Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Do Senátu zvoleno 19 „rekonstrukčních“ senátorů

Do Senátu zvoleno 19 „rekonstrukčních“ senátorů

  Sdílet: 18. 10. 2014

  Dnešní volby přivedly do Senátu celkem 19 podporovatelů zákonů Rekonstrukce státu. 17 z nich usedne v Senátu poprvé. Svůj dosavadní mandát také obhájili dva senátoři, kteří se k projektu připojili již v minulosti. Celkem 30 senátorů tak nyní oficiálně podporuje alespoň některá opatření proti korupci a klientelismu doporučovaná platformou Rekonstrukce státu.

  Desítky občanů se v uplynulých týdnech sešly s kandidáty do Senátu, aby zjistily, zda projekt Rekonstrukce státu podporují. Podpora senátorů je důležitá především u novely, která rozšiřuje působnost Nejvyššího kontrolního úřadu. Protože se jedná o změnu Ústavy, nemohla by Sněmovna případné veto Senátu přehlasovat. Změnu přitom schválila jak minulá, tak současná Sněmovna. Současní senátoři se však staví ke schválení znovu negativně. Ve hře je přibližně bilion korun veřejných prostředků, které ročně proudí obecními a státními firmami a samosprávou, a které dosud nepodléhají možnostem nezávislému auditu.
  Do předchozích počtů tak započítáváme i senátory, kteří vyjádřili podporu pouze rozšíření pravomocí NKÚ. Mnoho z nich se ale ochotně připojilo i k dalším zákonům. Podrobnosti najdete na stránce www.rekonstrukcestatu.cz/senat2014.

  “Tyto volby ukázaly, že zájem občanů oslovovat svoje kandidáty neopadá. Neklesl ani zájem kandidátů vyjádřit postoj k rekonstrukčním zákonům. Ačkoliv jsou z různých politických stran, shodují se v přesvědčení, že opatření jsou potřebná. Významná je pro nás také podpora kandidátů, kteří mají sami s bojem proti zneužívání veřejných peněz zkušenosti,” uvádí Nikola Hořejš z Rekonstrukce státu.

  Již před prvním kolem senátních voleb se připojilo napříč stranami i volebními obvody 120 z celkového počtu 253 kandidátů. 29 z těchto podporovatelů se probojovalo mezi 54 kandidátů, kteří postoupili do druhého kola voleb. Před druhým kolem se podařilo získat podpisy dalších 6 kandidátů. V 10 obvodech projekt podpořili dokonce oba postupující kandidáti. Pouze ve dvou obvodech se nepodařilo získat podporu ani jednoho z kandidujících. Kromě těchto 19 nově zvolených senátorů vyjádřili své sympatie projektu také další kandidáti. Svou podporu však v některých případech podle svých slov z časových důvodů nestihli potvrdit podpisem. K projektu však bude možné se oficiálně připojit i po volbách.

  Rekonstrukce státu tak zůstane se Senátory v kontaktu i po volbách. Tak jako v Poslanecké sněmovně se i zde zaměří na informování zákonodárců a monitoring hlasování o rekonstrukčních zákonech, jehož výsledky bude zveřejňovat na svém webu. Bude tak občany prakticky v reálném čase informovat o tom, jak nově zvolení senátoři dodržují své sliby.

  Kontakt pro média:

  Nikola Hořeš

  +420 775 270 214

  nikola.horejs@frankbold.org

  Tiskovou zprávu ke stažení najdete zde.

  Seznam nově zvolených senátorů podporujících Rekonstrukci státu najdete ke stažení zde.

  Seznam nově zvolených senátorů podporujících Rekonstrukci státu:

  Zdeňka

  Hamousová

  ANO 2011

  č. 6 – Louny

  Karel

  Kratochvíle

  ČSSD

  č. 12 – Strakonice

  Václav

  Láska

  KDUČSLSZ

  č. 21 – Praha 5

  Zuzana

  Baudyšová

  ANO 2011

  č. 24 – Praha 9

  Václav

  Hampl

  KDUČSLSZ

  č. 27 – Praha 1

  Jiří

  Dienstbier

  ČSSD

  č. 30 – Kladno

  Jiří

  Vosecký

  SLK

  č. 36 - Česká Lípa   

  Jiří

  Hlavatý

  ANO 2011

  č. 39 – Trutnov

  Emílie

  Třísková

  ČSSD

  č. 42 – Kolín

  Jaroslav

  Malý

  ČSSD

  č. 45 – Hradec Králové

  Miroslav

  Antl

  ČSSD

  č. 48 – Rychnov nad Kněžnou

  Pavel

  Štohl

  ČSSD

  č. 54 – Znojmo

  Zdeněk

  Papoušek

  KDU-ČSL

  č. 60 - Brno-město

  Jitka

  Seitlová

  KDUČSLSZ

  č. 63 – Přerov

  Alena

  Šromová

  KDU-ČSL

  č. 66 - Olomouc

  Jiří

  Carbol

  KDU-ČSL

  č. 69 – Frýdek-Místek

  Peter

  Koliba

  ANO 2011

  č. 72 – Ostrava-město

  Radek

  Sušil

  ČSSD

  č. 75 – Karviná

  František

  Čuba

  SPO

  č. 78 – Zlín

  Přílohy:
  TZ: Do Senátu zvoleno 19 „rekonstrukčních“ senátorů
  Seznam nově zvolených senátorů podporujících Rekonstrukci státu

  Sdílet: