Poslechněte si nejnovější podcast k aktuálním tématům Dobrá správa.

NKÚ stále nevidí na bilion korun ve státních firmách. Senátoři mají poslední příležitost to změnit

NKÚ stále nevidí na bilion korun ve státních firmách. Senátoři mají poslední příležitost to změnit

V srpnu by měl Senát projednávat rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Jde o poslední příležitost, jak prosadit jednu z vládních protikorupčních priorit v tomto volebním období. Senátorům už ze Sněmovny dorazil potřebný prováděcí zákon, a nic tak nebrání odklepnutí potřebných změn, díky kterým si posvítíme na další bilion z veřejných peněz, s kterým hospodaří státní firmy, jako je například Čepro nebo ČEZ.

Kontroly by se rozšířily například i na státní ČEZ. Foto: ČTK

Nejvyšší kontrolní úřad dohlíží na hospodaření se státními penězi a vystavuje pravidelné zprávy, ve kterých úřadům nebo ministerstvům nastavuje zrcadlo v efektivitě jejich útrat. Na obrovský objem veřejných prostředků ale stále nedohlédne, do jeho působnosti totiž nespadají státem vlastně akciové společnosti. Senát to může brzo změnit. V srpnu by se totiž mohl konečně spolu s prováděcím zákonem dostat i k projednání novely ústavy, která audity NKÚ ve státních firmách umožní.

Novela ústavy přitom v Senátu leží už od února 2020, první pokus o potřebnou změnu se v legislativním procesu objevil dokonce už v roce 2009. Je tedy nejvyšší čas ji dotáhnout do úspěšného konce, jinak s volbami spadne pod stůl a celý proces může opět začít nanovo. Senát má tedy možnost dotáhnout ještě jedno protikorupční opatření, a zlepšit tak svou protikorupční bilanci.

Senátoři mohou ulevit obcím od nadměrné kontrolní zátěže

S projednáváním zákona o rozšíření působnosti NKÚ se objevují obavy zástupců obcí, zda jim k současným povinnostem nepřibudou další kontroly a nezvýší se tedy jejich kontrolní zátěž. Obavy jsou ale bezdůvodné. Návrh schválený Sněmovnou by umožnil NKÚ kontrolovat jen statutární města, a i ta mohou senátoři z působnosti NKÚ vyjmout. Nadto je možné současně s rozšířením působnosti NKÚ schválit i řešení kontrolní zátěže

Pozměňovací návrh, který definuje nadměrnou kontrolní zátěž a omezuje ji, už existuje. Vypracovala jej s Rekonstrukcí státu skupina poslanců ODS, STAN a KDU-ČSL. Teď jen, aby byl návrh v Senátu předložen a schválen spolu s NKÚ,” říká Jakub Černý, analytik Frank Bold a Rekonstrukce státu. Na obce se tak působnost NKÚ nemusí vůbec vztahovat, o tom může Senát sám rozhodnout. Podle Rekonstrukce státu je teď klíčové především zavést dohled nad hospodařením státních firem.

Na co by NKÚ mohl po rozšíření působnosti vidět?

Budu na příjmu

Chci být v obraze a dostávat informace o tom, co podstatného se v politice děje a jak politici plní své sliby.

Odesláním požadavku vyjadřujete souhlas se zasíláním e-mailů za účelem šíření informací o našich aktivitách. Více o zpracování osobních údajů.

Pomůžu jako dárce

Podpořím férovější a průhlednější politiku v Česku.

Systémová změna je běh na dlouhou trať. Prosíme zvolte raději nižší častku, ale zasílanou měsíčně. Děkujeme!