonstrukce státu spolu s osobnostmi veřejného života zaslala otevřený dopis poslanci Ivanu Pilnému, který včera odmítl návrh zákona o registru smluv, jehož je sám předkladatelem. Jeho návrh usnesení, aby sněmovna zákon neprojednala a nechala vládou zpracovat jiný návrh, včera přijal hospodářský výbor hlasy poslanců ANO, ODS, ČSSD a KSČM.

  K otevřenému dopisu, který iniciovala Rekonstrukce státu, se připojili mimo jiné politoložka Vladimíra Dvořáková, šéf dozorčí rady podniku Lesy ČR ekonom Miroslav Zámečník nebo podnikatel Radim Jančura. Otevřený dopis se všemi signatáři naleznete na www.panepilnybudelip.cz, kde se mohou připojit i jednotliví občané a žádat po poslanci Pilném vysvětlení.

  „Poslanec Pilný, který potápí zákon o zveřejňování smluv na internetu, je sám jedním ze 75 poslanců, kteří zákon předložili. Teď v nebývalé míře podléhá lobbistickým tlakům. Nepředkládá konkrétní argumenty, pouze odkazuje na jakési dopisy a sdělení. V absolutním rozporu s volebním programem ANO postupuje politikářsky a kuloárově. K odmítnutí svého vlastního návrhu, který byl navíc volební prioritou jeho hnutí, by musel mít velmi závažné argumenty. Právě ty po něm v otevřeném dopise požadujeme,“ řekl Oldřich Kužílek, autor zákona o svobodném přístupu k informacím a mluvčí Rekonstrukce státu pro zákon o registru smluv.

  „Lhůtu na projednání si poslanci prodloužili ze standardních 60 na 90 dní, o 30 dní ji přetáhli a nyní chtějí vše odpískat. Slovenská vláda Ivety Radičové připravila a schválila tento zákon po volbách za 3 měsíce. Jestli zákon nebude příští pátek schválen ústavně právním výborem a v červnu sněmovnou, bude jisté, že se od doby minulé sněmovny mnoho nezměnilo,“ řekl ředitel Transparency International David Ondráčka.

  „Pan Pilný se s námi od března odmítá sejít kvůli vytíženosti, odmítl dokonce i návrh uspořádat před jednáním výboru kulatý stůl se zástupci státních firem, právníky a ekonomy, kde by byl prostor vše vyjasnit. Zdá se ovšem, že na setkání s odpůrci zákona si čas našel. Proto Pana Pilného i další poslance zároveň žádáme, aby zveřejnili všechny lobbistické kontakty v souvislosti s tímto zákonem. S kým se sešli a jaká stanoviska obdrželi – aby na ně mohla odborná veřejnost reagovat. Sami zveřejňujeme, s kým jsme kvůli registru smluv jednali,“ řekl Jiří Boudal, koordinátor projektu Rekonstrukce státu.

  Rekonstrukce státu se od prosince sešla ve věci zákona o registru smluv s těmito poslanci, experty a zájmovými skupinami.

  ANO: Babiš,  Kysela, Vondráček, Komárek, Berdychová, Kolovratník, Sedláček, ČSSD: Sobotka, Dienstbier, Chvojka, Pleticha, Tejc, Beran, Stupčuk, Birke, Špidla, KDU: Bělobrádek, Uhlík, Mihola, Junek, KSČM: Koníček, ODS: Stanjura, TOP09: Farský, Úsvit: Černoch, Adam, Senát: Štěch, Vystrčil, Michálek, Bárek, Vícha, Pelikán - ministerstvo financí, Zámečník – Lesy ČR, Kulhánek – Industrial Advisors, Procházka  - EGAP, Mejstřík – Český Aeroholding, ČEZ - Beneš, Kudláček, Krnáčová – Ministerstvo vnitra, Svaz měst a obcí ČR, Spolek pro obnovu venkova, Sdružení místních samospráv

  Další informace Vám poskytne

  Jiří Boudal

  +420 777 804 658

  Sdílet:

  Budu na příjmu

  Chci být v obraze a dostávat informace o tom, co podstatného se v politice děje a jak politici plní své sliby.

  Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.

  Pomůžu jako dárce

  Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

  Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!