Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Ambasadoři Rekonstrukce státu v roce 2019: Přibyly výzvy i parťáci

Ambasadoři Rekonstrukce státu v roce 2019: Přibyly výzvy i parťáci

  Sdílet: 19. 12. 2019

  Mohli bychom dělat věci tak jako vždycky, ale my řekli ne. V Rekonstrukci státu se snažíme neustrnout a každý rok se posouvat dál - i proto jsme se pustili do obrany ústavních principů nebo do vývoje mobilní aplikace Reflektor. Ambasadoři a ambasadorky na tuto cestu nastupují s námi a s každým zákonem a kampaní osobnostně rostou. Stávají se lidmi, kteří toho pro své okolí, zemi a demokracii chtějí a umějí udělat zase o pěkný kus víc. Letos se navíc naše řady rozrostly skoro o čtvrtinu. Co všechno se podařilo?

  Jedním z velkých úkolů letošního roku bylo dohlížet na politiky, aby nepřelézali Mantinely demokracie, a tahat je za flígr zpátky na demokratický led. Ambasadoři se pustili do neutuchající popularizace naší výzvy: společně nasbírali několik tisíc nových příznivců. Dvě desítky dobrovolníků osobně vystoupily na shromážděních po celé republice - od Tišnova po Turnov, od Brna po Blatnou - aby promluvili ve prospěch nezávislé justice. Pro běžného občana je to obrovský výstup z komfortní zóny a my jsme všem z nich velice vděční za jejich odvahu.

  Na slovíčko s politiky

  Ambasadorky a ambasadoři celý rok setrvávali v čilém kontaktu se zákonodárci. Věděli jste, že s žádostí o podporu protikoručních a prodemokratických opatření oslovili politiky téměř 2500× a že podnikli desítky osobních schůzek? To už je pořádné know-how v oblasti občanského lobbingu!

  A ambasadoři si je nenechávají pro sebe. Naopak, na podzim se aktivně účastnili přípravy čtyř lobbingových workshopů pro veřejnost a další chystají na jaře. Skupinka z nich koncem roku ještě absolvovala intenzivní jednodenní seminář pod vedením zkušené lobbistky, která za dobré věci kope nejen na české, ale i na evropské úrovni. A nemohou se dočkat, až si to také zkusí.

  Těžko na cvičišti...

  Protože základem rekonstrukčního úsilí je nadstranická, věcná práce založená na expertně podložených faktech, museli jsme se na politiky připravit i obsahově. Proto jsme se na jaře a na podzim v rekordním počtu sjeli na víkendové setkání do Horažďovic a Krásenska. Tam jsme se ponořili do tajů, technikálií a přínosů zákonů, jako je zákon proti politickým trafikám, rozšíření působnosti NKÚ nebo informační příkaz. Bavili jsme se o odtajnění smluv ČEZu, ČD a ČEPS v registru smluv, ústavní žalobě na prezidenta i o zákoně, který by zajistil nezávislost soudnictví při vyšetřování korupčních kauz politiků. Společnost nám dělali whistleblower z ministerstva financí Ondřej Závodský a bývalá státní zástupkyně Věra Nováková. Dobrovolníci s nimi měli možnost vést detailní a otevřenou debatu.

  Dva měsíce jsme prodiskutovávali a sepisovali scénář přednášky pro studenty středních škol o občanském lobbingu - a v listopadu si ho stateční ambasadoři a ambasadorky vyzkoušeli hned na 4 školách. Co na to studenti? V hodnotícím formuláři nás ocenili známkou jedna mínus a tak si nás teď můžete pozvat do školy, knihovny nebo kulturního sálu i vy.

  Ambasador, kam se podíváš. Připojte se i vy

  Hlavně jsme se ale bavili a trávili spolu čas - nejen v Praze, kde se ambasadoři setkávají už tradičně, ale po letošku i v nově obnovených buňkách v Brně a Liberci. Kdo bude na řadě dál? Olomouc, Plzeň, Pardubice nebo ještě jiné město? O tom můžete rozhodnout i vy - stačí se k nám přidat!

  Do té doby našim příznivcům a příznivkyním společně s ambasadory a tatíčkem Masarykem přejeme všechno nejlepší. Věštit z lógru ale nebude třeba, nebojte - až vám sdělíme, co všechno chystáme na rok 2020, pochopíte, proč se na příští rok opravdu těšíme a že lámat hokejku nad politikou ještě nebude třeba.

  Sdílet: