Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Férová volební soutěž potřebuje nezávislé a kompetentní rozhodčí. Novela posílí dohledový úřad

Férová volební soutěž potřebuje nezávislé a kompetentní rozhodčí. Novela posílí dohledový úřad

Sdílet: 08. 09. 2022

Ministerstvo vnitra pod vedením Víta Rakušana (STAN) připravilo reformu úřadu, který dohlíží na férovou volební soutěž a transparentní financování politických stran. Rekonstrukce státu se před 6 lety zasadila o vznik dohledového úřadu (ÚDH) a nyní se podílela na návrhu, který by měl zlepšit jeho efektivitu a pojistit jeho nezávislost. Oceňujeme také návrh ministra školství za STAN směřující k omezení tajných zahraničních sponzorů politických stran a příslib ministra vnitra připravit komplexní reformu služebního zákona.

Dohledový úřad funguje již šest let. Čeká ho reforma, aby byl efektivnější. Foto: ČTK

Všichni máme zájem na tom, aby volební soutěž probíhala férově a transparentně. K tomu je potřeba mít kompetentního a nezávislého rozhodčího, který bude vymáhat dodržování pravidel, které stanoví zákon. Proto před šesti lety vznikl Dohledový úřad (ÚDH) Rekonstrukce státu se zasadila o jeho vznik a naši experti od té doby bedlivě sledovali jeho fungování.

Po pěti letech fungování úřadu jsme vyhodnotili slabá místa jeho fungování a pomohli navrhnout změny, které povedou k posílení jeho efektivity i nezávislosti. Podíleli jsme se tak na vzniku novely zákona, kterou aktuálně předkládá ministerstvo vnitra. Na dnešní tiskové konferenci jsme představili hlavní rysy návrhu.

Úřad v současnosti trpí nedostatečným zákonným vymezením svého fungování. To vede ke kompetenčním sporům, neefektivitě a ohrožení důvěry v jeho nezávislost. Změna zákona vyjasní vzájemné kompetence a povinnosti předsedy úřadu a členů úřadu a zajistí kolektivní pojistku nezávislosti v záležitostech, které se týkají dohledu nad politickými stranami a volebními kampaněmi. Úřad se svým fungováním více přiblíží svému předobrazu NKÚ, samozřejmě ve zmenšené podobě.
Josef Karlický ředitel Rekonstrukce státu

Ocenění pro návrh omezující tajné sponzory politických stran ze zahraničí

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN), který je expertem na mezinárodní právo, současně na dnešní tiskové konferenci představil novelu, která omezí netransparentní financování stran a zakáže financování ze zemí mimo EU. Všichni dárci politických stran (ať už čeští nebo zahraniční) budou muset mít známé své skutečné majitele. Za tento návrh jej Rekonstrukce státu ocenila jako „Politika měsíce“. Má přitom jít o první krok v sadě dalších opatření, která mají Česko připravit mj. i na vlivové operace nepřátelských režimů.

Významným krokem k transparentnosti je i návrh poslanců hnutí STAN, který omezuje možnosti financovat politickou soutěž ze zahraničí a požaduje po dárcích stran transparentní vlastnickou strukturu. Na dalších opatřeních jsme za občanský sektor připraveni spolupracovat s vládou i opozicí.
Jakub Černý lobbista Rekonstrukce státu

Do třetice všeho dobrého - ministerstvo chystá rozsáhlou reformu státní správy

Ministr vnitra V. Rakušan (STAN) dále přislíbil, že jeho resort zřejmě příští rok předloží velkou novelizaci služebního zákona, která by měla umožnit digitální transformaci státní správy, zefektivnit chod státní správy a zahrnout i etickou dimenzi výkonu státní služby. 

Aktuálně přitom poslanci čekají na 3. čtení malé novely služebního zákona, která však přináší pouze dílčí přínosy. Je důležité, aby se na vzniku velké komplexní novely zákona o státní službě mohli podílet i experti z neziskového sektoru, opozice a další specialisté mimo státní správu.