Chceš demokratické Česko bez korupce? Klikni a podpoř naše aktivity darem.

Pět důvodů, proč zrušit výjimky z registru smluv pro ČEZ nebo ČD

Pět důvodů, proč zrušit výjimky z registru smluv pro ČEZ nebo ČD

  Sdílet: 05. 03. 2019

  Díky zákonu o registru smluv má veřejnost už více jak 2 roky přehled nad tím, jak stát nakládá s našimi penězi. V současnosti už občané vidí na smlouvy úřadů a státních firem za více jak 8 bilionů korun. Některé státní firmy jako je ČEZ nebo České dráhy však mají stále navrch kvůli neférové výjimce, díky které své smlouvy zveřejňovat nemusí. Už v pátek 8. března by měli poslanci po více jak roce odkládání o zrušení výjimky hlasovat. Tady je pět hlavních argumentů, proč by měli poslanci konec výjimek schválit.

  1. Zákon bude konečně platit pro všechny

  Smlouvy musí na internetu zveřejňovat všechny firmy, ve kterých je stát většinovým vlastníkem. Včetně České pošty, Lesů České republiky nebo státního pivovaru Budvar. Výjimku ale mají firmy, které obchodují se svými cennými papíry na burze. Zatímco své smlouvy zveřeňují i malí soukromníci obchodující se státem, v registru smluv nenajdeme žádné smlouvy gigantů jako je ČEZ, České dráhy nebo ČEPS, které hospodaří s mnohamiliardovými rozpočty. Zrušení výjimky by tak neférové podmínky konečně narovnalo. Podle Ministerstva vnitra navíc existující výjimky vedou k menší ochotě těch, na které se výjimka nevztahuje, zákon o registru smluv řádně dodržovat.

  2. Význam registru smluv potvrdil Ústavní soud

  „Zákon o registru smluv posiluje jedno z nejvýznamnějších moderních politických práv, jehož smyslem je umožnit veřejnosti efektivní kontrolu veřejné moci.” Taková byla argumentace Ústavního soudu, který v lednu 2019 jednomyslně zamítl ústavní stížnost třicítky senátorů, kteří usilovali o to zrušit registr smluv úplně. Nález Ústavního soudu potvrdil, že registr nejenže není protiústavní a neohrožuje právo na podnikání, ale navíc, že se jedná o klíčový nástroj pro kontrolu hospodaření státu ze strany občanů.

  3. Registr smluv respektuje obchodní tajemství

  Registr smluv nenutí státní firmy zveřejňovat informace, které by jejich obchodní tajemství mohlo narušit. Takové údaje je podle zákona možné začernit. Zrušení výjimky pro ČEZ a další akciové společnosti navíc neznamená, že budou mít povinnost zveřejňovat běžné obchodní smlouvy. Státní firmy, které nejsou veřejným zadavatelem (jako státní pivovar Budvar), zveřejňují své smlouvy pouze v omezeném režimu, který chrání obchodní zájmy i bezpečnost.

  4. Registr smluv neohrožuje hospodaření státních firem

  Oblíbeným argumentem politiků pro zavedení výjimek bylo, že zveřejňování smluv poškodí státní firmy v konkurenčním boji. Senátor Radko Martínek svého času o registru smluv dokonce mluvil jako o “největším útoku na stát od kuponové privatizace”. Apokalyptické scénáře politiků se ale nenaplnily a státní firmy jako je Budvar či Explosia dokonce hlásí rekordní tržby. Důkazy o tom, že by registr smluv poškodil hospodaření byť jediné státní firmy, zatím nikdo nepředložil.

  5. Státní firmy nemusí zveřejňovat nic, co by ohrozilo bezpečnost ČR

  Návrh na zrušení výjimky pro všechny státní firmy mají poslanci na stole už více než rok. Hlavní roli ve zdržování a odkládání hlasování hrály především bezpečnostní otázky. Poslanci tak namísto zrušení výjimky začali vymýšlet, které další podniky by mohly své smlouvy tajit. Nikdo však nedokázal podložit nutnost výjimky např. pro vojenské podniky tvrdými daty. Ale především - zákon o registru smluv už dávno obsahuje paragraf, podle kterého firmy nesmí zveřejňovat žádné informace, které by jakkoliv ohrozily bezpečnost České republiky nebo práci bezpečnostních a zpravodajských složek. Registr smluv si naopak ve svých zprávách opakovaně pochvalovala i BIS.

  Sdílet: